FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken. Beszámolók, riportok, sajtószemle, ...
FELIRATKOZÁS FATÁJ-Online hírlevélre.
Kérem jelezze szakterületét, cégét, annak kapcsolóit.
Hivatkozás:
Ha felhasználja bármely cikket a FATÁJ-ból, hivatkozzon rá annak kapcsolójával is.

STIHL - Nemzedékekre tervezve

Mátyás Fakereskedo Kft
METAMOB - akciós MetaGO ajánlata
HUNNIA FAGÉP - Jó magyarnak lenni!
Faipari gépek -> Stonewood Kft
FATÁJ nyitólap
FATÁJ archívum:

FATÁJ-online
médiaajánlat
pdf

FAGOSZ, Fagazdasági Országos Szakmai Szövetség
A FAGOSZ a FATÁJ kiadója.


FAGOSZ filmtár a Hazai Erdésznél

Nemzeti kincsünk az erdő - 40 kisfilm

Erdészeti és Faipari Dolgozók Szakszervezete

Magán Erdotulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége

Országos Erdészeti Egyesület

Hobbi Faesztergálás


Dr. Gerencsér Kinga: Fafeldolgozás mobil szalagfűrésszel
(A 2002-ben megjelent kiadvány online változata.)

Keres egy céget, intézményt, iskolát? Kezdje itt:
fatudakozo.hu
woodinfo.hu
woodinfo.eu
Akác
termékek
Magyar-
országról:
hungarobinia.hu
FAIPARI, ERDÉSZETI
apróhirdetések
DÍJMENTESEN

FAIPARI, ERDÉSZETI
szakkönyvek

2020-05-14

design LAB inkubációs program bútor gyártásfejlesztésre

A Magyar Divat & Design Ügynökség design LAB néven inkubációs programot alakított ki a hazai gyártók és designipari kreatív szakemberek közötti együttműködések elősegítése érdekében, amellyel a gyártásfejlesztés stratégiai célkitűzése mellett enyhíti a világjárvány okozta gazdasági helyzet következményeit is.

Megosztás:
Megosztás a Facebook-on

A gyártók és tervezők egy közösen átgondolt, részletesen kidolgozott pályázati anyaggal jelentkezhetnek, mellyel elsősorban bútor, lakáskiegészítő és textil termékek megvalósításához kapnak pénzügyi segítséget. A partnerségek könnyebb kialakulását egy Speed Dating nevű online üzleti találkozó szervezésével segíti elő az MDDÜ.

 

A design LAB kialakítását egy szakértői kerekasztal-beszélgetés előzte meg, mely során az iparági képviselők kiemelték, hogy igény van olyan projektalapú kooperációkra, amelyekben a gyártók professzionalizmusa és a tervezők kreativitása versenyképes termékek formájában ölt testet. Az MDDÜ az ágazati visszajelzéseket figyelembe véve dolgozta ki design LAB nevű programját, melynek elsődleges céljaként a szektor szereplői közötti sikeres kollaborációk előmozdítását, továbbá a hazai gyártói háttér erősítését és korszerűsítését határozta meg. Mindezek mellett a program a gyártásfejlesztés versenyképességének növelésére és az ágazat exportjának ösztönzésére kíván hatással lenni.

 

A mindösszesen 100 millió forint keretösszegű forrásból, a projekt eredményeként létrejövő, szériában gyártható termék kizárólag az alábbi TEÁOR besorolás szerinti tevékenységekhez kapcsolódó fejlesztések esetében támogatható:

- 3109 Egyéb bútor gyártása

- 3101 Irodabútor gyártása

- 3102 Konyhabútorgyártás

- 2740 Villamos világítóeszköz gyártása

- 1392 Konfekcionált textiláru gyártása (kivéve: ruházat)

- 1395 Nem szőtt textília és termék gyártása (kivéve: ruházat)

- 1393 Szőnyeggyártás

- 1320 Textilszövés

- 1330 Textilkikészítés

- 2369 Egyéb beton-, gipsz-, cementtermék gyártása

- 2370 Kőmegmunkálás

- 2341 Háztartási kerámia gyártása

- 2313 Öblösüveggyártás

 

Az ilyen eseti partnerségek még inkább felértékelődtek a világjárvány által előidézett gazdasági helyzetben, mivel a szereplők számára szükségszerűvé válik üzleti folyamataik és tevékenységük átgondolása, hogy keresletet teremtsenek árucikkeik iránt.

 

A kapcsolatteremtést az Ügynökség egy "Speed dating" esemény megszervezésével is segíti, melyet a jelenlegi vírushelyzetre tekintettel az online térben valósít meg. A virtuális rendezvény keretében a gyártók és a designerek 15-20 perces webkamerás interjúk során ismerhetik meg egymást és mérhetik fel a lehetséges közös munkában rejlő potenciált, így a résztvevők akár már aznap kiválaszthatják, kivel működnének együtt.  A kialakult gyártó-tervező párosok közösen kidolgozott pályázati munkáinak elkészítésére közel 2 hónap áll rendelkezésre.

 

A benyújtott dokumentációnak tartalmaznia kell a projektben résztvevő gyártó és designer szakmai bemutatását, a projekt megvalósításának ütemezését, valamint az ahhoz kapcsolódó költségtervet is ismertető szakmai programot, vizuális dokumentációt, illetve a szükséges gépek és munkafolyamatok listáját, továbbá a projekt keretében kifejlesztésre kerülő szériában gyártható termék piaci potenciálját. A minél szélesebb pályázói kör elérése érdekében az anyagkategóriákat a pályázati kiírás nem korlátozza. Tekintettel a világjárvány által előidézett gazdasági helyzetre a támogatási keret fedezi a projekttel összefüggésben a gyártás, a munkabér, a tervezői díj, az eszköz-és anyagbeszerzés, illetve egyéb területek finanszírozásának egy előre meghatározott részét.

 

A pályamunkák kiértékelését az iparági szakemberekből álló Bírálóbizottság végzi az eredetiség és megvalósíthatóság, valamint az exportképesség szempontjait kiemelten figyelve. A zsűri tagjai többek között a szériagyártás teljesíthetőségét, a futamidő és költségtervezés megvalósíthatóságát, valamint a fenntarthatósági szempontokat vizsgálják meg, majd személyes konzultáció keretében is felteszik kérdéseiket. A legjobbnak ítélt pályázók szériaérett termékek véglegesítésére és legyártására fordíthatják a vissza nem térítendő támogatást.

"Hazánkban egyelőre még kevés - ám annál jobb példák vannak a gyártók és formatervezők közötti projektmunkákra. A Magyar Divat & Design Ügynökség célja, hogy minél több szereplő éljen a gyártói és tervezői oldal közötti kollaboráció lehetőségével, hiszen ez lehet a kulcsa a hazai színtéren való sikeres helytállásnak. A design LAB keretében megvalósult eredményes társulásokkal arra szeretnénk ösztönözni a szereplőket, hogy a jövőben önállóan is kezdeményezzenek hasonló együttműködéseket, felismerve a gyártók és tervezők közötti kooperáció előnyeit, amelyek most fontosabbak, mint valaha - mondta Bata-Jakab Zsófia, az MDDÜ vezetője.

 

A gyártási folyamatot az Ügynökség szakértők kíséretében havi gyárlátogatásokkal követi nyomon, melynek keretében az előkészületektől kezdve, a munkafolyamatokon át, a végtermékké válás stádiumait is figyelemmel kíséri.

 

A design LAB program a francia designintézet, a VIA (Valorisation de l'Innovation dans l'Ameublement) együttműködésével valósul meg, így a VIA, mint szakmai partner a pályaművek kiértékelésében is részt vesz majd.

 

A design LAB program pályázati kiírása itt olvasható.

 

Speed dating részletei:

 

Az online Speed dating eseményt 2020.06.10-én rendezi meg az Ügynökség, melyre a designlab@hfda.hu e-mail címre küldött levélben tudnak a gyártók és tervezők előzetesen regisztrálni.

 

Speed dating gyártói regisztráció határidő: 2020.05.25.

 

Speed dating tervezői jelentkezés leadása a megnevezett gyártóhoz: 2020.06.02.

 

Az online eseményen való részvétel regisztráció köteles, melynek részletei hamarosan külön hír formájában is elérhetőek lesznek a weboldalon.

 

Forrás: HFDA

 

Pfiffer Bútor Kft

FORMANCE Kft

MobileForester by Woodspring

KEFAG Zrt

KARDEX Kft

BEK-HOLZ Kft

ERDÉRT-TUZSÉR Zrt

Erdoszöv Zrt

Dunaker Kft - Alapítva 1986

Belsound Kft - Zajvédelem

EGERERDO Zrt

LEITZ Hungária Szerszám Kft

Erdészeti gépek, eszközök, muszerek, kiegészítok kereskedelme.

Mátyás Fakereskedo Kft

FATUDAKOZÓ - az online faipari cégtár




 A FATÁJ lapot kiadja a FAGOSZ
Minden jog fenntartva. All rights reserved.