|
|||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2009-03-31
Munkahelyi balesetek csökkentése a bútoriparban Az európai bútoripar mintegy 1.200.000 embert foglalkoztat. Az Európai Társadalmi Párbeszéd Bizottság felismerte a munkaegészségügy és a munkavédelem témája népszerűsítésének szükségességét. Ennek érdekében gyűjteményes kiadványt készítettek, ami a téma legjobb gyakorlatait (best practices) gyűjtötte csokorba. A kiadvány magyar változatának elkészíttetését a Fa- és Bútoripari Alágazati Párbeszéd Bizottság, a 2008. évi programjában vállata. BEVEZETŐ A munkaegészségügy és a munkavédelem a bútoriparban mind a munkaadók, mind pedig a munkavállalók számára a főbb ügyek egyike. Ez az, amiért 2007-es munkaprogramjukban az Európai Bútoripari Társadalmi Párbeszéd Bizottság szociális partnerei úgy döntöttek, hogy akciót indítanak az adott téma népszerűsítésére. A tervezett akció egy, a bútoripari vállalkozások munkaadóinak és munkavállalóinak számára szervezett esemény, amely bemutatná a munkahelyi balesetek csökkentésének legjobb praktikáit. Ugyanakkor fentiekhez egy, a balesetek gyakoriságára irányuló vizsgálat párosul elérhető statisztikai információkkal. Az előkészítő munka folyamán a projekt partnerek már néhány érdekes megfigyelésre jutottak. Először is le kellett vonni a következtetést, hogy valójában igen kevés ágazati munkabiztonsági kampány létezik, annak ellenére, hogy a bútoripar mintegy 1.200.000 embert foglalkoztat. Egy második nagyon kijózanító megfigyelés volt hogy, míg egy olyan ágazatban mint a bútoripar, amelynek nincsenek nagyon veszélyes termelési folyamatai, évenként, számos könnyebb sérülést kivéve, sajnálatosan több tucat halálos baleset történik. A harmadik fontos következtetés volt, hogy a termelési költség az ágazatban jóval meghaladja az egymilliárd eurós szintet. A balesetek számának csökkentésére indított kezdeményezés már nagyon időszerű. Ebben a brosúrában a felismert legjobb praktikák kerülnek bemutatásra. A szociális partnerek közös vélemény megfogalmazásával nyilvánították ki elismerésüket az Európai Bizottság támogatásáért, amely lehetővé tette ezt a kezdeményezést. A projekt partnerek reménye szerint, a fokozott tudatosság újabb és újabb biztonsági programokat eredményez majd a bútoriparban. Bart De Turck FAR projekt menedzser UEA főtitkár
TARTALOM - Balesetek az eu bútoriparában
- Segur-mad: a legjobb spanyol praktikák a gépbiztonságra
- Bfm Ltd - brit irányelvek az egészség- és munkabiztonságra
- A legjobb gyakorlatok cégszinten: a francia Fournier Csoport esete
- Munkahelyi balesetek megelőzése a belga bútoriparban
- Gépkezelői jogosítvány a dán bútoriparban
- "A biztonság felfrissítése " a svéd bútorgyártó iparban
- Olasz laboratóriumok bevonása a körfűrészek és élező-berendezések
- "Figyelj arra, amit csinálsz" - oktató DVD Dániából
- A munkavédelem magyarországi helyzete
BALESETEK AZ EU BÚTORIPARÁBAN (részlet)
Az Eurostat adatai alapján, 1.008.622 munkahelyi baleset történt a termelő ágazatokban az EU15 tagországaiban 2004-ben (ez volt az utolsó elérhető összesített adat). Az egységesített baleseti gyakoriság (angol rövidítése SIRA = balesetek száma 100.000 dolgozónként) 3.564 volt az ipari termelő ágazatokban. 1999-ben a SIRA értéke 4.471 volt: ez közel 20%-os csökkenést jelent 5 év alatt. Az EU15 tagországok mindegyikében csökkenő értéket mutat a SIRA. Ha az EU15 4.105 értékű SIRA adatát a belépő új tagállamok 315.000 bútoripari munkavállalójára vetítjük, az új tagállamokban a munkahelyi balesetek száma több mint 16.000-re tehető. Mindent összevetve, több mint 68.000 súlyos baleset történt a bútoriparban 2004-ben, az EU27 tagállamában. Átlagosan és évente, a 2004-et megelőző tíz évben 41 halálos kimenetelű baleset történt a bútorgyártás során.
