Az Állandó Mezőgazdasági Kutatási Bizottság (SCAR) 2024. december 4-én tartotta 41. plenáris ülését Budapesten, a magyar elnökség védnöksége alatt. Az EU tagállamainak és az EU Kutatási Keretprogram társult országainak képviselői félévente üléseznek, hogy megvitassák a biomassza alapú gazdaság (bioökonómia) kutatás és innovációt érintő legfontosabb kérdéseit.
A megvitatott napirendi pontok
Az ülés John Bell (Kutatás és Innováció Főigazgatóság) és Diego Canga Fano (Agrár és Élelmiszer Főigazgatóság) nyitó beszédéivel kezdődött, akik beszámoltak a legfrissebb és várható európai szakpolitikai fejleményekről. Hangsúlyozták az Európai Bizottság elkötelezettségét a fenntartható mezőgazdaság és bioökonómiai kezdeményezések előmozdítása iránt. Juhász Anikó, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára és Kovács Barna, a BIOEAST főtitkára kiemelte a magyar elnökség eredményeit és prioritásait, különös tekintettel a mezőgazdasági szakpolitikai kihívások kezelésére és a kutatási együttműködések erősítésére. A jövőre tekintve, Justyna Cieslikowska a lengyel agrárminisztérium nevében ismertette a lengyel elnökség terveit, hangsúlyozva az agrár-élelmiszeriparhoz kapcsolódó innováció és fenntarthatóság iránti fókuszt.
A közép- és kelet-európai biomassza potenciál feltárása
Az ülés jelentős része a bioökonómia lehetőségeinek vizsgálatára összpontosított. Petra Berkhout, a Wageningen Egyetem képviseletében bemutatta a Mansholt-jelentést: „Öt dilemma Európa földhasználatának jövőjéről”, amely a fenntarthatósági célok keretében az európai földhasználati döntések összetettségét elemzi. Ezt követően Peter Wehrheim (Kutatás és Innováció Főigazgatóság) kitekintést nyújtott a biomassza hasznosítás jelenlegi állapotáról Közép- és Kelet-Európában, amely élénk vitát váltott ki a delegáltak között a biomassza alapú gazdaságot érintő kihívásokról és ezek jobb kiaknázásának lehetőségeiről.
Új uniós szakpolitikai keret a mezőgazdasági kutatás és innováció számára
Diego Canga Fano, az Agrár és Élelmiszer Főigazgatóság főigazgató-helyettese bemutatta az uniós politikai prioritásokat, és beszámolt az EU mezőgazdasága és élelmeiszer-rendszer jövőjére vonatkozó stratégiai párbeszédről. Méltatta a BIOEAST (www.bioeast.eu) kezdeményezés Közép- és Kelet Európában betöltött szerepét. Az ülés során a tagállamok ismertették saját nemzeti prioritásaikat.
A jövőre vonatkozóan
A 41. SCAR budapesti plenáris ülés jelentős lépést jelent a közép és keleteurópai agrárgazdasághoz kapcsolódó kutatás fenntarthatósági és innovációs céljainak meghatározásában, és az európai célokkal való összehangolásában. A magyar elnökség fontos prioritása került megvitatásra. A következő ülésre 2025. június 11.-én, Varsóban kerül sor a lengyel elnökség égisze alatt, ahol a megbeszélések tovább folytatódnak.
Ha további információkra van szüksége az SCAR tevékenységéről, látogassa meg a hivatalos SCAR weboldalt: https://scar-europe.org.
Az 1974-ben létrehozott SCAR az Európai Bizottság (EB) és a tagállamok egyik legfontosabb tanácsadó testülete. Elsődleges feladata stratégiai iránymutatás a kutatás és innováció (K+I) területén, reagálva az Európa mezőgazdaságát, halászatát, erdészetét, valamint tágabb értelemben az élelmiszerláncokat és a bioökonómiát érintő kihívásokra.
Az SCAR három területen játszik kulcsszerepet az Európai Kutatási Térség formálásában:
- Stratégiai szakpolitikai tanácsadás: Közösen alakított vélemények nyújtása, amelyek az európai kezdeményezések, mint például az Európai Partnerségek és Missziók, illetve a Horizont Európa program fejlesztését segítik.
- Előrelátási tevékenységek: Olyan közös gyakorlatok végzése, amelyek előre jelzik és modellezik a jövőbeli kihívásokat és a lehetséges K+I menetrendet, hozzájárulva az EU Kutatási és Innovációs Keretprogram jövőbeli irányainak meghatározáshoz.
- Kutatási programok koordinálása: Stratégiai és együttműködési munkacsoportokon keresztül elősegíti a nemzeti és európai K+I programok összehangolását, fokozva a tagállamok közötti együttműködést és információcserét.
forrás: HU24EU