Az erdészeti ágazat és a szakszervezetek összefognak a méltányos átmenet érdekében az élénk és növekvő biogazdaság érdekében. A Circular Choices Koalíción (Körkörös Megoldások Koalíció) keresztül olyan politikai keretet követelnek, amely a minőségi munkahelyekbe és a „Made in Europe” gyártásba beruházásokat foglalja magában.
A Körkörös Megoldások Koalícióban tömörülő európai erdészeti és erdőalapú biogazdasági ágazat az EU GDP-jének 3%-át és minden ötödik feldolgozóipari vállalatot képviseli az EU-ban.
Az EU-ban a körforgásos gazdaságra való áttérésnek a versenyképességet, a méltányosságot és a befogadást kell előtérbe helyeznie, amelynek célja a minőségi munkahelyek fenntartása és létrehozása, miközben az új és meglévő bioalapú termékek fejlesztése révén ösztönzi az innovációt. Ezek a következtetések a tavaly novemberben Brüsszelben összegyűlt szociális partnerek és érdekelt felek, köztük Inese Vaidere európai parlamenti képviselő és Sven Matzke, az Európai Bizottság szociális párbeszédért felelős csoportvezetőjének megbízottja által folytatott megbeszélések következtetései.
A Tiszta Ipari Megállapodásnak és a várhatóan fenntartható és megfizethető lakhatási kezdeményezésnek hozzá kell járulnia az ipar előtt álló kihívások leküzdéséhez, hogy a zöld átmenet megvalósuljon, miközben növeli a szociális, közcélú, energiahatékony és fenntartható életterekbe beruházásokat.
A ma kiadott közös nyilatkozatot társszerző szövetségek elismerik, hogy az ilyen új ipari keretrendszer célja az ipar terheinek enyhítése, de az iparnak a Zöld Megállapodáshoz hozzájárulásának támogatása érdekében a Tiszta Ipari Megállapodás gyakorlati megvalósítása és az építőipari ágazat újjáélesztése biztosítja, hogy Európa ismét versenyképessé váljon azáltal, hogy elősegíti az innovációt és a jövőbeli zöld technológiákba, termékekbe és megoldásokba történő beruházásokat, valamint a társadalmi fejlődést és az igazságos átmenetet, miközben jó minőségű munkahelyeket biztosít.
A jó minőségű ipari munkahelyek Európa-szerte biztosítása érdekében az aláírók a következőkre szólítják fel a politikai döntéshozókat:
- Képzés és munkahelyekről munkahelyekre átállás.
- Az ipari átmenet hatásainak azonosítása, értékelése és az azokra felkészülés.
- Az ipari átmenet során garantálják a jó minőségű munkahelyeket.
- A szociális párbeszéd és a kollektív tárgyalási struktúrák kiépítése, újjáépítése és megerősítése minden szinten Európa-szerte.
- A kutatás-fejlesztésbe (K+F) beruházások növelése és a szén-dioxid-mentesítés finanszírozásához hozzáférés.
*****************************************
Akit érdekelnek a további részletek, az alábbi kapcsolók szerinti angol nyelvű helyeken olvashat utána
Közös nyilatkozat Európa jó ipari munkahelyeiért.
Körkörös megoldások Európa versenyképes biogazdasága érdekében.
Az EU-ban az erdő alapú biogazdaság valaha legnagyobb koalíciója.
Összesen 20 uniós szakmai szövetség, amelyek tagjai több mint 4 millió európai embert foglalkoztatnak és 520 milliárd eurós éves forgalmat bonyolítanak, természetes, újrahasznosítható termékeket és megoldásokat kínálnak, amelyeket megújuló, bioalapú alapanyagokból állítanak elő Európában, amelyeket Európában gyártanak, és amelyek a világ vezető európai technológiájára támaszkodnak.
A rönkfától és fatermékektől, az építőipartól, a bútoroktól, a cellulóz-, csomagoló-, karton-, szövet- és nyomdaipari termékektől és anyagoktól kezdve a fa élettartamának végén a megújuló energiáig, iparágaink fenntartható termékekre és alacsony fosszilis felhasználású gyártási folyamatokra való összpontosítása nemcsak a környezeti terhelést csökkenti, hanem az innovációt, a dekarbonizációt és a tiszta ipari növekedést is ösztönzi.
Forrás: CEPI hírlevele
*******************************
MM: Ezt kövessétek, ha tudjátok! Ugye világos és érthető, hogy miről van szó? Tehát ilyen kezdeményezésekkel próbálja az európai erdőgazdálkodás és faipar a csatlakozó szakszervezetekkel magára az EU bürokratáinak figyelmét magára felhívni és elérni a számukra kedvező jogalkotást.