FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

EUDR – vissza a helyes fókuszba

Németország: A faipar egyöntetűen állítja: hosszú távon szeretnénk fa nyersanyagot vásárolni, feldolgozni és értékesíteni. Ennek alapja, hogy a nyersanyag fenntartható módon kerüljön kitermelésre, ami kötelező egy olyan nyersanyag esetében, amelynek előállítása 100+ évig tart.

A Német Faipari Szövetség (HDH) kifejezetten elkötelezi magát az EUDR célja mellett, amely a globális erdőirtás és az erdőkárosítás elleni küzdelem, hogy ezzel hosszú távon biztosítsa a fenntartható ellátási láncokat. Ez a cél azonban a jelenlegi végrehajtási előírásokkal nem érhető el.

A HDH ezért az EU-széles körű szabályozási csomag keretében az EUDR alapvető egyszerűsítését kéri a terhek és kötelezettségek ország- és termékspecifikus, a globális erdőveszélyre vonatkozó kockázatok alapján történő méltányos elosztásával.

Vissza a bevált EUTR-módszerhez

A globális erdőirtás elleni küzdelem értelmes útja a korábbi faanyag-kereskedelmi rendelet (EUTR) megközelítésében rejlik.

Ebben az esetben az első forgalomba hozó feladata volt a fa eredetének jogszerűségének biztosítása – ez a modell bevált. Az EUDR tekintetében a HDH e.V. ezen elvhez visszatérést követeli: az első forgalomba hozónak kell továbbra is felelősséget vállalnia az erdőirtásmentesség biztosításáért, nem pedig az egész ellátási láncnak.

Ez a jelentéstételi kötelezettségek tényleges kockázatnak megfelelő méretezésével valósítható meg.

A bizonyított erdőirtási problémákkal küzdő régiókat célzottan felelősségre kell vonni, míg a magas nemzeti szabványokkal és törvényekkel rendelkező országokat (például Németországot) tehermentesíteni, vagy teljesen mentesíteni kell a jelentéstételi kötelezettség alól.

HDH ügyvezető igazgatója, Dr. Denny Ohnesorge:
“Végre itt az ideje, hogy ott küzdjünk az erdőirtás ellen, ahol valóban zajlik! A nulla kockázati kategória bevezetésére irányuló javaslat egy lépés a jó irányba, de nem elégséges. Az EUDR alapvető átdolgozása nélkül ugyanis a bürokratikus terhek továbbra is a downstream ellátási láncot terhelik. Ha komolyan gondoljuk a bürokrácia leépítését, akkor meg kell könnyítenünk azoknak a vállalkozásoknak is a terheit, amelyek olyan országokból szerzik be a faanyagukat, ahol nincs erdőirtás, mint például Németországban.”

Fókusz az erdőirtás fő okozóira

Az EUDR-nek ott kell kezdenie, ahol az erdőirtás valódi okai rejlenek: a pálmaolaj-ültetvények, az olyan mezőgazdasági termékek termelése, mint a kávé és a kakaó, valamint az állattenyésztés terjeszkedése. Ezek bizonyítottan a globális erdőirtás fő hajtóerői.

Ezeknek a szektoroknak kell a rendelet középpontjában állniuk, nem pedig a fenntarthatóan működő európai faiparnak.

forrás: HDH

Előző cikk

Erdőgazdálkodás változó környezetben

Következő cikk

Szakmából közösség – tapasztalatcsere tölgyesben



Stihl
(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések