A világhírű etológus és természetvédő, Jane Goodall 90 évesen is fáradhatatlanul járja a világot, hogy felhívja a figyelmet a környezet veszélyeztetettségére és a lehetséges megoldásokra. Legújabb előadókörútján a klímaváltozás és a biodiverzitás csökkenésének sürgető problémáiról, valamint az erdőtelepítés és az élőhely-helyreállítás fontosságáról beszélt. A BBC Radio 4-nak adott interjújában részletesen kifejtette nézeteit a globális környezeti kihívásokról és az általa támogatott ugandai projektről – számolt be a BBC.
Dr. Jane Goodall, a 90 éves angol etológus és természetvédő szerint a világ jelenleg a hatodik nagy kihalási folyamaton megy keresztül. A BBC Radio 4 Inside Science műsorának adott bécsi online interjújában hangsúlyozta, hogy több erőfeszítést kell tennünk a természet védelméért és a pusztítás helyreállításáért. Goodall szerint kulcsfontosságú, hogy a kivágott fák helyére újakat ültessünk, mivel a fotoszintézis révén csökken a levegő szén-dioxid-szintje, ami a klímaváltozást is befolyásolja. Ennek szellemében az Ecosia nevű alapítványával és helyi közösségek bevonásával közel kétmillió fát ültetett Ugandában az elmúlt öt évben, hogy élőhelyet teremtsenek ötezer csimpánz számára, akik az erdőirtások miatt elvesztették otthonukat.
Goodall úgy véli, még van lehetőség az éghajlatváltozás lassítására és a fajok kipusztulásának megakadályozására, de figyelmeztetett, hogy ez az időszak nem tart örökké. „Ha nem fogunk össze, és nem szabunk határt annak, hogy mit tehetnek az emberek a környezettel, ha nem hagyunk fel a fosszilis tüzelőanyagok használatával, valamint az ipari mezőgazdasággal, amely pusztítja a környezetet, a talajt és a biológiai sokféleséget, akkor végérvényesen halálra vagyunk ítélve” – mondta. A természetvédő szerint szigorúbb környezetvédelmi szabályozásokra van szükség, hogy biztosíthassuk a következő generációk jövőjét.
Nincs már sok időnk arra, hogy helyrehozzuk mindazt, amit eddig tönkretettünk – tette hozzá.
Goodall több mint hatvan éve kezdte el a csimpánzok tanulmányozását egy tanzániai nemzeti parkban, és azóta is elkötelezett a vadon élő főemlősök védelme iránt. Kutatásai úttörőek voltak: ő dokumentálta először, hogy a csimpánzok képesek szerszámokat készíteni és azokat táplálékszerzésre használni. Ezen kívül megfigyelte, hogy a csimpánzok védik saját területeiket, szükség esetén harcolnak érte, és szoros családi kapcsolatokat alakítanak ki.
Jelenleg egy nemzetközi körúton vesz részt, amelynek keretében a veszélyeztetett természetre és a megoldási lehetőségekre hívja fel a figyelmet. Nemrég Párizsban tartott előadást, a bécsi állomást követően pedig Berlinbe és Genfbe utazik tovább.
forrás: pénzcentrum