A klímaválságról beszélt és a károsanyag-kibocsátás csökkentését, valamint a zöld fejlődés támogatását sürgette António Guterres ENSZ-főtitkár csütörtökön a jakartai Kelet-ázsiai csúcstalálkozón elmondott beszédében.
A főtitkár a valaha mért legmelegebb három hónapos – június, július és augusztus – időszakot “a felforrás nyarának” nevezte, amely megmutatta, hogy nagyobb erőfeszítésekre és összefogásra van szükség az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.
“Még elkerülhetjük a klímakáosz legszörnyűbb részét, de fogytán az időnk” – jelentette ki Guterres az ASEAN 10 tagországa (Fülöp-szigetek, Indonézia, Malajzia, Szingapúr, Thaiföld, Brunei, Vietnám, Laosz, Mianmar és Kambodzsa) valamint Dél-Korea, az Egyesült Államok, Japán, Kína, Oroszország, India, Ausztrália és Új-Zéland vezető tisztviselőinek részvételével tartott jakartai csúcstalálkozón.
A főtitkár 2022-ben javaslatot tett az úgynevezett éghajlati szolidaritási paktum létrehozására, amelyben a nagy károsanyag-kibocsátó országok nagyobb erőfeszítéseket tesznek a kibocsátás csökkentésére, a gazdagabb országok pedig pénzügyi és technikai forrásokat mozgósítanak a feltörekvő gazdaságok támogatására. Guterres idén gyorsított ütemtervet is előterjesztett a szövetségnek, amely felszólítja a fejlett országokat, hogy legkorábban 2040-re, a feltörekvő gazdaságok pedig 2050-re érjék el a a klímasemlegességet jelentő nettó nulla szén-dioxid-kibocsátást.
Guterres továbbá dicsérte Indonéziát és Vietnamot, amelyek úttörő szerepet játszanak az igazságos energiaátalakítási partnerségek (JETP) kialakításában, hogy segítsék őket a megújuló energiára való átállásban. A JETP keretében az Egyesült Államok és partnerei 20 milliárd dollárral segítik Indonéziát, a világ legnagyobb szénexportőrét az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében.
A megállapodás értelmében Indonézia kötelezettséget vállal arra, hogy a nettó nulla kibocsátásra vonatkozó célját a tervezettnél tíz évvel korábban, már 2050-re teljesíti. Indonézia energiaszükségletének 65 százalékát szénből fedezi. Az ázsiai ország az üvegházhatású gázok globális kibocsátásának két százalékáért felelős, amivel a világ nyolcadik legszennyezőbb országa.
forrás: pénzcentrum