Hogyan lesz a makkból tölgy? – Kámpelné Bitter Adrienn, a Szombathelyi Erdészeti Zrt. mb. erdőművelési, természetvédelmi és ökoturisztikai osztályvezetőjét erről is kérdeztük. Most van a makkvetés ideje, Vasban mintegy 39 hektáron újulhat meg az erdő ily módon.
Két évvel ezelőtt a szárazság és a tölgy csipkéspoloska, tavaly szintén az Észak-Amerikából Európába került inváziós rovarfaj károsítása miatt alig termett makk a vasi erdőkben, az idei makktermés viszont jónak tekinthető – mondta el a szakember. Hozzátette: ennek köszönhetően – egy év kihagyás után – ismét makkgyűjtést hirdettek az erdészeti társaságuk által kezelt állami erdőkben, melyet kizárólag írásos engedély alapján végezhettek a vállalkozó kedvűek. Az akció sikeresen zárult, az idei őszre tervezett kocsányos, kocsánytalan és vöröstölgy makk mennyiséget így a vármegyéből, a Szombathelyi Erdészeti Zrt. regisztrált területeiről tudták a helyi gyűjtőktől felvásárolni, egyedül a csertölgy makkot kellett más, ellenőrzött forrásból beszerezni. Most már javában zajlik a makkvetés.
A tölgyeseket sem kíméli a klímaváltozás
Kámpelné Bitter Adrienn kifejtette: társaságuk mintegy 47 ezer hektár állami erdőt kezel, ennek jelentős része tölgy állományokból áll. Idén ősszel 49 hektár erdőfelújítás mesterséges első kivitelét tervezik, amelyből előreláthatólag – ha az időjárás is kedvező marad -, 39 hektáron vetnek makkot. Mintegy 49,3 mázsa kocsányos, 25,3 mázsa kocsánytalan, 43 mázsa cser, valamint 12 mázsa vörös tölgy kerül földbe, továbbá a saját csemetekertjeikben 30 mázsa makkot vetnek el.
Kíváncsiak voltunk arra is, milyen szempontokat vesznek figyelembe a szakemberek a makkvetés során. – Meg kell határoznunk a vetésre szánt terület magszükségletét, hogy méterenként vagy hektáronként hány kilogramm makkot szeretnénk vetni. Gondoskodnunk kell a terület megfelelő talaj-előkészítéséről (vágástakarítás, vegyszerezés). A makkvetés sikerességének érdekében az adott területet célszerű bekeríteni, hogy elkerüljük a vadkárt. Figyelni kell a vetési mélységre, és arra, hogy a vetőgép megfelelő vastagságban takarja a sort. A nem megfelelő vastagságú takarás esetén, kézzel (kapával) kell megigazítani – magyarázta a Szombathelyi Erdészeti Zrt. osztályvezetője. Szólt arról is, a gyors ütemben változó klimatikus adottságok és az ezzel összefüggő környezeti hatások az erdőfelújításokat egyre növekvő biotikus és abiotikus károk/károsítások veszélyeztetik. A klímaváltozás miatt számítani kell az inváziós fajok fokozódó megjelenésére és egyre nagyobb mértékű térhódításukra.
Nagy odafigyelést igényel a makkvetés
A makkvetés szempontjából fontos a szaporító anyag minősége, ezért minimum 80 százalék csíraképességű, és 98 százalék tisztaságú makkot szerzett be a Szombathelyi Erdészeti Zrt. A szakszerű vetést követően a növekedést a termőhelyi adottságok, valamint a fafajra, egyedre jellemző tulajdonságok határozzák meg. Általában folyamatos gondozás mellett 10-12 év alatt cseperedik fiatal erdővé a makkból kikelő csemete, „felnőtté” pedig több évtized alatt válnak a tölgyek. A vetés után is folyamatosan gondozni kell a makkból kikelő csemetéket. Vissza kell szorítani a gyorsabban növő fajokat, védekezni kell a gyomkonkurencia ellen. Ezeket az ápolási műveleteket géppel és kézi erővel egy évben akár többször is elvégzik.
forrás: VAOL