FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Bővülő erdőterületek

Tovább növeli működési területének erdősültségét az IPOLY ERDŐ Zrt: bővülő erdőterületek Pest és Nógrád megyében. A vidék népességmegtartó ereje nagyban függ a termőföld hasznosításának gyakorlatától. Nálunk az erdők mellett, a gyenge adottságú mezőgazdasági területek kiterjedése is számottevő, ezért fontos feltárni az eredményes földhasznosítás lehetőségeit.

Ezek közül az erdőtelepítés azami egyben az agrárium leghatékonyabb eszköze a szénmegkötés fokozására. Társaságunk az elmúlt 15 évben, két megyében közel 200 hektárnyi új erdőt telepített    – a változatos termőhelynek megfelelő őshonos fafajokkal, különböző pénzügyi forrásokból.

Ezzel is mérsékeljük a klímaváltozás okozta negatív folyamatokat. Hozzájárulunk a nemes cél eléréséhez, amely szerint az ország erdősültsége 2030-ra érje el a 27%-ot.

A közelmúlt állami erdőtelepítései az Agrárminisztérium Országfásítási Programjában, az EU Emisszió-kereskedelmi Rendszerének kvótabevételei felhasználására létrejött Energia- és Klímapolitikai Modernizációs Rendszer forrásaiból jöhettek létre.

Így a tavalyi és az idei évben, összesen mintegy 18 hektár erdőt telepítettünk.

Az Országfásítási Program lehetőséget teremt arra, hogy minden megyében, az előző évben született gyerekek után 10-10 db facsemetét ültessenek, vagy ezt eredményező mennyiségű magot, tölgy- és csermakkot vessenek el az erdészeink.

Ezen belül, 2024-ben a Pest megyei Perőcsény határában 4 hektáron hoztunk létre őshonos fafajokból álló erdőt. A Nógrád megyei újszülöttek után pedig Nagyoroszi határában, 1,5 hektár területen valósítottunk meg erdőtelepítést.

A két megyében összesen 1400 kg cser-, illetve tölgymakkot, és emellett további 550 db őshonos ritka elegyfa-csemetét használt fel az erdőgazdaságunk.

A korábban már bevált, gépi pásztás talajelőkészítést alkalmaztuk, aminek előnye az, hogy kisebb területen bolygatja meg a talajt, és a sorok között megmaradó gyep korlátozza az invazív gyomok megtelepedését.

Videó:

https://drive.google.com/file/d/1OgwsXYb8N83Qsmy-IgpLrZYC-FW_YIRm/view?usp=sharing

A 2025 tavaszi ültetési szezonban, Nógrád megyében további 12 hektáron indítottuk el az új erdő létrejöttét– folytatva a korábban vagyonkezelésbe vett, kipusztult magyarnándori gyümölcsös termőhelyének hasznosítását.

A pásztázást követő gépi magvetéshez 4000 kg cser- és tölgymakkot használtunk fel – valamint 2000 db elegyfa csemetét, közöttük vadgyümölcsöket ültettünk el.

A további elegyítést a szükséges pótlások során fogjuk elvégezni.

A technológiánk tapasztalatai jónak bizonyultak. Szerencsés körülmények esetén, az első év nyarán már csemetekerti sűrűségben sorolnak a főfafajok makkokból kikelt csemetéi.

Természetesen tudjuk, hogy az erdősítéseinket a befejezésig hátralévő években még számos veszély (aszály, pajor, rágcsálók) is fenyegetheti – ezért készülünk a kármegelőzés és a pótlások feladataira is.

Bízva az arra alkalmas területek és a források meglétében, tovább folytatjuk az állami erdőterületek bővítését.

Emellett szakmai hátteret és szolgáltatást kínálunk azoknak a magán földhasználóknak a térségünkben, akik élni kívánnak a KAP ST „Erdőtelepítés és fásítás támogatása” című pályázati felhívás áprilisban megnyílt lehetőségeivel.

forrás: Ipoly Erdő Zrt.

Előző cikk

Újra muzsikál az erdő

Következő cikk

Lakhatási válság kezelése




(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések
Exit mobile version