Az EFIC (Európai Bútoripari Szövetség) ajánlásai a bútorokra vonatkozó, kiterjesztett gyártói felelősségvállalási rendszerek harmonizálására az EU-ban.
Az európai bútoripar felkarolja a fenntarthatósági kezdeményezéseket és a kettős átmenet által kínált lehetőségeket, beleértve az életmódbeli változásoknak és a fenntarthatósági trendeknek megfelelő új termékeket, valamint az új üzleti modelleket. Számos uniós szintű kezdeményezést, például a fenntartható termékek környezetbarát tervezéséről szóló rendeletet (ESPR) vagy a hulladékokról szóló keretirányelvet (WFD) szorosan követjük, és szorosan hozzájárulunk azokhoz.
A körforgásos gazdaság működéséhez uniós szinten harmonizált szabályokra van szükség, amelyek megakadályozzák az eltérő nemzeti követelmények foltokban összecsapását. Bár az ESPR előmozdíthatja a körforgásos gazdaságot, a terméktervezésre (teljesítmény- és tájékoztatási követelmények) összpontosít.
Ezért holisztikus megközelítést és a megoldások skálázhatóságát lehetővé tevő eszközök kombinációját javasoljuk, hogy teljes mértékben bezáruljon a kör, és lehetővé váljon ágazatunkban a körforgásosabb gazdaságra való valódi áttérés. Az egyik ilyen megoldás az EU-ban a harmonizált kiterjesztett gyártói felelősségvállalási (EPR) rendszerek.
A kiforrott EPR-rendszer képes kapcsolatot kialakítani a teljes értékláncban, a nyersanyag-beszállítóktól a gyártókig, a gyűjtőkig, az újrahasznosítókig és a fogyasztókig, ami viszont támogatja és felgyorsítja a körforgásos gazdaság irányába átalakulást. A harmonizált EPR-rendszereknek ösztönözniük kell a gyártókat és ellátási láncukat arra, hogy olyan termékeket fejlesszenek ki, amelyek könnyebben szétszerelhetők és újrahasznosíthatók, hogy fenntarthatóbb anyagokat használjanak, hogy különböző üzleti modelleket vizsgáljanak meg, ami hosszabb termékélettartamhoz, valamint a fogyasztók körében az újrahasznosítással kapcsolatos nagyobb tudatossághoz és részvételhez vezet. Az iparági szövetségek kulcsszerepet játszanak ebben az átmenetben azáltal, hogy mind a terméktervezés, mind a hulladékgazdálkodási rendszerek terén iránymutatást adnak a gyártóknak.
Továbbra is nagy kihívást jelent azonban a már forgalomban lévő, nem körkörös termékek kezelése. Ennek megoldása megköveteli mind a meglévő termékek kezelését, mind pedig annak biztosítását, hogy a jövőbeni bútorok megfeleljenek a körforgásos gazdaság elveinek. Az ESPR a fenntartható tervezés ösztönzésére és érvényesítésére vonatkozó egyértelmű iránymutatások megadásával nyújt segítséget.
Forrás: EFIC
(MM)
Kiegészítés:
A forrás szerinti fenti közleményéből pedig letölthető az EFIC 6 oldalas (pdf) javaslata angolul.

Hasznos lehet még e témához az epr.hu helyen: EPR – A kiterjesztett gyártói felelősséggel kapcsolatos általános kérdések