A német fűrész- és faipari szövetség (DeSH) bírálta az észak-rajna-vesztfáliai tartományi kormány azon tervét, hogy 5.000 hektár állami erdőt vadon élő területté (erdőrezervátum) nyilvánítson, és ezzel végleg kivonja az erdészeti hasznosítás alól.
Ezek a tervek érthetetlenek a szélsőséges időjárás és a rovarkártevők által okozott hatalmas erdőkárok, valamint az erdők újjászervezésére, az éghajlatbarát nyersanyag, a fa ellátásbiztonságára és a régió gazdasági stabilitására gyakorolt negatív következmények veszélye mellett. További területpihentetések helyett olyan aktív erdőgazdálkodásra van szükség, amely fenntarthatóan ötvözi a fahasználatot és a természetvédelmet.
Észak-Rajna-Vesztfália erdei óriási nyomás alatt állnak: az elmúlt években több mint 170.000 hektárnyi területet károsítottak tömegesen a szárazság, a viharok és a szú. Sürgősen szükség van az erdők éghajlatváltozással szemben ellenálló átalakítására – ez azonban csak célzott fenntartással, erdőtelepítéssel és fenntartható hasznosítással érhető el. A vadon élő területek további kijelölése lekötné a sürgősen szükséges erőforrásokat, és megnehezítené a stabil vegyes erdők kialakítását. “Minden köbméter fenntarthatóan hasznosított fa aktív klímavédelmet jelent. Különösen az erőforrások szűkössége idején kell úgy tekintenünk erdeinkre, mint aktív szövetségesekre az éghajlatváltozás elleni küzdelemben – nem pedig mint statikus védelmi tárgyakra” – hívja fel a figyelmet Julia Möbus, a DeSH ügyvezető igazgatója.
Helyi értékteremtés és munkahelyek veszélyben
A további területpihentetések súlyos következményekkel járnának a közepes méretű faipari ágazatra nézve Észak-Rajna-Vesztfáliában. A hazai hengeresfa készlet már ma is szűkös: További korlátozások nagymértékben veszélyeztetnék a termelés biztonságát, a beruházásokat és a munkahelyeket – különösen a vidéki területeken. “Vállalkozásainknak kiszámítható keretfeltételekre és hosszú távú ellátásbiztonságra van szükségük. A tervezett vadonterületek azzal fenyegetnek, hogy tartósan károsítják a regionális faipar szerkezetét, és lelassítják a klímasemleges körforgásos gazdaságra való átállást” – figyelmeztet Möbus.
Fahasznosítás nélkül nincs klímavédelem
A fa a klímavédelem egyik legfontosabb megújuló nyersanyaga – regionálisan elérhető, CO2-tároló és sokoldalúan felhasználható. Ha a fát nem hasznosítják, akkor magasabb energiafelhasználású alternatívákat kell importálni vagy előállítani. A hazai hasznosításról való lemondás nemcsak a gazdaságot, hanem az ökológiai egyensúlyt is gyengíti. Az új nemzeti parkok kijelölésére tett korábbi kísérletek NRW-ben – például az Eggegebirge-hegységben vagy a Reichswaldban – már széleskörű elutasításba ütköztek a lakosság körében. Ennek ellenére a tartományi kormány a tervezett vadonfejlesztéssel továbbra is hasonló irányvonalat követ. “Ehelyett integrált erdőgazdálkodási stratégiára van szükség, amely összekapcsolja a klímavédelmet, a biológiai sokféleséget és a nyersanyagellátást. Ennek eléréséhez megoldásorientált párbeszédre van szükség az erdészeti prioritásokról: az éghajlatvédelem, a nyersanyagbiztonság és a regionális gazdaság nem ellentmondás, hanem együttesen kell figyelembe venni” – zárja Möbus. “
Forrás: zukunft-holz.de