A DALERD Délalföldi Erdészeti Zrt. Csongrád–Csanád és Békés vármegyét felölelő működési területéről 80 ezer köbméter tűzifaigény érkezett be a lakosságtól, melynek eddig a 84 százalékát adták át a vevőknek. A cég Békés vármegyében megállapodást kötött egy vállalkozással, amely egyfajta diszpécser szolgálatként közvetít a vevő és a szállítást végző között, amennyiben ezt a vásárló kéri.
Az elmúlt időszakban több kérdés is érkezett azzal kapcsolatban hírportálunkhoz, hogy miként zajlik a tűzifa kiszállítása. Itt elsősorban az merült fel észrevételként, hogy a vevők nem a DALERD-től, hanem egy vállalkozástól kapnak értesítést a fa megérkezéséről. A kép ugyanakkor árnyaltabb, mert többen jelezték, hogy ha nem lenne segítség, akkor nem tudnák, hogyan szállítsák otthonukba a fákat.
Vállalkozók közvetítésével tudnak segíteni a szállításban
Fazekas József, a DALERD termelési vezérigazgató-helyettese elmondta, mint ahogyan a médiában is többször megjelent, a vásárolt faanyag hazaszállításáról az igénylőnek kell gondoskodnia. Az erdőgazdaság vállalkozók közvetítésével tud segíteni a szállítás megszervezésében, hiszen a méretes faanyag felrakása, elszállítása rakodógép közreműködése nélkül, házi eszközökkel nem kivitelezhető és balesetveszélyes. Békés vármegyében megállapodást kötöttek egy vállalkozással, amely egyfajta diszpécser szolgálatként közvetít a vevő, és a szállítást végző között, amennyiben ezt a vásárló kéri.
A szakember kérdésünkre kifejtette, a DALERD Zrt. működési területéről nyolcvanezer köbméter faanyagra érkezett be igény, melyet az igénylők előleg befizetéssel is véglegesítettek. Ez a mennyiség több mint háromszorosa a DALERD Zrt. átlagos éves tűzifa termelésének. Az ilyen mértékű faigény kiszolgálása csak úgy valósítható meg, hogy az Agrárminisztérium intézkedése alapján a Dunántúl erdőben gazdagabb vidékeiről szállítanak át társerdőgazdaságok tűzifát. Az átszállított faanyag jellemzően 2-3 méteres hosszban érkezik.
Hangsúlyozta, a faanyag elszállításáról az átadási pontról a vevő kell gondoskodjon, az ő döntése, hogy kitől és milyen áron rendeli meg a munkát. Ebben az erdőgazdaság nem vállal szerepet.
Fazekas József kifejtette, a DALERD Zrt. Csongrád-Csanád és Békés vármegyét felölelő működési területéről az említett nyolcvanezer köbméter tűzifaigény érkezett be a lakosságtól, melynek a mai napig 84 százalékát adták át a vevőknek.
Az igények mintegy kétharmada Békés vármegyéből érkezett. A kiszolgálásra váró mintegy 16 százalékos arányt az átszállítások ütemében igyekeznek minél hamarabb biztosítani a vevőknek.
Kérdésünkre kifejtette, április 15-e után nincs lehetőség új igény befogadására a kormányrendelet alapján. Elsősorban az átszállított faanyagra kell támaszkodniuk a kiszolgálásban, mert saját termelésből a vegetációs időben természetvédelmi érdekből fennálló fakitermelési korlátozások miatt kevés faanyagot tudnak biztosítani a lakosság részére. Azokban a térségekben, ahol a kormányrendelet szerinti lágy lombos tűzifa igény kiszolgálása teljesült, és rendelkeznek kitermelt tűzifa készlettel, piaci árjegyzékünk szerinti áron tudnak értékesíteni lágy lombos tűzifát a lakosság részére.
forrás: BEOL 06-13