|
|||||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
|
2021-01-09
Panel [lemez] trendek: új anyagok, felületek, technológiák
Míg az elmúlt egy évben a híreket a világjárvány uralta, előfordulhat, hogy elmulasztotta a mérnöki faburkolatokkal kapcsolatos újítások csendes robbanását. Az új anyagok, felületek és egyéb technológiák átalakítják a falemezek készítésének módját, mire képesek azok és végső soron azt: a gyártók és a felhasználók hogyan viszonyulnak a falemezekhez. Az alábbiakban bemutatunk néhány jelentős tendenciát és új fejleményt a falemezeket és a felületeket, illetően amire figyelnünk érdemes. (Szerk: a "panel" szót a faiparban falemezként értjük, de az alábbiakban hamar kiderül, hogy felhasznált anyagként nem csak a fa jöhet szóba. Ezért ebben a cikkben a falemez helyett a továbbiakban a lemez szót használom a termék megnevezésére.)
Kukoricaszárból, a kukorica betakarítása után a mezőn maradt növényi törmelékből készül a CornBoard, melyet Iowában gyártanak. (Szerk: A "corn" búzát és zabot is jelenthet.)
Kukorica, rizshulladék, nem fa?
Évtizedekig a gyártott panelek szokásos anyagforrása a különféle formájú fa hulladék volt, de dollármilliókat invesztálnak olyan üzemekbe, ahol mezőgazdasági hulladékból, például kukoricaszárból és rizshulladékból készítenek lemezt. A CornBoard környezetbarát fa helyettesítő, amely takarmánykukoricából készül, a kukorica betakarítása után a mezőn maradt növényi törmelékből. A CornBoard Manufacturing nemrégiben bejelentette, hogy 15 millió dolláros, 50.000 négyzetláb (kb 4.600 m2, tehát szűk 0,5 ha) méretű üzemet épít Iowa északnyugati részén a CornBoard lemezek gyártására. Kezdetben CornBoard-ot készítenek raklaphoz, de a megcélzott egyéb termékek közé tartozik a gördeszka, a szörfdeszka és a kültéri bútor. "Naponta legalább 8 millió fával csökken az erdő" - mondja Lane Segerstrom, a cég alapítója és vezérigazgatója. "A kukorica betakarítása után fennmaradó hatalmas mennyiségű kukoricaszár felhasználásával évente sok millió fát menthetünk meg, ha csökkentjük a fakitermelés iránti igényt a préselt lemez termékek terén."
A CalPlant rizsszalmából készít MDF panelt, olyan mezőgazdasági hulladékból, amelyet az észak-kaliforniai gyártóüzem 25 mérföldes [kb. 40 km] körzetében gyűjtenek be.
A Kaliforniában épp most indult hasonló vállalkozás, kukoricaszár helyett rizsszalmát használ. A CalPlant hivatalosan is piacra dobta az Eurekát - a világ első, értékesítésre gyártott, formaldehid-mentes, rizsszalmán alapuló MDF-ét. "Ez meghatározó pillanat a CalPlant család és az egész ipar számára. Évtizedes munka vezetett a mai napig, amikor megjelentünk az Eurekával. " - mondta Jerry Uhland, a CalPlant alapítója és vezérigazgatója. Azt mondja, az anyagot úgy tervezték, hogy megmunkálhatóságában, festhetőségében és szilárdságában megfeleljen a hagyományos faalapú MDF teljesítményének. Teljes kapacitással az üzem évente több mint 150 millió négyzet-láb [13,9 millió m2] panelt állít elő (3/4" lapvastagság esetén [19 mm]) [tehát évi 264 ezer m3-t], és 280.000 tonna rizsszalmát használ fel. Az összes szükséges rostot az üzem 25 mérföldes [kb. 40 km] körzetéből szerzik be. Kalifornia éves MDF-keresletének 30%-át szolgálhatja majd ki.
Nézd mama, nincs ujjlenyomat!
Néhány panelgyártó olyan terméket fejlesztett ki, amely ellenáll az ujjlenyomatnak és a szennyeződsének. Két említésre méltó termék a Wilsonarttól és Tafisától származik. A Wilsonart Traceless márkájú laminátuma "egyedülálló ujjlenyomat-ellenálló technológiával" büszkélkedhet, amelynek célja, hogy a maszatot, foltot és csíkot ritkán lehessen látni. A vállalat a felület textúráját "simának és selymesnek" írja le. Wilsonart azt állítja, hogy a termék "felülete könnyen tisztítható, rendkívül tartós és javítható, hő-, ütés- és karcálló." Javasolt felhasználási terület a munkalap, a szekrény és az ajtó, megfelelő éllezárással.
