FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

63. Salone del Mobile.Milano

Fókuszban a designipar – április 8-tól 37 ország több mint 2100 kiállítójával a Salone del Mobile ismét a stratégiai ellátási lánc találkozási pontja lesz, a nemzetközi piacokkal való kapcsolatteremtés kulcsfontosságú eseménye, egy olyan csomópont, amely az egész városra eleven energiát áraszt, és Milánóból a design világfővárost varázsolja.

Az Euroluce évében a híres brit művész a Pinacoteca di Brerát a tudás értékének szentelt látványos installációval világítja meg. Április 8. és 13. között, a több mint 169 000 négyzetméternyi teltházas kiállítótérben a 63. Salone del Mobile.Milano több mint 2100 kiállítót fogadja, köztük – az esemény dinamikus jellegét megerősítve – 168 márkát, amelyek először vesznek részt a Salone-on, és 91 visszatérőt, akik egyre következetesebben vannak jelen külföldről.

Ugyanez a tendencia érvényes a döntéshozókra, vásárlókra, tervezőkre és befektetőkre is, akik több mint 150 országból érkeznek a Fiera Milano, Rho kiállításra. Ez az eredmény annak köszönhető, hogy a Salone olyan formátumokkal és élményekkel állt elő, amelyek a kreatív folyamatokat, a stratégiai elképzeléseket, a termelési és forgalmazási modelleket táplálják, a designipar és a vezető kulturális program főszereplőinek fantáziája közötti nyílt párbeszédben, amelynek célja egy egyre szélesebb körű, multidiszciplináris, jövőorientált stratégiai vízió ösztönzése.

A sikerét megszilárdító számokkal, a folyamatos fejlődés útján haladva a 63. Salone del Mobile.Milano ismét az ágazat vezető nemzetközi eseményének ígérkezik, a szakemberek száma, a teljes forgalom és az ipari gyártási javaslatok minősége tekintetében, amely a Salone reflektorfényének köszönhetően páratlan kínálattal kapcsolódik a világhoz az esztétika, a funkcionális és technológiai innováció, az anyagkutatás és a fenntarthatóság kihívásainak versenyelőnnyé alakítására való alkalmasság tekintetében.

A 2025-ös kulturális programban négy különleges projekt szerepel, kettő a városban, kettő a Salone pavilonjaiban.

Az első, amely április 6-án nyílt meg a nagyközönség előtt, és ideális összeköttetésben van a Művészeti Héttel, Robert Wilson installációja. Az Anya, a Museo della Pietà Rondanini – Castello Sforzesco-ban, egy „teljes mű”, amely Michelangelo remekművének szentelt, és amelyet Leonardo Utolsó vacsorájával együtt Milánó egyik legikonikusabb műalkotásaként tartanak számon.

Utolsóként Es Devlin brit művész Library of Light című művét jelentették be, amely a Pinacoteca di Brera Cortile d’Onore termeiben zajló erőteljes performatív élmény: a „tudás világítótornya”, amely a Feltrinelli által kiválasztott és adományozott több mint 2000 kötetből áll, hogy a tudás értékét ünnepelje. A vásáron két installáció lesz; a 2224-es pavilonban az Oscar-díjas rendező, Paolo Sorrentino látomásos tekintete, Margherita Palli díszlettervező és Max Casacci filmzenéje kíséretében egy egyetemes érzésnek állít emléket: a várakozásnak, az élet legőszintébb pillanatának, amelyet egy titokzatos szív dobogása jellemez.

A Salone Pierre-Yves Rochonra, a legexkluzívabb nemzetközi hotellerie abszolút főszereplőjére bízta azt a feladatot, hogy egy olyan belsőépítészeti koncepciónak adjon formát, amely a luxust a maga időtlen dimenziójában értelmezi újra: Villa Héritage (13-15. pavilon), amely tisztelgés Luchino Visconti Velencéje, Gustav Mahler zenéje és a tehetség előtt, hogy olyan szobákat tervezzen, amelyek saját világokká válnak, ahol az örökség nem korlát, hanem a szabadság aktusa. A Fények városa (2023) sikere után 2025 ismét az Euroluce éve lesz – 306 kiállító, az ágazat legjobb márkái közül, 45%-uk külföldről érkezik.

A biennálé ismét nemzetközi fókuszt biztosít a fény fejlődésének a beltéri és kültéri hazai terekben, valamint a városi tájban. Nagy várakozásokkal tekintünk az első alkalommal megrendezésre kerülő The Euroluce International Lighting Forumra, amely egy többszólamú vita a világítástervezés kulcsfontosságú témáiról: 2 teltházas nap mesterkurzusokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel és workshopokkal, amelyeken 20 előadó vesz részt a világ minden tájáról, Marjan van Aubel napenergia-tervezőtől Stefano Mancuso növényneurológuson át a nagy brit antropológusig, Timothy Ingoldig. Miután 2024-ben ünnepli első 25 éves fennállását, a SaloneSatellite minden eddiginél erősebben tér vissza, 36 ország 700 tervezőjével és 20 nemzetközi designiskolával és egyetemmel.

A legújabb kiadás témája a NUOVO ARTIGIANATO: UN MONDO NUOVO//NEW CRAFTSMANSHIP: A NEW WORLD, egy felhívás a kézműves világegyetem újragondolására. Egy olyan elmélkedés, amely nemcsak a 35 év alatti tehetségek fantáziáját táplálja, hanem hozzájárul az egész tervezőipar tervezési peremterületeinek újragondolásához is, amely a SaloneSatellite évek óta egyszerre jelenti a fiatal tehetségek végtelen táptalaját és a friss ösztönzést a tervezők új generációinak sürgősségeinek és kihívásainak feltárására és jobb megértésére.

Végül pedig nagy hangsúlyt fektetnek a fenntarthatóságra.

A mérhető útnak köszönhetően a Salone 2023 óta rendelkezik ISO 20121 tanúsítvánnyal a fenntartható rendezvényszervezés tekintetében, párhuzamosan a folyamatos elkötelezettséggel, hogy a kiállító cégeket arra ösztönözze, hogy a standokat egyre szigorúbb zöld irányelvek szerint tervezzék és építsék meg, amelyek egyre nagyobb kihívást jelentenek a Salone fenntarthatósági politikájában meghatározott elvekkel összhangban.

Maria Porro, a Salone del Mobile.Milano elnöke a következőket nyilatkozta: „1961 óta a Salone del Mobile olyan ökoszisztéma, amely összekapcsolja az üzletet, a kultúrát és a hálózatépítést, konkrét értéket teremtve az ipari gyártás számára egy olyan dinamikus dimenzióban, amely tükrözi a design, az életmód, valamint az üzleti és a designkultúra változásait. Minden egyes kiadás új kihívások kiindulópontja, amelyek a Salone-t a nemzetközivé válás stratégiai partnereként elismerő beszállítói lánc bizalmának köszönhetően válnak lehetővé. Április 8-tól a Salone 37 különböző országból érkező több mint 2100 kiállítóval, valamint az Euroluce, a világ világítástechnikai rendezvény globális mércéje, amelyen a kiállítók 45%-a külföldről érkezik. A Salone erőssége a 150 országból érkező szakmai közönség, amely az értéklánc teljes hosszában visszhangzó hatással határozza meg sikerét. Ezért idén – egy ilyen összetett globális forgatókönyv hátterében – még nagyobb erőfeszítéseket tettünk annak érdekében, hogy vonzzuk a szakembereket a bevett és a feltörekvő piacokról, ösztönözzük az olyan alapvető versenyelemeket, mint a fenntarthatóság, és olyan kulturális kínálatot nyújtsunk, amely új gondolatokat indít el a jövőre vonatkozóan.” Porro asszony így folytatta: „A vásártéren olyan élvezetek várnak ránk, mint Paolo Sorrentino kivételes látásmódjának és Pierre-Yves Rochon nagyszerű tehetségének eredményei, a Drafting Futures beszélgetések és kerekasztal-beszélgetések, valamint a The Euroluce International Lighting Forum legelső, várva várt kiadása. A Salone két kivételes projekttel – az Es Devlinnel a tudás előtt tisztelegve – a városra is kiterjed. Library of Light a Pinacoteca di Brerában, és a fényről szóló párbeszéd Robert Wilson installációjában a Museo della Pietà Rondanini – Castello Sforzesco-ban. Ezekkel a hangokkal együtt a 700 fiatal SaloneSatellite tehetség, akik minden évben új jelentést adnak a „tervezni” igének, és a nagyszerű tervezői közösségnek, a Salone ismét lángra lobbantja azt a szikrát, amely Milánót a design világfővárosává változtatja. Ez a mi elkötelezettségünk, kézzelfogható és nem kézzelfogható. De ez az üzenetünk is: felhívás egy olyan világ megtervezésére, amelyben a design – ahogyan a 2025-ös kommunikációs kampány is sugallja – az emberek gondolata. Ez azt jelenti, hogy felelősségteljesen, egyénileg és közösen választjuk meg, hogy mi a helyes pálya a jövő számára”.

Claudio Feltrin, a FederlegnoArredo elnöke elmondta: „Egy valóban összetett és bizonytalan nemzetközi környezetben a Made in Italy formatervezési ipar és az azt mozgató ellátási lánc számára a legnehezebb és legnagyobb kihívást jelentő hét közeledik. Ám ágazatunk története megmutatta, hogy nehéz időkben még inkább előtérbe kerül az innovációs képességünk, és a válságokat lehetőségekké alakítjuk. Ez az üzenet hangosan és tisztán fog elhangzani a Salone del Mobile.Milano pavilonjaiból, ahol az olasz formatervezés legjobbjai ismét megerősítik világelső státuszukat olyan termékekkel, amelyek nem csupán termékek, hanem a jövőre vonatkozó víziók, a stílust, a fenntarthatóságot, a kutatást és az innovációt ötvöző megoldásokkal. Nem hagyhatjuk azonban figyelmen kívül azokat a kihívásokat, amelyekkel a fából készült lakberendezés és a formatervezés szembesül: az iparági adatok emlékeztetnek minket arra, hogy az export, amely mindig is a növekedésünk motorja volt, lassulást tapasztal, amely a fő referenciapiacokat, elsősorban Németországot és Franciaországot érinti, és a Trump vámtarifái miatt az USA-ból fújó szelek korántsem megnyugtatóak. Mindehhez hozzáadódik, hogy a belföldi kereslet nehezen áll helyre. A 63. Salone del Mobile.Milano ezért még inkább erőteljes iparpolitikai eszköz és a feltörekvő piacok felé mutató úttörő lesz. A Salone del Mobile és azok a vállalatok, amelyek az évek során egyedivé tették, ismét képesek lesznek megfelelni az elvárásoknak és irányt mutatni, ahogy az igazi vezetőkhöz illik. A FederlegnoArredónál nap mint nap végzett munkánk ebben az értelemben is alapvető fontosságú, köszönhetően az ágazatot erősítő iparpolitikák és a nemzetközivé válást célzó hatékony intézkedések meghatározásának.”

forrás: Salone del Mobile

Előző cikk

Erdei utakon Reviczky Gáborral - 276., 2025/14.

Következő cikk

Soproni Egyetem Alumni




(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések
Exit mobile version