FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Molnár Sándor Emlékülés

Néhai professzorunk, Dr. Molnár Sándor születésének 80. évfordulója alkalmából rendeztünk emlékülést Sopronban családtagjai, barátai, kollégái részvételével. Számos előadást hallgathattunk meg, és elhangzott több felszólalás, valamint egy archív videó is levetítésre került, melyen ő maga mondott beszédet tíz évvel ezelőtt.

Prof. Dr. Dr. h.c. Molnár Sándor, a Soproni Egyetem Faipari Mérnöki Karának dékánja, a Faanyagtudományi Intézet megalapítója és intézetigazgatója és születésének 80. évfordulója tiszteletére 2024. november 22. napján emlékülést szervezett a Soproni Egyetem Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kara, a Magyar Tudományos Akadémiai Erdészeti Tudományos Bizottsága, valamint a Faipari Tudományos Egyesület.
A Ligneum látogatóközpontban tartott rendezvényen elhangzó előadások Molnár Sándor életútját, tudományos és oktatási tevékenységét ölelték fel, valamint nagyra tartott fájának, az akácnak a széleskörű kutatási eredményeit taglalták. Lejátszásra került egy videó, amely Molnár Sándor 70. születésnapi rendezvényén készült. Megható volt ismét hallani hangját, gondolatait.

IMG 20241122 105754

IMG 20241122 111054


IMG 20241122 112716

IMG 20241122 115228

IMG 20241122 121211

IMG 20241122 121502

Az állófogadással zárult rendezvényen szép számmal megjelent vendégek között voltak családtagjai, egykori kollégái és barátai is. Az emlékülés iránti érdeklődés újabb bizonyíték volt arra, hogy széles körben ismert és szeretett professzorunk emléke még ennyi év távlatából sem halványodott el, és reméljük, hogy ez minél tovább így is marad.

IMG 20241122 110046

IMG 20241122 110410

Felvétel is készült, mely az alábbi linken mindenki számára elérhető, köszönjük Tóth Jánosnak (FATÁJ) a lehetőséget.

A betegsége miatt távolmaradó Lükő István gondolataival zárjuk a hírünket, levelét ezúton köszönjük szépen:
„A Tanárképző Intézet 2001-2008 között a Faipari Mérnöki Kar alá tartozott. Az Intézet fénykorát élte Molnár Sándor dékánsága alatt. A FATE Oktatási Szakosztálya Gerencsér Kinga vezetésével, Takáts Péter dékán, majd rektorhelyettes irányításával létrehoztuk a Bázisiskolai Hálózatot. Évente háromszor-négyszer találkoztunk forgószínpad szerűen egy-egy szakképző iskolában, amely egyben a tanárok és a szakoktatók továbbképzése is volt. Én ebben mint a szakképzési tapasztalattal rendelkező, az iskolák vezetőit jól ismerő vettem részt egy-egy éves munkaterv kidolgozásában és a feljegyzések megírásában. Te mindig ott voltál ezeken az összejöveteleken. Innen indult útjára a faipari termelésszervező technikus felsőfokú szakképzés (AIFSZ) Hargitai László professzor szakfelelőssége alatt.
Ezt a hálózatot „élesztette újra” Alpár Tibor és Magoss Endre, és él tovább a versenyek szervezésében és az oktatói továbbképzésekben.
Molnár Sándor jól látta, hogy Budapestről nem lehet vezetni a Tanárképző Intézetet, ezért kiírták a pályázatot, amit két alkalommal is elnyertem és kaptam igazgatói megbízatást.
Az Intézet megerősödött, mert támogatást, bizalmat kaptunk a dékáni vezetéstől.
Nemzetközi elismertségünk alapján megszervezhettük a vertikális modulrendszerű szakképzés-pedagógiai kísérletünket. Erre épülően Sopronban tarthattunk 20 iraki faipari szakmai tanárnak és szakoktatónak továbbképzést 2005-ben. Dékán úr támogatott mindenben, s a kurzus végén Kovács Zsolt rektor-helyettes, Molnár Sándor dékán, Günter Spreth professzor és én adhattuk át az okleveleket. Felemelő élmény volt mindannyiunknak ez a program. Sándor, neked volt igazad, amikor azt mondtad, hogy ennek nagyobb médiavisszhangot kéne adni, de én lebeszéltelek erről, de ma már rajtam kívül nagyon kevesen emlékeznek erre.
Támogattad Günter Spreth professzor díszdoktorrá avatását, akivel jó kölcsönösségen alapuló barátságot alakítottatok ki. A közös hobby, a vadászat erősítette ezt, és ti ketten leköröztétek a fiatalabb társaitokat, erőlétben teljesítményben. Sajnos már ő sincs köztünk, utánad távozott.
Molnár Sándor közvetlen, nyitott ember és vezető volt, a tanszéki és dékáni szobája mindig nyitva volt hallgatók, oktatók, dolgozók előtt. Szerette a vidámságot, jó anekdótázó volt.
Sokoldalúságát, műveltségét, kultúraközvetítő- nevelő attitűdjét bizonyítja a szerzőtársakkal írt három mesekönyve az erdei fákról, gombákról és állatokról. Mind a hármat megvettem, a nagyoknak meséltem is belőle, a legkisebb is ismeri, ő asszociál is az óvodai dalocskákkal hogy „pereszke, csiperke,.. gyilkos galóca, ne szedd le, hagyd a bokorba.
A szakmai –tudományos munkáját az előadásokban méltatták, de az biztos, hogy az intézetében a karon és a doktori iskolában méltóképpen őrzik az anyagtudományi vonatkozásokat. Én az oktatás-nevelés felől az anyag és energiaszemlélet fontosságát látom és közvetítem.
Ilyen embernek, szakembernek, tudósnak és vezetőnek láttam én Molnár Sándort és biztos, hogy a jó szemüveg volt rajtam. Őrizzük meg az emlékét sokáig!
Isten áldjon benneteket, vigyázzatok magatokra és az egészségetekre.

Jó szerencsét! Lükő István, alias: Agy”

Dr. Báder Mátyás
Dr. Komán Szabolcs
Prof. Dr. Németh Róbert

forrás: FATE

Előző cikk

MEGOSZ Nagyrendezvény

Következő cikk

SOE FMKK TDK / Barlai Ervin 125



Stihl
(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések