Támogatást nyert a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Környezettudományi és Környezetmérnöki Karának új projektje, az erdélyi fás legelők megértésének és fenntartható gazdálkodásának a kutatásához. A fás legelők kiemelkedő kulturális, történelmi és természetvédelmi értékekkel bírnak de a potenciáljuk a helyi közösségek gazdasági és kulturális életében még nincs kellőképpen felismerve.
A “The wood-pastures of Romania in Transylvania: ecology, agricultural perspectives and sustainable integration into cultural landscape development” projekt keretén belül célkitűzéseink a következők:
a fás legelők feltárásának és leírásának a tovább terjesztése valamint a 2011-2012 években felmért fás legelők szelektív újra felmérése;
a fás legelőkkel kapcsolatos fenntarthatósági kezdeményezéseknek a felleltározása és elemzése annak érdekében, hogy a fás legelőket érintő társadalmi innovációs megoldásokat megértsük valamint
szelektált – azaz a fás legelők tényleges fenntartható gazdálkodására nyitott – helyi közösségekkel való tevékenységek megtervezése és életbe léptetése amelyek során a fás legelők szociális, gazdasági és ökológiai értékesítése valósulhat meg.
A projektben kiemelkedő fontosságot kap:
a helyi közösségek bevonása;
az erdélyi és németországi diákok eredeti, öregfás legelő tapasztalatának az elősegítése;
német-erdélyi gazdálkodók közötti kapcsolatok erősítése kölcsönös tanulás, innováció érdekében
a fás legelők fenntartható értékesítését elősegítő kézikönyv kiadása.
A projektet a Német Szövetségi Környezetvédelmi Alapítvány (Deutsche Bundesstiftung Umwelt) finanszírozza. A projekt fő koordinátora a a németországi Trier University of Applied Sciences. A Babeș-Bolyai Tudományegyetem részéről a projektet Dr. Hartel Tibor egyetemi docens (Környezettudomány és Környezetmérnöki Kar) fogja vezetni, aki az utóbbi 10 évben számos kutatási projektet vezetett az erdélyi fás legelők ökológiáját, állapotát és társadalmi-kulturális értékeinek jobb megértése érdekében.
forrás: BBTE