A Tafisa LUMMIA terméke a gyártó szerint, hogy ellenáll az ujjlenyomatnak, a mikrokarcolásoknak és az UV sugaraknak.
Kanadában a Tafisa nemrégiben befejezte egy 6.500 négyzetméteres (70.000 négyzetláb) létesítmény építését, az új LUMMIA termékcsalád, a "luxus lakkozott panel" előállításához. A 42 millió dolláros projekt magában foglalta az európai felületkezelő technológia telepítését, amely Tafisa szerint Észak-Amerikában az "első a maga nemében", és olyan panelt fog gyártani, amely ellenáll az ujjlenyomatnak, a mikrokarcolásnak és az UV sugaraknak. A termék bevezetésekor 19 felülettel (egyszínű és nyomtatott mintájú) kétféle felületminőséggel (magas fényű [High Gloss] és tökéletes matt [Perfect Matt]) rendelkezik.
A RhinoCoat antimikrobiális panelt úgy tervezték, hogy gátolja
Antimikrobiális [antibakteriális] termékek
A járvány során felvetett összes egészségügyi aggály miatt nem meglepő, hogy a gyártók megújult érdeklődést tapasztalnak az antimikrobiális termékek iránt. A panelek e téren egyik legújabb szereplője a RhinoCoat antimikrobiális előregyártott panel a Timber Products Co.-tól. A panelt BioCote ezüstion-védőszerrel kezelik, amelyet kifejezetten bizonyos mikrobák szaporodásának csökkentésére fejlesztettek ki a panel szerkezeti integritásának védelme érdekében, vállalat szerint. A RhinoCoat antimikrobiális panelt úgy tervezték, hogy gátolja a panelek szagosodását, lebomlását, elszíneződését, bomlását és szennyeződését okozó mikrobák, például baktériumok és gombák szaporodását. A Timber Products vizsgálati eredményei azt mutatják, hogy a mikroba terhelést akár 99,999%-kal csökkentette az ezüstion-adalék. A bevonatot a Környezetvédelmi Ügynökségnél bejegyezték azon tulajdonságai miatt, amelyek megvédik a panel felületét a mikrobáktól. Ezeket a paneleket UV-keményedési technológiával készítik el, hogy a tartósítószert felvigyék a panelre. Az UV-kezelési technológia továbbra is az egyik leginkább környezettudatos módszer a panel felületkezelésére formaldehid és káros illékony szerves vegyület (VOC) nélkül - állítja a vállalat.
Új gyártó kapacitás
Észak-Amerikában új kompozit-panel gyártó üzemek jelennek meg, ami ezen anyagok munkalaphoz, szekrényhez, bútorhoz és egyéb termékekhez felhasználásának folyamatos növekedését mutatja. Andy O'Hare, a Kompozit Panel Szövetség elnöke szerint "Az észak-amerikai kompozit panel szektor hatalmas beruházásokat tapasztalt mind az új, zöldmezős létesítmények, mind a meglévő létesítmények korszerűsítése terén. Az elmúlt évben és a közelmúltban elindult új létesítmények a legmodernebbek, és jelzik az európai és dél-amerikai gyártók terjeszkedését az észak-amerikai piacra. Ezen a létesítmények közé tartozik az alabamai Eastabogában található Kronospan; az Egger az észak-karolinai Lexingtonban; a Swiss Krono a dél-karolinai Barnwellben; és az Arauco a michigani Graylingben. Megemlítette a kaliforniai Willowsban található CalPlant létesítményt is, amelyről ezen írás elején volt szó. Elmondta, hogy ezek az új létesítmények együttesen az USA forgácslap gyártásának 30%-át és az MDF-termelésének 23%-át (Észak-Amerikában 20%-ot, illetve 14%-ot) képviselik 2020-ban. Forrás: woodworkingnetwork.com Észrevétel:
A cikkből az derül ki, hogy európai gyártók vitték Észak-Amerikába az antibakteriális felületkezelést. E megoldásoknak tehát Európában már korábban ismertnek és alkalmazottnak kellett lennie. Pl. a BEFAG Parkett Kft. már jó ideje gyárt ezüst ionos felületkezelésű parkettát. Érdekes lenne megismerni a Magyarországon gyártóként vagy külföldről beszállítóként jelen lévő falemez előállítók antibakteriális és a fentiekhez hasonló más termék kínálatát.
|
| |||||||
|