|
||||||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2012-05-03
EMVA erdészeti támogatások 2014-2020.
Az Új Magyar Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) Monitoring Bizottsága (MB) alatt több albizottság is működeik, melyek egyike a Közös Agrár Politikával (KAP) foglalkozik. Ezen ÚMVP MB KAP albizottság 2012. április 26-án a Vidékfejlesztési Minisztériumban (VM) tartott ülésén az Európai Bizottság által közzétett 2014-2020. közötti időszakra vonatkozó új EMVA rendelet-tervezetében foglalt intézkedések elemzésével, értékelésével foglalkozott. A fenti grafikában még a jelen időszak (2007-2013) dátuma szerepel, de már most erősen foglalkozni kell a következő 7 évre várható lehetőségekkel, támogatásokkal.
COM(2011) 627 végleges szám alatt jelent meg a javaslat (tervezet) az Európai Parlament és a Tanács rendelete az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról 2011. november 12-én. E rendelet javaslat szövege magyarul is elérhető, terjedelme 154 oldal. E rendelet idoklásának első két bekezdése: A Bizottság 2014-2020 közötti időszakra szóló többéves pénzügyi keretre vonatkozó javaslata meghatározza a közös agrárpolitika (KAP) költségvetési keretét és fő irányvonalait. Ennek alapján a Bizottság a KAP jogi keretét a 2014-2020 közötti időszakra vonatkozóan kijelölő rendeleteket, valamint az e politika alakulásával kapcsolatos lehetséges forgatókönyveket bemutató hatásvizsgálatot terjeszt elő. A reformra irányuló jelenlegi javaslatok "A KAP jövője 2020-ig" című bizottsági közleményen alapulnak, amely átfogó szakpolitikai alternatívákat vázolt fel a mezőgazdaságot és a vidéki térségeket érintő jövőbeli kihívások megválaszolására, valamint a KAP célkitűzéseinek, azaz 1) a fenntartható élelmiszer-termelésnek, 2) a természeti erőforrásokkal való fenntartható gazdálkodásnak és az éghajlatváltozás elleni fellépésnek, valamint 3) a kiegyensúlyozott területi fejlődésnek az elérése érdekében. A közleményben szereplő reformjavaslatok mind az intézményközi vita3, mind a hatásvizsgálat keretében az érdekelt felekkel folytatott konzultáció során széles körű támogatásra találtak.
A 6 fő prioritás: Az Európa 2020 stratégiával összhangban a 2014-2020-as időszakban nyújtandó vidékfejlesztési támogatás ezen átfogó célkitűzései a következő hat, uniós szintű prioritásban jutnak részletesebben is kifejezésre: - a tudásátadás és az innováció előmozdítása a mezőgazdaságban, az erdészetben és a vidéki térségekben; - a versenyképesség fokozása a mezőgazdasági termelés valamennyi típusa esetében és a mezőgazdasági üzemek életképességének javítása; - az élelmiszerlánc szervezésének és a kockázatkezelésnek a mezőgazdaság terén történő előmozdítása; - a mezőgazdaságtól és az erdészettől függő ökoszisztémák állapotának helyreállítása, megőrzése és javítása; - az erőforrás-hatékonyság előmozdítása, valamint az alacsony szén-dioxidkibocsátású és az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodni képes gazdaság irányába történő elmozdulás támogatása a mezőgazdasági, az élelmiszer-ipari és az erdészeti ágazatban; - a társadalmi befogadás előmozdítása, a szegénység csökkentése és a gazdasági fejlődés támogatása a vidéki térségekben.
Az EU jogalkotási gyakorlata szerint a rendelet szövege felsorolással kezdődik, hogy mire tekintettel és mivel (mely okból) születette a rendelet. A "mivel" tételek közötti 25. (a 18. oldalon) majdnem egy oldalnyi terjedelemben e gondolat kifejtése: "Az erdészet a vidékfejlesztés szerves része, és a fenntartható és éghajlatbarát földhasználat támogatásának ki kell terjednie az erdőterületek fejlesztésére és a fenntartható erdőgazdálkodásra." Ehhez az erdészeti beruházásokhoz és az erdőgazdálkodáshoz biztosított
Stb. érdemes a pdf állományt megnyitni és abban az "erdészet" szóra rákeresni, s minden előfordulásánál hasznos a szövegkörnyezetet tanulmányozni.
Az ÚMVP MB KAP albizottság 2012. április 26-i ülésén az első napirendi pont az erdővel kapcsolatos cikkek áttekintése volt, Decsák Tamás a VM EHVFőo munkatársának előadásában.
A 2014-2020. közötti időszakra vonatkozó új EMVA rendelet-tervezet erdészeti intézkedései című előadás tartalmazza ennek részleteit, a további magyar javaslatokkal. (pdf, 0,2 MB)
Az új rendelet a korábbinál több esetben megengedi majd az állami tulajdonú szervezetek részére is a támogatást, de továbbra sem minden esetben.
Sárvári János, az UMVP MB Erdészeti Albizottság elnöke az előnyöket és hátrányokat erdészeti szempontból így foglalta össze:
Előnyös, hogy - erdőkárok esetében nem csak a biotikus, de az abiotikus károkra is lehet majd támogatást igényelni, - bővülnek az erdőnevelés tevékenységei, - az agrár-erdészeti rendszerek létrehozása nem csak az első kivitelt, hanem + 3 év ápolást is tartalmaz, - az EKV (erdő környezet védelem) a genetikai megőrzésre kiterjed, - a szerkezetátalakításba az éghajlatváltozást csökkentő műveletek is bele tartoznak. Ugyanakkor hátrányos a korábbihoz képest, hogy - az erdőtelepítés esetében a jövedelempótló támogatás megszűntetését tervezik, ami ha így lesz, akkor szerinte egész EU szerte csökkenni fog az erdőtelepítési kedv. - az EU visszadobta az erdészeti szakirányítás (avagy művezetés) támogatását, amit szerinte nem kellene hagyni, hiszen mi is lenne a mezőgazdaságban a falugazdászok nélkül? A mezőgazdaságban tehát lehet ezt támogatni EU forrásból, csak az erdészetnél nem? - az államiak nem minden jogcímnél teljesen azonosan szerepelnek a magán erdőgazdálkodókkal, pedig ez lenne a helyes.
Külön megemlítette, hogy a Natura 2000 erdők támogatására hamarosan megjelenik a rendelet és csak 10 munkanap marad a pályázatok beadására. (A rendelet azóta megjelent: FATÁJ 2012-05-02)
Hamarosan az UMVP MB Erdészeti Albizottsága is tárgyalja a 2014-2020 EMVA rendelet tervezet erdészeti ügyeit, ahol egészen részletesen mód lesz az egyes elemek kiértékelésére. Az UMVP MB KAP Albizottság ülésén a MEGOSZ-on kívül részt vett a FAGOSZ, a NYME-EMK és az OEE képviselője is.
Az UMVP MB KAP albizottság ülésén egy fő hiányzott a szavazóképességhez, így az e napirendi pont kapcsán elhangzottakról utólag lesz írásbeli szavazás.
Végül egy kép az erészetet érintő EMVA 2014-2020. jogcímek bejelölésével.
Mőcsényi Miklós
|
| ||||||||
|