Nem csak a Városgondnokság, hanem a VADEX Mezőföldi Zrt. is öntözi a fiatal fákat az alsóvárosi réten, ahol 10-15 év múlva egy igazi kiserdővé válik majd 15 hektárnyi terület egy nagyobb, mintegy 700 hektáros erdőláncolat részeként a város nyugati-délnyugati peremén. Ez utóbbi területen tápoldatos vízzel öntözi a VADEX a fiatal csemetéket, a Városgondnokság munkatársai pedig locsolják a mintegy 900 szoliterfát és töltik folyamatosan az öntözőzsákokat.
Az alsóvárosi pihenőpark mintegy 100 hektáros területe, 2010 előtt még magántulajdonban volt, gazdasági hasznosításra szánva, amit az Önkormányzat a Modern Városok Program keretéből vásárolt meg.
A Fehérvár Tüdeje projektben minél több zöldterület megmentésével és kialakításával szeretnék ellensúlyozni a város terjeszkedését, miközben egy, a szabadidő eltöltését és a rekreációt is szolgáló erdőt, parkot alakítottak ki.
“Az alsóvárosi pihenőparkban az idén a sorok közét kaszáljuk, illetve a sor mellett kapálást végzünk, ami azt a célt szolgálja, hogy egyrészt megszüntetjük a talaj kapillaritását, másrészt növeljük annak vízmegtartó képességét.”
A pihenőpark közepén azonban található egy körülbelül három hektáros kis dombocska, ahol ugyancsak történtek ültetések, és egy kisebb erdőfolt is létesült. Itt viszont a talaj szénsavas mésztartalma akadályozza a növények növekedését, úgynevezett fiziológiai szárazságot idéz elő. Az ilyen területeken az erdőtelepítés csak öntözéssel valósítható meg – mondja Balsay Zsolt.
“Azért is tettünk a vízbe tápanyagot, mert ez a növénynek a vegetatív növekedését segíti elő, tehát a hajtás-, illetve gyökérképződést. Olyan aminosavakat, szerves anyagokat tartalmaz az öntözővíz, ami a csemetéket érő stresszhatásokat tompítja, illetve ellenállóbbá teszi az őt érő biotikus, abiotikus kártételekkel szemben. Tulajdonképpen fokozza a növény ellenállóképességét így az aszállyal szemben is.” – mondja a munkák irányítását végző Bácskai Zoltán, a VADEX kerületvezető erdésze.
A Városgondnokság a mintegy kilencszáz szoliterfát öntözi az alsóvárosi pihenőparkban is és tölti folyamatosan az öntözőzsákokat, amik lassan engedik le a vizet a fa gyökeréhez.
Tavasszal lombtrágyázás is történt az erdősített területen, amivel ugyancsak segítik a növények fejlődését, növekedését. “Szeretnénk, hogyha minél hamarabb élvezhetnék a fehérváriak ennek a kis parknak, illetve erdőnek a hasznát, ezért a magunk részéről igyekszünk hozzájárulni a fák életben maradásához, kártevőkkel szembeni ellenállóképességük fokozásához és töretlen fejlődésükhöz.”
Mikorra lesz itt erdő, vagy egy erdőre hasonlító terület?
Az itt folyó erdőtelepítések a szakmai előírásoknak megfelelően történtek, ezért hektáronként 7000 db csemete került elültetésre. Az ültetéskori nagy darabszám és az éveken át történő gondos ápolás hozzájárul az erdő növekedéséhez, hiszen az a cél, hogy a Fehérvár Tüdeje Program keretében ültetett erdők növelve a város zöldfelületét minél hamarabb hozzájáruljanak az itt lakók életkörülményeinek javításához. Az alkalmazott fafajok viszonylag gyors növekedésűek, ezért remélhetőleg 10-15 év múlva már tapasztalható lesz jótékony hatásuk a környezetükben található városrészek klímájának alakításában, és gazdagítva környezetünket felüdülést jelentenek a pihenni vágyók számára is – hangsúlyozta Balsay Zsolt ágazatvezető.
Több száz hektárnyi különböző korú erdő fogja közre a várost Fehérvár nyugati határában az Új Csóri úttól egészen a Sárpentelei parkerdőig.
Az új telepítés mindezeken felül parkerdőként a lakosság rekreációs igényét is hivatott kiszolgálni a jövőben.
A vármegye erdőinek tekintetében a VADEX által gondozott területeken mennyire érzékelhető az aszály? Tényleg aszály van, nagyon ki van száradva a föld?
Pillanatnyilag azt mondhatom, hogy sajnos már látszanak az aszálykárok jelei. Természetesen az aszálykár attól is függ, hogy hány éves egy erdősítés. Egy fiatal (1-2 éves) telepítés, ahol a csemetének a gyökere a föld színétől kb. 30-40 centire helyezkedik el, jobban ki van téve a szárazságnak, mint például az Alsóvárosi pihenőpark esetében is.
forrás: Székesfehérvár.hu