Magyarországon a lakott háztartások 15%-a fűt kizárólag fával a 2022-es népszámlálás adatai szerint, további 17% pedig a földgáz mellett használ tűzifát. Az érintett háztartások esetében az épületek energiahatékonysága még a magyar átlagnál is rosszabb. Az általunk végzett, a tűzifa vásárlási időpontjáról szóló kérdőíves felmérés adataiból erősen feltételezhető, hogy a háztartások fele nedves tüzelőanyagot használ fűtésre.
Javaslatunk szerint egy olyan központi szabályozásra van szükség, amely lehetővé teszi, hogy az év bármely szakaszában, akár a fűtési időszak végén is legyen mindenkinek lehetősége száraz fát vásárolni. Riportunkban ennek a megoldásnak a lehetőségeit mutatjuk be.
Az elemzésben bemutatott angliai példához hasonló, központi szabályozás hazai adaptálását a felmerülő szempontok tisztázása miatt is érdemes lenne kisebb léptékben tesztelni.
- Javaslatunk, hogy elsőként a szociális tűzifa program keretében lenne szükséges a száraz fa biztosítása. Ahogy fentebb bemutattuk, ennek célcsoportja pont a leginkább rászorultabbak, akik valószínűleg általában nedves fát használnak. Így jó példaként is működhet részükre a magasabb minőségű tűzifa. Az alacsonyabb nedvességtartalommal pedig kompenzálni lehetne valamelyest a kedvezményezettek részére a támogatás keretösszegének elinflálódását. Mivel a programban kizárólag az állami erdőgazdasági zrt-k biztosítanak fát, ezért a szabályozás ellenőrzését is állami
keretek között lehetne biztosítani. Nem utolsó sorban pedig a kormány eleget tenne az Országos Levegőterhelés-csökkentési Programban vállaltaknak. - Ezzel párhuzamosan, azonnali jelleggel létre kell hozni egy szabványt a tűzifára vonatkozóan, amely tartalmazza a maximális fanedvességet. A tűzifa tüzelőanyagok minősítésének és osztályozásának nemzetközi szabványát az ISO 17225-ös szabvány tartalmazza, amely alapja lehet egy ilyen szabályozásnak.
- Átmeneti jelleggel, néhány évig a maximális nedvességtartalom lehet 30%, amelyet viszonylag könnyű elérni. Ez idő alatt a szárítási folyamatot lehetővé tevő telephelyeket ki lehet alakítani, akár a fentebb leírt közraktározási rendszerben.
- Az átmeneti időszak után pedig a maximális 20% nedvességtartalmat lenne szükséges előírni. Az angliai példa adaptálása, amely elsősorban a termelők auditálására épít, és csak részben a terepi, szúrópróba szerű mérésekre, egy jó példaként szolgálhat a jogszabályi előírások ellenőrzéséhez.
- Ezzel párhuzamosan jogszabályban kell rögzíteni, hogy a szabványnak nem megfelelő tűzifát nem lehet értékesíteni.
forrás: WWF Magyarország