FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken. Beszámolók, riportok, sajtószemle, ...
FELIRATKOZÁS FATÁJ-Online hírlevélre.
Kérem jelezze szakterületét, cégét, annak kapcsolóit.
Hivatkozás:
Ha felhasználja bármely cikket a FATÁJ-ból, hivatkozzon rá annak kapcsolójával is.

STIHL - Nemzedékekre tervezve

Mátyás Fakereskedo Kft
METAMOB - akciós MetaGO ajánlata
HUNNIA FAGÉP - Jó magyarnak lenni!
Faipari gépek -> Stonewood Kft
FATÁJ nyitólap
FATÁJ archívum:

FATÁJ-online
médiaajánlat
pdf

FAGOSZ, Fagazdasági Országos Szakmai Szövetség
A FAGOSZ a FATÁJ kiadója.


FAGOSZ filmtár a Hazai Erdésznél

Nemzeti kincsünk az erdő - 40 kisfilm

Erdészeti és Faipari Dolgozók Szakszervezete

Magán Erdotulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége

Országos Erdészeti Egyesület

Hobbi Faesztergálás


Dr. Gerencsér Kinga: Fafeldolgozás mobil szalagfűrésszel
(A 2002-ben megjelent kiadvány online változata.)

Keres egy céget, intézményt, iskolát? Kezdje itt:
fatudakozo.hu
woodinfo.hu
woodinfo.eu
Akác
termékek
Magyar-
országról:
hungarobinia.hu
FAIPARI, ERDÉSZETI
apróhirdetések
DÍJMENTESEN

FAIPARI, ERDÉSZETI
szakkönyvek

A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le:


2012-05-03

Csődvédelmet kért az első magyar bioerőmű tulajdonosa

Csődöt jelentett a szakolyi bioerőmű többségi tulajdonosa, a Liget Bioenergia Művek Kft. Az első magyar bioerőművet 14 milliárd forint beruházással hozták létre, a finanszírozáshoz szükséges hitelt a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és a K&H Bank biztosította. Később a bankok leállították a hiteleket, az erőmű leállt, a Liget Kft.-t eladták.

A cikk megosztása:Megosztás az IWIW-en Megosztás a Facebook-on


Csődvédelmet kért a Liget Bioenergia Művek Kft., (először 2012.január 18-tól kapott 90 napos védelmet) a bíróság (április 17-én) 90 nappal meghosszabbította a fizetési haladékot (2012. július 16-ig). A társaság a fő tulajdonosa a szakolyi bioerőműnek. Az MFB 2009-ben jelentette be, hogy átadták Magyarországon az első, zöldmezős fejlesztésű, önálló biomassza villamos energia erőművét. A példaértékűnek nevezett beruházás Gráf József akkori fölművelési és vidékfejlesztési miniszter bejelentése szerint a zöld áramon túl 200 új munkahely teremtésével járult volna hozzá a térség foglalkoztatási gondjainak mérsékléséhez.

 

A 14 milliárd forintra rúgó beruházást az MFB és a K&H Bank finanszírozta 50-50 százalékban. Hazai cégek mellett Japán egyik legnagyobb áramszolgáltatója, a Tohoku Epko is beszállt kisebbségi tulajdonosként a DBM Dél-nyírségi Bioenergia Művek Zrt.-be.

 

A gazdasági válság és a kormányváltás utáni energetikai piaci szabályozások változása nem kedvezett a szakolyi mintaerőműnek. A finanszírozó bankok kockázatosnak ítélték a megújuló áramtermelést és beszüntették a finanszírozást, emiatt leállt az erőmű - derül ki egy 2011-es előadásból, melyet Lontay Zoltán, a DBM Zrt. korábbi igazgatósági tagja tartott. Elmondása szerint azért jutott idáig a projekt, mert sem a bankok, sem a kormányok nem vették figyelembe a stratégiai szempontokat.

 

Alig egy hónapja, Tasó László a térség fideszes képviselője intézett kérdést Fónagy János nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkárhoz, hogy miért invesztált jelentős összeget az állam a szakolyi erőműbe, ha utána hagyja, hogy leálljon. Fónagy szerint az tény, hogy a szocialisták által is kiemelten finanszírozott erőmű nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, pedig egy megfelelő üzleti tervvel működtetett létesítmény nagy lendületet adhatott volna a nyíradonyi térségnek. Állítása szerint a beruházás időpontjában 62 százalékos tulajdonos Liget Kft. szocialista kötődésű társaság volt. A befektetők és a finanszírozó bankok között idővel ellentétek léptek fel. Fónagy akkor arról számolt be, hogy a DBM Zrt. Liget Kft. által tulajdonolt részét egy magánvállalkozó vásárolta meg, aki az erőmű reorganizációját tervezi, s tárgyal a bankokkal.

 

A cégadatok szerint nem pontosan ez történt, ehelyett magát a Liget Kft-t értékesítették a tulajdonosai, is feltehetőleg vele együtt adták el DBM-ben levő tulajdonrészét. Legalábbis erről tanúskodik, hogy a Liget Kft-t megvevő Associated Networks Kft. honlapja szerint a cég a DBM Bioenergia Művek Zrt. fő részvényese. A weblap azt állítja, hogy "az Associated Networks cégcsoport magyar tulajdonú magánvállalkozás". Az Opten adatai szerint az Associated Networks Kft. tavaly április óta a hasonló nevű Seychelle-szigeteken bejegyzett társaság birtokában áll. A Liget Kft. a tulajdonosváltás után jelentett csődöt.

 

Forrás: gazdasag.hu

 

Ha tetszett a cikk ossza meg ismerőseivel: Megosztás az IWIW-en Megosztás a Facebook-on

 

AKE - A perfekt megoldás

Dunaker Kft - Alapítva 1986

DomoTrend Kft - Lakberendezés Európa neves design-muhelyeibol.

Erdészeti gépek, eszközök, muszerek, kiegészítok kereskedelme.

105 hazai furészüzem gazdasági teljesítménye - 2010. - Megvizsgáltunk 105 hazai furészüzemet muködteto vállalkozást (60 kemény-lombos, 44 lágy-lombos, 1 fenyo-feldolgozó) a 2010-es évi teljesítményei alapján.

Fagazdasági felszámolás számláló - 2012.- Összegyujtöttük a fagazdaság szakterületein muködo (muködött) Magyarországon bejegyzett cégeket, amelyeknél a 2012-es évben indult el a felszámolási, ill. végelszámolási eljárás.

FATUDAKOZÓ - az online faipari cégtár

Zalaerdő Zrt - Erdészek az erdoért

Prebena - Német szegezogépek, kompresszorok

Ráció szerszám - Prebena, Festool

Forestinvest.hu

ERFARET Tudásközpont

Magyar Belsőépítészet

KARDEX Kft - Erdészeti-faipari termelés, kereskedelem. Furészáru termelés: elsosorban bükk és tölgy. Belföldi, nemzetközi szállítás. Export-import tevékenység.

LEITZ Hungária Szerszám Kft




 A FATÁJ lapot kiadja a FAGOSZ
Minden jog fenntartva. All rights reserved.