FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Növekedés bükk-jegenye elegyesben jégvihar után

A szomszédság hatása a fák növekedésére bükk-jegenye elegyes erdőben jégvihar után. A jégviharok jelentős károkat okozhatnak a fák koronájában, és a növekedés csökkenéséhez vezethetnek. Az egyenetlen korú állományokban azonban az egyes fák növekedése a szomszédos fák károsodása vagy pusztulása által okozott koronafelszabadulás miatt is növekedhet.

A cikk összefoglalása:

Három évvel a 2014-es pusztító jégvihar után a horvátországi Dinári vegyes, egyenlőtlen korú erdőkben 156 európai bükk (Fagus sylvatica) és 85 jegenyefenyő (Abies alba) fát választottunk ki 20 állandó mintaterületen, hogy megvizsgáljuk a vihar utáni növekedési reakciót a fa, az állomány, a termőhely, a térbeli elrendezés és a helyi versenytényezők függvényében. A jégvihar a mintaterületek fáinak több mint 84%-át károsította. A kivágott fák 52,7%-a növekedési visszaesést tanúsítottak, amely átlagosan -3,1%-ot tett ki a károsodás előtti átlaghoz képest. A 40%-nál kisebb koronasérülést szenvedett fák megtartották a zavarás előtti növekedési ütemüket, vagy csak kisebb mértékű növekedési elmaradást tapasztaltak. Míg a bükkfák 60%-a átlagosan -7,2%-os növekedéscsökkenést szenvedett el, addig a fenyők átlagos radiális növekedése a vihar után 14,0%-kal volt magasabb a vihar előtti értékhez képest. A lineáris vegyes hatású modell szerint a növekedési reakciót nagyrészt a fókuszban lévő és a szomszédos fafajok azonossága, a fák versengési nyomása, a fókuszban lévő és a szomszédos fák károsodása, a korona mérete, a karcsúsági index és a kövesség magyarázza. A növekedés felszabadulása pozitívan összefüggött a fenyővel, a legközelebbi szomszéd fordított távolsággal súlyozott koronakárosodásával, a rövidebb koronával, a karcsúsággal, a kevésbé köves termőhelyekkel és a kevésbé sérült fákkal. Az elemzés azt sugallja, hogy azonos szintű helyi versenyterhelés mellett a lombos és sérült legközelebbi szomszéddal rendelkező fáknál nagyobb valószínűséggel fordul elő növekedéskiesés, mint a tűlevelű vagy sérülésmentes legközelebbi szomszéddal rendelkező fáknál. Ez azt jelenti, hogy a tűlevelűek és lombosok jelentős jelenlétével és keveredésével rendelkező egyenetlen korú állományok várhatóan ellenállóbbak a jégviharokkal szemben, és kisebb valószínűséggel szenvednek növekedési visszaesést.

A teljes cikk angolul itt érhető el.

Forrás: sciencedirect.com

Előző cikk

Kisokos magánerdő tulajdonosoknak – 5.rész

Következő cikk

Csaló tűzifa-kínáló(k)



Stihl
(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések