|
|||||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2011-05-25
Metropol Parasol - a világ legnagyobb faépülete
A spanyol hivatalnokok tudják, hogy mivel dobják fel vidéki városaik köztereit. Amíg nálunk a városvezetők díszburkolattal és szökőkúttal próbálnak életet lehelni ásító unalmat csempészni vidéki városainkba, Spanyolországban szabadon szárnyalhat a FAntázia.
A Sevilla új főterén (Plaza de la Encarnacion) álló Metropol Parasol sokkal több, mint egy műtárgy.
Az a funkciója, hogy felhőtlen boldogságot idézzen elő a spanyolokban és a turistákban. Hogy olyan szociális és kulturális központ legyen, amely mágnesként vonzza az embereket a város megújult főterére.
A levegősen kialakított legyező vagy korona formák nagyszerűen illenek Sevilla történelmi belvárosához - a zsúfolt és sűrű városi szövethez. A fa, mint alapanyag is tökéletes választás. Van benne valami mélyen archaikus, ami a mai technicizált világban üdítő kivételként hat. A négy szintes építmény teteje is bejárható, a földszinten galériáknak, kávézóknak, éttermeknek adnak otthont. A 18 ezer négyzetméter alapterületű építményt a német J. MAYER H. Architects iroda tervezte. A berlini Jürgen Mayer-Hermann építész még csak 45 éves, ami ebben a szakmában igazán ifjonti kornak számít, rajzai és makettjei azonban máris megtalálhatók a New York-i MoMA gyűjteménéyben. 2003-ban a Mies van der Rohe díjat is elnyerte az ostfilderni (Németország) városháza épületéért, épületek mellett azonban más területekre is szívesen kalandozik, tervezett például divatshow-t Calvin Kleinnek. A Metropol Parasol tervei 2005-ben megkapta a Holcim Awards bronzérmét. Mayer képzőművészként kezdte pályafutását, innen igazolt át az építészet területére, a két műfajt azonban nem választja el szigorúan egymástól. Hatalmas lehetőséget lát a digitális világban; létesítményei a számítógéppel segített tervezésnek és kivitelezési módszereknek köszönhetően kapják különleges, komplex, egyszer sem ismétlődő formák halmazából álló tömegformálásukat. Az újonnan felépített szerkezet egy organikus gombához képest meglepően változatos szolgáltatásokat kínálva hoz újra pezsgést a környékre: egy régészeti bemutatótér és múzeum, a hajdan itt működött és megszüntetett elődjének újjáélesztéseként létrejött őstermelői piac, a környezetéhez képest pódiumra emelt köztér, valamint éttermek és bárok várják az erre járókat, a gomba kalapjában és tetején pedig egy további étterem mellett kilátósétány és panorámaterasz létesült. A szerkezet napjaink egyik leginnovatívabb rétegelt-ragasztott fatartójának számít, a faszerkezethez kapcsolódó speciális szerkezettervezési munkák a Finnforest nevét dicsérik. A régészeti emlékekkel is tarkított területen emelt létesítmény kapcsot szeretne teremteni a múlt és a jelen között. Az építészt a tervezéskor a tér fölé emelt hatalmas napernyők gondolata ihlette (erre utal a Parasol név is), amelyek a forró klímán igencsak jól jönnek egy mediterrán városban; építészeti előképet adtak továbbá a város katedrálisának pompás ívei is. Az épület szerkezeti faanyagát - Kerto-Q LVL - a Finnforest cégcsoport németországi üzemében készítették, Aichach-ban. Több mint 3000 egyedi méretű építőelekhez, közel 2500 m3-nyi Kerto-Q LVL faanyagot használtak fel. Az építmény méreteiről: kb. 150 méter hosszúságú, 75 méter széles és 28 méter magas.
A régészeti emlékek miatt a szerkezetet a nagyméretű tetőszerkezethez viszonyítva minimális mennyiségű tartóoszloppal kellett kialakítani, aminek köszönhetően - az Arup szerkezettervező iroda munkájával - mérnöki bravúr született. A vasbeton oszloptörzsek elég vastagok ahhoz, hogy azokba liftek és lépcsők kerülhessenek, az általuk hordozott rácsszerkezet pedig acélból és rétegelt-ragasztott faanyagból áll össze, méghozzá egy különleges ragasztó segítségével: utóbbit számos tesztnek vetették alá, hogy biztosan kibírja a majdani magas hőmérsékletet is. A Metropol Parasolra aggatott számos nagyzoló jelző mellett az egyik, hogy ez a világ legnagyobb, ragasztóanyag által összetartott épülete. Bár kétségtelen, hogy esélyes napjaink egyik legtetszetősebb építészeti jelképe címére, ellentmondásokat is hordoz magában a sevillai gombacsoport: a múzeumot és piacot magában foglaló pódiumot egy másik építész tervezte, és annak mintha nem sok köze lenne a felette burjánzó organikus formákhoz - pedig fontos lenne szerepe abban, hogy összekapcsolja a nyüzsgő városi életet az új létesítménnyel. Ráadásul ezen a területen a részletek kivitelezése is hagy maga után kívánnivalót.
Problémákat okozhat a jövőben az is, hogy a PPP (Public-Private Partnership) konstrukcióban létrehozott Parasol üzemeltetésének jogát az elkövetkezendő 40 évre a Sacyr Vallerhermoso cég kapta meg; így nem feltétlenül garantált, hogy a közösségi funkciók mindig akadálytalanul, nyilvánosan hozzáférhetőek legyenek. Mindezek tükrében mintha a forma kapta volna a főszerepet, elszakadva és erősen háttérbe szorítva a funkciót - mégis vitathatatlan, hogy a város látványos voksot tett le a történeti épületállomány kortárs vérfrissítése mellett.
Tények és adatok: Építési terület: 18 000 négyzetméter Létesítmény alapterülete: 5000 négyzetméter Össz-alapterület: 12 670 négyzetméter Szintek száma: 4 Épületmagasság: 28,50 m Szerkezet: beton, fa és acél Tervezés: 2004-2005 Építés: 2005-2011 Beruházás költsége: 90 millió Euro Kapcsolódó cikk a FATÁJban: Finnforest ragasztott tartók és Kerto-Q tetőszerkezeti panelek (2011-03-08)
Forrás: Finnforest Hungary Kft; hg.hu
|
| |||||||
|