Drónpilóta képzés indult a Soproni Egyetemen. A heti négy órában zajló kurzus gyakorlati oktatását 13 újonnan beszerzett drón segíti.
A Soproni Egyetem az ország egyetlen, olyan felsőfokú intézménye, ahol erdészeti és faipari oktatás zajlik. Emellett számos rokon szakterületen is sok évtizedes múltra visszatekintő, tradicionális képzéseket folytat, mint a vadgazda mérnök, természetvédelmi mérnök, környezetmérnök, földmérő és földrendező mérnök szakok.
Az egyetem széles képzési profiljába tartozó szakterületeken az utóbbi évtizedben rohamosan fejlődő pilóta nélküli légi járművek (köznyelven drónok), automatizált légi megfigyelő- és térképészeti rendszerek egyre nagyobb szerepet kapnak, amelyek a jövő szakembereinek megkerülhetetlen kellékei lesznek.
A Soproni Egyetemen folytatott erdészeti-, vadbiológiai- és geoinformatikai kutatások során az elmúlt 15-20 évben rendszeresen használták a pilóta nélküli légi rendszereke, de az alaptantervbe integrált tantárgyi képzés, ezen kompetenciák célirányos oktatása eddig nem szerepelt a tantervben. A fenti kihívásokra válaszolva indította az Egyetem Erdőmérnöki Kara 2024 februárjában a Távpilóta (drónpilóta) alapismeretek (A1-A2-A3 kategóriák) megnevezésű tárgyat, amely heti 2 óra elméletet és 2 óra gyakorlatot jelent egy féléven keresztül.
A képzést a Geomatikai és Kultúrmérnöki Intézet, illetve a Vadgazdálkodási és Vadbiológiai Intézet együttesen működteti, de számos kolléga előadása emeli a szakmai színvonalat a műszaki ismeretek, meteorológia, jogi és szabályozási környezet, valamint térinformatikai vonatkozásokban.
A tárgy oktatásához az egyetem első körben 13 hallgatói/gyakorló drón, szimulátorok és egyéb a képzéshez kapcsolódó segédeszközök beszerzését bonyolította le, amely megalapozza a gyakorlati készségek elsajátítását a képzésben résztvevő hallgatók számára. Az eszközparkot a kar a jövőben tovább bővíti, ami a képzésbe vont hallgatók számának növekedését is elősegítheti.
Az alapozó tárgyat az egyetem a jövőben további szakirányú képzések elindításával kívánja folytatni, amely a rohamosan fejlődő pilóta nélküli légi rendszerek (UAS-ok) alkalmazására felkészült szakembereket biztosít majd az erdészeti-, természetvédelmi-, környezetvédelmi-, vadgazdálkodási-, valamint geomatikai és kultúrmérnöki iparágak számára.
Forrás: SOE