A 36 oldalas tanulmányt kérésre pdf formátumban rendelkezésre bocsátjuk: info@fagosz.hu
Ágazati Párbeszéd Bizottság A Fa- és Bútoripari Alágazati Párbeszéd Bizottság az Építőipari Ágazati Párbeszéd Bizottság alágazataként jött létre 2004. május 4-én. Az alágazat megalakításában a munkáltató oldalról két szervezet, a Fagazdasági Országos Szakmai Szövetség (FAGOSZ) és a Magyar Bútor és Faipari Szövetség (MBFSZ) vett részt. Az Országos Asztalos- és Faipari Szövetség (OAFSZ) 2004. június 7-én csatlakozott. Munkavállalói oldalról a Fa és Bútoripari Dolgozók Szakszervezete (FBDSZ) és a Munkástanácsok Faipari Szakmai Ágazatának Országos Szövetsége az alapító szervezetek. A bizottság munkájába 2005. június 1-jén az erdészeti ágazat is bekapcsolódott. A bizottság jelenlegi formáját 2006. március 20-án nyerte el amikor kiválva az Építőipari ÁPB-ből és a Mezőgazdasági ÁPB-ből megalakult a független Faipari, Bútoripari és Erdészeti Ágazati Párbeszéd Bizottság (FBEÁPB), mely e három, a fához köthető ágazatot fog össze. A munkáltatói oldal elnökének Mőcsényi Miklóst a FAGOSZ-ból, a munkavállalói oldal elnökének Kovács Imrét az FBDSZ-ből választották. Jelenleg a bizottságot az alábbi tagszervezetek alkotják: Munkáltatói oldalon: - Magyar Bútor és Faipari Szövetség - Fagazdasági Országos Szakmai Szövetség - Országos Asztalos és Faipari Szövetség Munkavállalói oldalon: - Fa- és Bútoripari Dolgozók Szakszervezete - Munkástanácsok Faipari Szakmai Ágazatának Országos Szövetsége - Erdészeti és Faipari Dolgozók Szakszervezete - Mezőgazdasági Erdészeti és Vízügyi Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (részvételi jogosultság). Az FBEÁPB célja, hogy az ágazati tevékenységek tagoltságát tükröző konzultációs fórumként erősítse a szociális partnerek között jelenleg is meglevő együttműködést, elősegítse ágazati-, és munkahelyi szintű kollektív szerződések, valamint megállapodások megkötését, továbbá a szakmai összetartozás alapján járuljon hozzá az összefogás, közös fellépés erősítéséhez, a munkabéke fenntartásához az ágazatban. Az FBEÁPB alapvető feladatának tekinti a munka világát érintő kérdések egyeztetését a szociális partnerek között; ennek keretében ágazati kollektív szerződések kötésének előkészítését, megállapodások kötését, ajánlások, állásfoglalások, javaslatok kialakítását és képviseletét, a kormányzati szervekkel konzultáció folytatását az ágazatra vonatkozó szakmai kérdésekről, stratégiákról, jogszabálytervezetek előzetes véleményezését, végrehajtásuk értékelését.
A FATÁJ felületén megjelent kapcsolódó írások:
- JOGPONT Hálózat - Jogi segítség a munka világában (2009-02-28)
- Faipari és bútoripari ágazati gazdaságelemzés, 2008.I-III.n.év (2009-01-30)
- Faipari és bútoripari ágazati gazdaságelemzés, 2008.I.félév (2008-12-10)
- Faipari és bútoripari ágazati gazdaságelemzés, 2008.I.negyedév (2008-10-17)
- Faipari, bútoripari, erdészeti tapasztalatcsere Csehországban (2008-11-28)
- A hazai faipari szakoktatás helyzete című tanulmány (2008-04-15)
- Szociális párbeszéd az EU-ban tanulmány első része (2008-04-30) - Szociális párbeszéd az EU-ban tanulmány második része (2008-05-23) - Szociális párbeszéd az EU-ban tanulmány harmadik része (2008-09-18)
Tóth János |
| |||||
|