Az EB Sajtósarok helyén 10 kérdés és az arra adott EB válasz található az EU Biodiverzitási Stratégiához, hogy a sajtó és akár mások is könnyebben megérthessék miről is van szó.
Május 20-án a közérthetőség érdekében tették közzé a “Kérdések és válaszok: A 2030-ig tartó időszakra szóló uniós biodiverzitási stratégia – Hozzuk vissza a természetet az életünkbe!” oldalon olvasható 10 kérdést és annak válaszait az EU minden hivatalos nyelvén, így magyarul is.
A 10 kérdés, illetve a válaszok egészéből az erdőgazdálkodással (is) kapcsolatosak itt is olvashatóak. Az egész anyag a fenti kapcsolóval érhető el.
1. Mi a biológiai sokféleséggel kapcsolatos új, 2030-ig teljesítendő stratégia?
… Az európai szárazföldi és tengeri területek legalább 30 %-ának átalakítása hatékonyan irányított védett területté. …
A stratégia mélyreható uniós természet-helyreállítási tervet javasol… legalább 3 milliárd fa ültetése az ökológiai elvek teljes mértékű tiszteletben tartása és a fennmaradó elsődleges és őshonos erdők védelme mellett; …
[Szerk: az EUSTAFOR és a CEPF jelezte, hogy a fogalmak tartalmát pontosan meg kell határozni, amit bizonyára az “elsődleges és őshonos erdők”-re is értettek.]2. Miért fontos a biológiai sokféleség?
3. Hogyan fogja a biológiai sokféleséggel kapcsolatos stratégia végrehajtása ösztönözni Európa fellendülését a koronavírus-válságot követően?
… Az EU Natura 2000 természetvédelmi hálózatának haszna a becslések szerint évi 200-300 milliárd euró. … A Natura 2000 természetvédelmi hálózat beruházási igénye várhatóan 500 000 további munkahely megteremtését fogja támogatni. …
4. Mennyire súlyos probléma a biológiai sokféleség csökkenése?
5. Van-e kapcsolat a biológiai sokféleség csökkenése és a betegségek terjedése között?
6. Hogyan támogatja a biológiai sokféleséggel kapcsolatos stratégia az éghajlatváltozás elleni küzdelemre irányuló erőfeszítéseket?
… Az erdőirtás növeli a szén-dioxid mennyiségét a légkörben, ami megváltoztatja az éghajlatot és a biológiai sokféleség további csökkenéséhez vezet. … [Szerk: Ez egy EU Stratégia, erdőirtás az EU-ban?]
… Az erdők, talajok és vizes élőhelyek helyreállítása, valamint a városi zöld területek kialakítása alapvető fontosságú az éghajlatváltozás 2030-ig szükséges mérsékléséhez. …
7. Hogyan történik ennek az átalakító erejű változásnak a finanszírozása?
… Évente legalább 20 milliárd eurót kell fordítani a természetre, különösen az ökoszisztémák helyreállítására, a Natura 2000 hálózatba és az uniós tagállamok zöld és kék infrastruktúrájába való beruházásra. …
8. Mi lesz az EU álláspontja a biológiai sokféleség 2020 utáni keretéről szóló nemzetközi tárgyalásokon?
9. Hogyan járul hozzá ez a stratégia a biológiai sokféleség globális kihívásának kezeléséhez?
10. Mit jelent a stratégia:
– a mezőgazdasági földterületek viszonylatában?
– az erdők viszonylatában?
A tervek szerint jelentős ösztönzést kap az uniós erdők védelme és helyreállítása, ideértve az elsődleges és az őshonos erdőket is. Szerepel továbbá az a célkitűzés is, hogy 2030-ig további 3 milliárd fát kell ültetni az EU-ban, azaz meg kell duplázni a jelenlegi tendenciát. A cél az Unión belül az erdővel borított terület növelése, az erdők ellenálló képességének javítása és a biológiai sokféleség csökkenésének visszafordításában, az éghajlatváltozás mérséklésében és az ahhoz való alkalmazkodásban betöltött szerepük fokozása.
– a talaj viszonylatában?
– a tengeri ökoszisztémák viszonylatában?
– az édesvízi ökoszisztémák viszonylatában?
– a városok és helyi önkormányzatok viszonylatában?
– a szennyezés viszonylatában?
– az idegenhonos inváziós fajok terjedésének viszonylatában?
Forrás: EB
Kapcsolódó:
AM: az európai mezőgazdaság halálos ítélete is lehet, ha Brüsszel az EB javaslatai alapján hajtja végre a Green Deal rendelkezéseit FATÁJ 2020-05-22
Elfogadhatatlannak nevezte a Bizottság új stratégiáját az Agrárkamara agrarszektor.hu 2020-05-21
(A Biodiverzitási Stratégia erdőre, erdőgazdálkodásra vonatkozó elemeivel úgy tűnik, hogy az Agrárkamara sem foglalkozott még, legalább is e cikkben e szakterületről nem tettek említést.)
Az Európai Magánerdő Szövetség az EU Biodiverzitás Stratégiájáról FATÁJ 2020-05-21
CEPI véleménye a Biodiverzitási Stratégiáról FATÁJ 2020-05-20
Az EU Biodiverzitási Stratégiája 2030-ig FATÁJ 2020-05-20
EUSTAFOR az EU 2030-ig szóló biodiverzitási céljairól FATÁJ 2020-05-19