Az idei lesz a XXVI. Erdők Hete, melynek témája a A magyarországi erdőgazdálkodás fenntarthatósága. Fő gondolat a fenntartható erdőgazdálkodás vagy még inkább: az erdő gondozása, fenntartása, gyarapítása, mint fenntartható gazdálkodási forma.
Fenntartható erdőgazdálkodás
A jövőnk a kezünkben van
Az emberiségen múlik, hogy a Föld természeti adottságaival hogyan gazdálkodik. A klímaváltozás egyik jele a saját bőrünkön is tapasztalt felmelegedés: a Föld öt legmelegebb évét 2010 után éltük át. A klímaváltozás egyik fő okozója a légkörben található széndioxid. A fák a fotoszintézis során oxigént termelnek, így amellett hogy a széndioxid megkötésével lassítják a klímaváltozás folyamatát, élhetőbb környezetet teremtenek az ember számára. A klímaváltozás már a hazai erdők légkörét és élővilágát is megváltoztatja, amire gondosan fel kell készülni.
A klímaváltozás negatív hatásaival szemben tanúsított ellenálló képesség miatt az erdeinkben nagyon fontos az őshonos növény- és állatvilág által biztosított biológiai sokféleség. Az erdők nem képesek „maguktól”, azaz természetes úton alkalmazkodni a klímaváltozás jelenlegi gyors üteméhez. A társadalom figyelme minden korábbinál nagyobb mértékben fordult az erdők és az erdőgazdálkodók felé, számon kérve a természeti környezet egyik legértékesebb alkotójának, az emberi élet, az élővilág minőségét meghatározó erdőnek a tartamos fenntartását és fejlesztését. A természetvédelem központi témája lett az erdő, az erdei életközösség növényi és állati alkotói, az erdő faji és genetikai sokfélesége. A kiállításunk célja, hogy bemutassuk, a magyar állami erdőgazdálkodóknál jó kezekben vannak a rájuk bízott természeti értékek. Ma már nem kétséges, hogy a természetközeli erdők fenntartása és létesítése jelenti a jövő útját.
PROGRAMOK
A weboldal 2023.09.22. 16:00-i állapota szerint még csupán egyetlen erdőgazdaság 30 programja látható, de a szervezők elmondása alapján az eseménylista folyamatosan bővül.
forrás: ErdőkHete