Japánban fejlesztették és Floridában bocsátották az űrbe a LignoSat műholdat, ami a maga nemében egészen egyedülálló, írja a Guardian. A műhold ugyanis fából készült, ezért a légkörbe visszazuhanva elég, így csökkenti a Föld körül keringő, illetve a Földre visszatérő űrszemét és az űrtevékenység után maradó hulladék mennyiségét.
A LignoSat névre keresztelt műhold aprócska, alig 10-szer 10 centiméteres élhosszúságú kocka. Az eszközt egy kutatási projekt keretében bocsátották az űrbe, a SpaceX pilóta nélküli rakétájával a Nasa floridai Kennedy Űrközpontjából. A kilövés sikeres volt – ezt a fejlesztők is megerősítették.
Az eszköz először a Nemzetközi Űrállomást látogatja meg, ahol nagyjából egy hónapot tölt el, majd onnan küldik tovább a világűrbe, hogy teszteljék a szélsőséges hőmérsékletekkel szembeni ellenállóképességét. A cél az, hogy adatokat gyűjtsenek arról, milyen hatások érik a műholdat és ezeknek hogyan áll ellen a fa alapanyagú kocka.
Kiotói Egyetem munkatársai arra számítanak, hogy a műhold egyszerűen elég majd, amikor újra visszatér a Föld légkörébe, így nem keletkeznek fémrészecskék, amelyek a légkörben felhalmozódva akadályozhatják a távközlési hálózatok működését, illetve a környezetre is kártékony hatással lehetnek.
A projekt célja, hogy megmutassa, valójában nem csak fémből készíthetők jó teherbírású műholdak. A kutatók szerint a jövő az alternatív alapanyagoké az űrben is. A kutatási projektben részt vevő Sumitomo Forestry évek óta azon dolgozik, hogy előbb-utóbb megbízható minőségű fa műholdakat használhassanak.
forrás: qubit