FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Milánói Dizájnhét

Több mint nyolcezer érdeklődőt vonzott a kortárs magyar tárgykultúrát bemutató kiállítás a Magyar Divat & Design Ügynökség szervezésében a Milánói Dizájnhéten (Milano Design Week), a tárlatról rangos nemzetközi szaklapok is beszámoltak.

A Budapest Select – A VVoven View című kiállítás a Milan Design Week keretében, az 5VIE dizájnnegyed egyik kiemelt helyszíneként jött létre. A 24 magyar formatervező, valamint ipar- és képzőművész alkotásait bemutató tárlat iránt intenzív nemzetközi érdeklődés mutatkozott – közölték a szervezők csütörtökön az MTI-vel.

Mint írták, a magyar szekcióról olyan rangos nemzetközi médiumok számoltak be, mint a Dezeen, a Designboom, az Interni, az Archup vagy a Living magazin. A lebegő papírlapokból álló installáció, a 65 válogatott dizájnobjektum, valamint a kurátori koncepcióra épülő kísérőesemények egyaránt a kortárs magyar dizájn kézműves, technológiai és kulturális kapcsolódásait helyezték fókuszba.

A Milano Design Week évente mintegy félmillió látogatót vonz az észak-olaszországi városba, köztük dizájn- és építészhallgatókat, gyártókat, szakmai döntéshozókat, valamint a nemzetközi média képviselőit. A Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) immár negyedik alkalommal nyújtott lehetőséget a magyar kortárs dizájnereknek a világ egyik legrangosabb dizájneseményén a bemutatkozásra április 7-től 13-ig.

A Budapest Select – Vvoven View kiállítást rangos építészirodáktól, galériáktól és forgalmazók képviselői is megtekintették, emellett olyan ismert szakmai szervezetek képviselői is ellátogattak rá, mint a milánói Bocconi Egyetem, a Le French Design by VIA francia dizájnintézet, valamint az IED – Istituto Europeo di Design európai dizájnintézet.

A Budapest Select ernyőmárka alatt bemutatott tárgyszelekció újabb lépést jelentett a hazai dizájn nemzetközi beágyazottságának erősítésében, és tovább növelte a magyar tervezők láthatóságát a globális színtéren” – idézte Jakab Zsófiát, az MDDÜ vezérigazgatóját, a kreatívipar fejlesztéséért és ágazati koordinációjáért felelős miniszteri biztost a közlemény.

Az Ügynökség a kiállító tervezőket, a teret megálmodó építészirodát és a tárgyszelekciót végző kurátorokat is nyílt pályázat útján választotta ki, a jelentkezések elbírálására nemzetközi rálátással bíró, szakmai szereplőkből álló zsűrit kért fel. A magyar kollektív megjelenés egy komplex, többrétegű koncepció mentén valósult meg az URBA építészstúdió, Góg Angéla és Erdész Barna kurátor megfogalmazásában.

A tér központi installációja – a lebegő fehér papírlapokból álló, generatív dizájn elvén készült struktúra – a mesterséges intelligencia és az emberi alkotómunka közötti dinamikát vizsgálta. A hatalmas papírtekercseken megjelenő, csaknem 27 millió karakter a hosszú, a tervező és az AI közötti beszélgetéseket rögzítő, a mesterséges intelligencia által előállított adatbőségre reflektált. Az installáció azt is kiemelte, hogy az alkotás valódi folyamata kizárólag emberi döntés eredménye.

A kiállításhoz használt anyagok újrahasznosítottak vagy újrahasznosíthatók, így a projekt fenntarthatósági törekvéseit hangsúlyozzák. A “vvoven” fogalom a hagyományos kézműves technikákra utalás mellett a különböző kulturális nézőpontok, technológiai megoldások és tervezői működések összefonódását szimbolizálta.

A bemutatkozási lehetőséget kapott 24 alkotó különböző nézőpontokat és eltérő tapasztalati hátteret képvisel, a társadalmi érzékenységet, a technológiai gondolkodást és az anyagkísérleteket ötvöző munkák az autonóm művészeti attitűd és a funkcionális tárgyalkotás határán mozognak.

A Budapest Select kiállításon bemutatkozott márkák és alkotók: Baranyay Szabolcs, Segesdi Bori, DEGA Design, Fogarasi Demeter, Dukai István, EVAANNA, Forms Design, freeform.ourcollective, Góbi Gábor, HENIBARA, Horváth Orsolya, Juszuffceramics, KOMONKA Textile, Koós Daniella, Make Sail, Maniko, Zagiba Mátyás, Sinkó-Kalocsai Dorottya, Sógor Sarolt, SoundWool, SUSU Keramika, SzaboAni, Szauder Dávid LUMAS Budapest, VUUV Works

A tárlathoz kapcsolódó programok is arra törekedtek, hogy közelebb hozzák a látogatókhoz a hazai dizájn gondolkodásmódját, és bemutassák azokat a kulturális és kézműves hagyományokat, amelyek a prezentált műtárgyak technológiájában és koncepciójában is megjelennek.

A közlemény kitért arra, hogy Jásdi Juli illusztrátor nagyméretű, közösségi installációval hozta közelebb a közönséghez Budapest emblematikus városképét, Jókainé Gombosi Beatrix néprajzkutató és népi iparművész pedig a tojásfestés tradicionális technikáin keresztül a húsvéti időszakhoz kapcsolódó tárgyalkotó gyakorlatokat elevenítette fel. Emellett kortárs zenei programok, néptáncbemutató és borkóstoló is hozzájárult Magyarország ízeinek, dallamainak és kultúrájának megismeréséhez.

forrás: MDDÜ

Előző cikk

Erdészeti génmegőrzés támogatása

Következő cikk

Gyászhír – Szabó Ferenc [49]




(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések
Exit mobile version