FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Hazai EUDR hatóság kijelölése

2024. november 21. napján kihirdetésre került az EUDR hatóság kijelöléséről szóló kormányrendelet. Bár, ahogy korábban jeleztük az Európai Parlament is megszavazta az EUDR szabályok alkalmazásának elhalasztását, a rendelet alkalmazására történő felkészülés azonban nem állhat le.

Ennek megfelelően az erdőirtáshoz és az erdőpusztuláshoz kapcsolódó egyes áruk és termékek uniós piacon történő forgalmazásáról és Unióból történő kiviteléről, valamint a 995/2010/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2023. május 31-i (EU) 2023/1115 európai parlamenti és tanácsi rendelet (EUDR) 14. cikkének történő megfelelés érdekében a Magyar Közlöny 116. számában 2024. november 21. napján kihirdetésre került a földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet módosításáról szóló 351/2024. (XI. 21.) Korm. rendelet (Korm. rendelet). A Korm. rendeletben foglaltak alapján a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) jár el országos illetékességgel az EUDR-ben foglalt tagállami erdészeti hatósági szerepkörben.

A Korm. rendelet a kihirdetést követő harmadik napon lép hatályba.

Szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy bár az EUDR célja az erdőirtás és erdőromlás visszaszorítása, de a szabályozás kiterjed a szarvasmarha, kávé, kakaó, olajpálma, gumi, szója és fa alapanyagokra, valamint az ezekből készült termékekre, így a faipar mellett a hatóság kijelölése érinti a mezőgazdasági és élelmiszeripari szektort is.

A Nébih-től az EUTR alkalmazása kapcsán már megismert szigorú és következetes, de az ügyfelekkel jó kapcsolatot fenntartó ügyintézésre lehet számítani. Várhatóan a hatóság szerepet fog vállalni az ágazati szereplők EUDR keretrendszer alkalmazására történő felkészítésében is.

FATÁJ kiegészítés: az EU tagországainak EUDR kapcsán kijelölt hatóságai itt tekinthetők át.

forrás: NAK / dr. Skobrák György

Előző cikk

Stop Fires - erdőtűzoltási gyakorlat

Következő cikk

A globális környezeti fenntarthatóság elmélete



Stihl
(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések