A szeg speciálisan kialakított hegye, a rögzítési folyamat során bekövetkező súrlódás által létrehozott hővel párosítva lehetővé teszik minden szeg állandó összekapcsolását a befogadó alapfával.
A fejlesztés története: Tekintettel arra, hogy a rögzítési technológia régóta használt alapanyagát – az acélt – energiaigényesnek és végesnek tekintik, és a fát szem előtt tartva mint a jövő fő építőanyagát, a BECK csapatát arra ösztönözték, hogy ökológiaibb és fenntarthatóbb rögzítési terméket dolgozzon ki. 2014-ben megkezdődött a LIGNOLOCR projekt. Ipari szempontból elérhető és őshonos fa után kutatva a BECK fejlesztőmérnökei megtalálták a potenciálisan megfelelő termékanyagot – tömörített bükkfát. A technikai megvalósíthatóság intenzív kutatását követően kézzel hevederezett szegekkel ellátott prototípust mutattak be a bécsi Faipari Mérnöki Világkonferencián 2016-ban, és pozitív választ kaptak rá a szakemberektől.
Kiderült, hogy megfelelő hajtóerővel, hővel és súrlódással a faszeg szilárd kötést alakított ki a fában – ezt ‘ligninhegesztés’ jelenségnek is nevezik. A LIGNOLOCR fejlesztői együttműködtek a Thünen Intézet kutatóival, hogy további tanulmányokat végezzenek erről a hatásról, és ennek eredményeként elkészült az első tudományos publikáció a fa szegek hegesztéséről az Fa és Fatermékek Európai Lapjának (European Journal of Wood and Wood Products) 2018-as számában. Együttműködve a Hamburgi Egyetem tudósaival, ezt a hatást később a sejtszerkezet UV-szkennelésével bizonyították. A súrlódás által termelt hőmennyiség, amikor a fa szeget beütötték az alapfába, a lignint a környező faanyaggal hegeszti, anyag-anyag kötést képezve.
Hajótörés kunyhók (Shipwreck Lodge) építése Namíbiában. (A nevüket bizonyára a partszakasz nevéről kapták.)
BUGA Fa Pavilon, Heilbronn, Németország (2019) (Fotó: ICD / ITKE Stuttgarti Egyetem)
Családi Hotel, Wuyuan, China (2020)
Mikroszkópos felvétel a LIGNOLOCR faszeg és a körülvevő faanyag közötti kapcsolatról.
E kutatási eredmények megerősítése volt a LIGNOLOCR technológia első nemzetközi gyakorlati alkalmazása. A namíbiai Shipwreck Lodge az Atlanti-óceán déli partjainak közvetlen közelében készült a fa szegekkel, amivel kiküszöbölték azokat a kihívásokat – mint például a korrózió és a hővezetés -, amelyekkel még a rozsdamentes acélból készült szögek is szembesülnek. A fafeldolgozók és építők növekvő érdeklődése arra késztette a csapatot, hogy dolgozzon ki nagyobb fa szegeket és megfelelő eszközt a nagyobb nyíróértékek elérésére és a vastagabb panelek rögzítésére (pl. tömörfa panel, OSB vagy 24 mm-nél vastagabb rétegelt lemez).
Forrás: yumpu.com
Írta: Jo-Ann Teo
Szerk.: MM