|
||||||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2014-06-20
Egzóta fa alapanyagok - Sen
Sen (Kalopanax pictus [Thunb.] syn. Acanthopanax ricibifolius Seem., Araliaceae család) Korábban az irodalomban még az acanthopanax ricinifolius botanikai nevet használták erre a fafajra. Ez az a fa, melynek sajnos vannak olyan német fantázianevei (japán aranyszilfa vagy san-kőris), melyeket alapvetően el kell utasítani; a kersztésk árnika fának nevezik. Származási országában, Japánban használatos nevek még: hari-giri, sen noki és nakoda. Kínában tstsin. Az amerikai botanikai nyelvhasználatban castor aralia néven is említik. Utalnunk kell azonban arra, hogy néhány más fafajnak is sen vagy chan a neve, ezek azonban a shorea obtusa és a bassia pasquieri fajokból erednek Vietnamban és Thaiföldön.
Előfordulás A fa hazája Hokkaido északi felének mérsékelt éghajlati jellegű övezetében (Jesso) van. A legfontosabb állománykészletek itt nőnek, de a fa megtalálható egész Közép- és Észak-Japánban. Terem még Koreában, Mandzsúriában, valamint Közép- és Észak-Kínában. Az észak-japán partvidék lobhullató erdőinek tipikus fája, kelet-ázsiai tölggyel, kőrissel és bükkfélékkel él ott közösségben. Az állománykészletet 15 millió tömörköbméterre becsülik.
A fa (növény) jellemzői A fának egyenes, hengeres növésű törzse van, amely 12-15 m-ig ágmentes. A haszonfa átmérője 80-100 cm. A sen különösen gyakran nő a tamo kőrissel (fraxinus mandschurica) közösségben, itt 25 m-es magasságot és 1 m-es törzsátmérőt is elér. A fának feketebarna kérge van, mély hosszanti barázdákkal. Faanyag jellemzői A szil és kőris fantázianevek azon a tényen alapulnak, hogy a fa kívülről a vágás jellegének megfelelően vagy a világos kőrisre, vagy a világos szilre hasonlít. A fehér-sárgás sen azért többnyire világosabb és fényesebb, mint ezek. A késői pászta struktúrája különösen hasonló a szilhez. Anatómiailag a sen a korai pásztában a durva pórusok révén gyűrűs pórusú trachea elrendeződést mutat; az évgyűrűk a késői pászta igen kicsin pórusai révén ismerhetők fel. A sen egységes felépítésű, közepesen durva, egyenes rostú fa. Hasonlít a japán tamo fára (fraxinus mandschurica), a struktúrája azonban lazább és rövidebb rostú. A tracheáknak egyszerű áttörései vannak, és többnyire telítettek. Hosszanti metszetben sárgásbarna sávozást, illetve erezést képeznek. A keskeny, majdnem fehéres, fakóbarna szijács észrevehetően, de nem túl markánsan különül el a csak kissé sötétebb geszttől, melynek színe világos és szürke sárga, valamint fakóbarna között váltakozik. A késői pászta szilhez hasonló pórusai olyan finomak, hogy szabad szemel nem ismerhetők fel. Laza csoportokban, valamint részben rövid, tangenciális, csipkézett szalagokban vannak elrendeződve. A homlokmetszeten finompórusú, egyenletes növekedés látható. A heterogén, 4-5 sejt széles és mintegy 30 sejt magas, egyenes, finom bélsugarak finom tükörként vehetők észre, ami a fának dekoratív kinézetet ad. A rostok mérsékelten vastag falúak. A légszáraz sűrűség 500 kg/m3 körül van, a fa zsugorodása közepes mértékű.
Feldolgozás és felhasználás A sen fa németországi felhasználása lényegében a kőrishez és a szilhez való hasonlóságán alapul. Japánban nem értékelik ilyen szempontból a fát, és egész másként használják fel mint Európában, illetve Németországban. Japánban egy sokféleképpen alkalmazható, hétköznapi haszonfaként ismert. Tömörfaként a rönkökből deszkákat és léceket vágnak, melyeket házépítésnél, valamint számos egyéb, speciális célra használnak, a jó hajlíthatóság miatt pl. bútor- és zongoragyártásra, valamint esztergálásra és faragásokhoz stb.
Furnérként rétegelt lemeznek és bútorgyártásra is használják. A fát Németország szinte kizárólag dekoratív célokra importálta. A sen furnér különösen a hálószoba-építésben kedvelt. Európában az első sen-szállítmányok 1930 körül érkeztek, ezt követően keltette fel a fa az angol importőrök érdeklődését is. A sen fa megmunkálása nem támaszt különösebb nehézségeket, mivel nagyon egyenes rostú, tömör struktúrája miatt jól gyalulható, és felületkezelhetősége is nagyon jó. A szárítása nem okoz nehézségeket és gyorsan zajlik, még ha a magasabb nedvességtartalmú tartományokban erős is a zsugorodás. A rosttelítettségi pont alatt zsugorodása már csekély. A fának közepesen jó az állóképessége. Szilárdsági tulajdonságai nem olyanok, mint a kőrisnek, inkább a tulipánfáéhoz (liriodendron tulipifera) hasonlóak, viszont egész szívós. A fa nem túl tartós, szegelésnél enyhén hasad, ezért a szegelt kötések nem tartanak jól.
Írások exóta faanyagokról a FATÁJ felületén: Egzóta fa alapanyagok - Afrormosia elata Egzóta fa alapanyagok - Afzelia/Douissé Egzóta fa alapanyagok - Amerikai hárs Egzóta fa alapanyagok - Avodire Egzóta fa alapanyagok - Azobe/Bongossi Egzóta fa alapanyagok - Bubinga Egzóta fa alapanyagok - Ceiba/Fuma Egzóta fa alapanyagok - Durian Egzóta fa alapanyagok - Ebiara/Berlinia Egzóta fa alapanyagok - Fekete cseresznye Egzóta fa alapanyagok - Fekete dió Egzóta fa alapanyagok - Füge/Ficus Egzóta fa alapanyagok - Gintungan Egzóta fa alapanyagok - Gmelina Egzóta fa alapanyagok - Gyapotfa Egzóta fa alapanyagok - Kanazo Egzóta fa alapanyagok - Karibi fenyő Egzóta fa alapanyagok - Keledeng/Kenyérfa Egzóta fa alapanyagok - Kempas Egzóta fa alapanyagok - Keruing Egzóta fa alapanyagok - Kosipo Egzóta fa alapanyagok - Mahagóni (nagylevelű) Egzóta fa alapanyagok - Makoré Egzóta fa alapanyagok - Malaj Kauri Egzóta fa alapanyagok - Merbau Egzóta fa alapanyagok - Mersawa Egzóta fa alapanyagok - Muhugu Egzóta fa alapanyagok - Niangon Egzóta fa alapanyagok - Nyatoh Egzóta fa alapanyagok - Okoume Egzóta fa alapanyagok - Ostorfa Egzóta fa alapanyagok - Ovengkol Egzóta fa alapanyagok - Pockfa Egzóta fa alapanyagok - Szikomor Egzóta fa alapanyagok - Szivarfa/Catalpa Egzóta fa alapanyagok - Tasmániai tölgy Egzóta fa alapanyagok - Vajdió
20 éves a Zol-Gém Kft. (2013-09-18)
Zoltán György, Zol-Gém Kft. Az írás megjelent a Magyar Asztalos 2013/07. számában.
|
| ||||||||
|