Az Európai Parlament küldöttsége ma érkezik Bakuba, hogy részt vegyen a COP29 klímaváltozási konferencián, amelynek célja, hogy új közös célt határozzon meg az éghajlatvédelmi intézkedések finanszírozására.
A Lídia Pereira (EPP, PT) elnök és Mohammed Chahim (S&D, NL) alelnök vezette hivatalos küldöttség november 18-22. között az azerbajdzsáni Bakuban tartózkodik, hogy részt vegyen az ENSZ COP29 éghajlatváltozási konferenciáján.
Az Európai Parlament elfogadta követeléseit az idei globális éghajlat-változási tárgyalások előtt, 2024. november 14-én. A COP29 konferencián az európai parlamenti képviselők miniszterekkel, parlamenti képviselőkkel, a civil társadalom képviselőivel, a nemzetközi klímaszervezetek vezetőivel és más küldöttekkel találkoznak.
A delegáció elnökével, Lídia Pereirával és Wopke Hoekstra éghajlat-politikai biztossal közös sajtótájékoztatót tartanak november 20-án, szerdán 14.00 órakor (11.00 CET) a D terület 1. (Karabakh) sajtó-konferenciatermében. A sajtótájékoztatót itt lehet élőben követni.
Idézetek
„Ahhoz, hogy kézzelfogható előrelépést érjünk el a globális éghajlat-változási intézkedések terén, valódi közös erőfeszítésre és több fellépésre van szükség minden ország részéről. A helyzet az 1990-es évek óta megváltozott – miközben az EU több mint felére, 2023-ra 6%-ra csökkentette a globális kibocsátásokból való részesedését, a nagy feltörekvő gazdaságok kibocsátása tovább növekszik, és egy olyan ország, mint Kína, történelmi kibocsátása ma már az EU-éval azonos mértékű. Ha ambiciózus éghajlat-politikai finanszírozási célt akarunk, akkor minden nagy GDP-jű, nagy kibocsátású nagy és feltörekvő gazdaságnak, mint például Kínának és Szaúd-Arábiának, pénzügyileg hozzá kell járulnia a 2025 utáni célhoz, amelyről remélhetőleg Bakuban meg tudunk állapodni. Azt is szeretnénk, ha az EU fokozná zöld diplomáciáját. A harmadik országokkal folytatott konstruktív párbeszéd keretében ösztönöznünk és támogatnunk kell más országokat az EU kibocsátáskereskedelmi rendszeréhez (ETS) hasonló szén-dioxid-árképzési mechanizmusok bevezetésére vagy fejlesztésére, valamint a szén-dioxid-határkiigazítási mechanizmus (CBAM) hatályának kiterjesztésére. Az EU segíthet a nemzetközi egyenlő versenyfeltételek megteremtésében, a szén-dioxid-kibocsátás kiszivárgásának elkerülésében és az éghajlat-politikai intézkedések közvélemény általi támogatásának növelésében” – mondta Lídia Pereira, a küldöttség elnöke.
„Mivel a világ számos vezetője úgy dönt, hogy nem vesz részt a COP29-en, fontos, hogy ne feledjük, az éghajlatváltozás nem vár a tökéletes környezetre vagy közönségre. Ez teszi még jelentősebbé az Európai Parlament küldöttségének jelenlétét. Az EU-nak vezető szerepet kell vállalnia a globális éghajlati megoldások előmozdításában. Az éghajlatváltozás finanszírozására vonatkozó új nemzetközi cél meghatározása elengedhetetlen – olyan cél, amely megfelel a válság sürgősségének, ugyanakkor biztosítja a terhek igazságos megosztását. Csak közös fellépéssel és méltányos tehermegosztással tudjuk teljesíteni a Párizsi Megállapodásban foglalt ambíciókat” – mondta Mohammed Chahim, a küldöttség alelnöke.
Háttér:
A COP29 konferenciára 2024. november 11-22. között kerül sor Bakuban (Azerbajdzsán). Célja, hogy áttekintést adjon a Párizsi Megállapodás terén elért jelenlegi eredményekről, és megállapodjon a globális éghajlat-politikai fellépést támogató új pénzügyi forrásokról.
forrás: EPPressRoom