FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

COFO27

Átadták a Pro Natura díjakat

A természetközpontú gondolkodásmód kialakítása és ápolása ugyanolyan fontos része a természetvédelemnek, mint az élőhelyvédelem, vagy a fajok védelme. A Pro Natura szakmai elismerést azon személyeknek, ill. szervezeteknek adományozza az Agrárminisztérium, akik a természetvédelem területén különösen kiemelkedő tevékenységet folytatnak.

„Jó érzés, hogy az embernek ilyen kollégái vannak” – ezzel a gondolattal köszöntötte Rácz András az idei Pro Natura díjazottakat. Valójában nemhogy egy gondolattal, egy hosszú ünnepséggel sem lehet igazán kifejezni azt a sokszor több évtizedes szakmai életutat, ami ma itt egy-egy elismerés mögött áll – mondta az államtitkár.

Beszédében megemlékezett az első hivatásos természetvédelmi őr, Gulyás József életútjáról, aki 1922-ben állt szolgálatba a Kis-Balatonon. Az ünnepségen a róla készült, eddig még nem publikált fotók kerültek bemutatásra, melyeket Vönöczky Schenk Jakab, egykori ornitológus készített. A képek nyomán az államtitkár felidézte, hogy Vönöczky Schenk Jakab a Kis-Balatoni kócsagállományról írt drámai beszámolói hatására, közadakozásból sikerült az első hivatásos természetvédőt szolgálatba léptetni Magyarországon. A két természet iránt elkötelezett ember áldozatos munkáját jól példázza, hogy bár akkor csupán 4 pár nagy kócsag fészkelt a Kis-Balatonon, mára Magyarországon ez a madárfaj közel 4200 párra szaporodott.

Az államtitkár köszöntőbeszédében kitért arra is, hogy ezen a díjátadón nemcsak a Pro Natura díjasokat, de magát az elismerést is ünnepeljük, hiszen 50 évvel ezelőtt, 1974-ben alapították ezt a díjat. Az emlékplakett egyik oldalán, Tildy Katalin tervező elképzelése nyomán, ez az egykor a kipusztulás szélén álló nagy kócsag szerepel, mely madárfaj csodálatos fennmaradásának köszönhetően azóta is a természetvédelem egyik szimbóluma – mondta Rácz András. „Ott van minden védett területet jelző táblán, szolgálati, meg ügyszeretetből viselt jelvényen, természetvédelmi kiadványon, levélpapírok fejlécén. Bárhol, bármilyen formában találkozunk vele, látványa számunkra mindig öröm.

Fotó: Vermes Tibor

A közös ügyet szolgálók összetartozás tudatának az ébren tartója.” – idézte a díj tervezőjétől köszöntőjében az államtitkár. Említést tett arról is, hogy az emlékplakett másik oldalán az az őrségi nemzeti parkban található kocsányos tölgy látható, melyről úgy tartják, hogy Magyarország legrégebbi fája, ami ezer éve, Szent István király ideje óta itt áll. Zárásként az idei díjazottak felé fejezte ki elismerését és köszönetét, akik erre a történelmi múltra visszatekintő természetvédelmi munkának a továbbörökítői és fenntartói. Ennek a munkának köszönhető az identitásunk alapját képező jellegzetes magyar tájak fennmaradása.

Az elismerésben részesültek listája itt olvasható, a fotók pedig itt érhetők el. 

A Föld Napja, április 22-e alkalmából
Dr. Nagy István miniszter a Pro Natura Díjat adományozta

Pellinger Attila, a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság osztályvezetője részére, a veszélyeztetett fajok és a természetes élőhelyek megőrzése érdekében kifejtett, több mint három évtizedes eredményes munkájáért.

Dr. Nagy István miniszter Miniszteri Elismerő Oklevelet adományozott

Nagy Dániel, az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság erdészeti szakfelügyelője részére, a körzeti erdőtervezésben való természetvédelmi kezelői közreműködés során végzett magas színvonalú munkájáért.

forrás: AM Sajtóiroda

    Előző cikk

    Már 184 millió új fát ültettünk erdeinkben

    Következő cikk

    Erdész szakszemélyzeti képzés – május 30.



    Stihl
    (x) hirdetés
    Kapcsolódó bejegyzések