Jelentősen nőtt a Hargita Megyei Erdészeti Igazgatóság által a lakosságnak értékesített tűzifa mennyisége, 6500 köbméter tűzifát adott el háztartásoknak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest, amikor ez a mennyiség 4000 köbméter volt – írta szerdán az Informația Harghitei lap online kiadása.
A lap idézte a Hargita Megyei Erdészeti Igazgatóság igazgatóját, Cătălin Muticát, aki elmondta, hogy az elmúlt években a lakosság számára biztosított tűzifa mennyisége jelentősen nőtt, elsősorban a hatályos jogszabályok változásainak köszönhetően. Az erdészeti törvény előírta, hogy a Romsilva – Országos Erdészeti Igazgatóság (RNP) és az alárendelt erdészeti igazgatóságok kötelesek az egy évben kitermelésre szánt faanyag ötven százalékát saját erőforrásokkal vagy szolgáltatások révén kitermelni.
„Így kötelesek voltunk az éves lehetőségünk ötven százalékának megfelelő mennyiséget a gazdasági szereplők rendelkezésére bocsátani raktárakból” – mondta Cătălin Mutică. Ebből a famennyiségből különböző termékek készülnek, beleértve a tűzifát és a vékonyabb falemezeket vidéki építkezésekhez.
Az igazgató emlékeztetett: 2024 elején új erdészeti törvény lépett hatályba, de a Romsilva továbbra is köteles a faanyag ötven százalékát feldolgozott formában forgalomba hozni.
Sőt, ha az aktuális törvényi előírások változatlanok maradnak, 2030-ig a Romsilva köteles lesz az összes kitermelt fa hetven százalékát közúton elérhetővé tenni. Ez azt jelenti, hogy az erdészeti igazgatóságok raktáraiból több fa lesz elérhető a gazdasági szereplők és a lakosság számára egyaránt.

A lakosságnak értékesített faanyag 2024-ben
2024-ben összesen 6600 köbméter fát adtak el a lakosságnak, beleértve a tűzifát és a vidéki építkezésekhez használatos vékonyfa-anyagot. A statisztikai adatokból kiderül, hogy a vidéki építkezésekhez használt vékonyfa iránt nem volt jelentős kereslet a magánszemélyek részéről. „A legfontosabb azonban, hogy jelentős mennyiségű tűzifát tudtunk eladni a lakosságnak, mert az elmúlt években sokkal kevesebb állt rendelkezésre” – mondta Mutică.
A legtöbb tűzifát Homoród, Gyergyótölgyes és Maroshévíz erdészeteinél adták el.
2024-ben a lakosságnak eladott tűzifa átlagos ára 270 lej/köbméter volt. Ez az átlagár magasabb volt az előző évekhez képest, mert 2024-ben bükkfát is sikerült értékesíteni a lakosságnak, amely drágább, átlagosan 290 lej/köbméter.
A lucfenyő tűzifát átlagosan 200 lej/köbméter áron adták el. Mivel egyéb fafajtákat is értékesítettek, az átlagos eladási ár 270 lej/köbméter lett. „Ez az ár kedvező mind a lakosság, mind az erdészeti igazgatóság számára” – tette hozzá Mutică.
2025-ben eddig 470 köbméter tűzifát értékesítettek
A Hargita Megyei Erdészeti Igazgatóság igazgatója szerint idén is hasonló mennyiségű tűzifa áll majd rendelkezésre a lakosság számára, mint 2024-ben, mert az éves fakitermelési terv és a fafajták összetétele is hasonló marad.
Eddig 470 köbméter tűzifát adtak el magánszemélyeknek.
Jelenleg Borszék, Homoród és Gyergyótölgyes erdészeteinél összesen 1170 köbméter tűzifa áll rendelkezésre. „Még mindig tél van, még ha március van is, és a tűzifa jól fogy” – tette hozzá Mutică. Elmondása szerint eddig nem érkezett panasz a kérelmek és a dokumentumok feldolgozásával vagy a tűzifa elosztásával kapcsolatban.
Az értékesítés folyamata és az adminisztrációs nehézségek
Mutică kiemelte, hogy a faanyag piacra juttatásának kezelése jelentős erőfeszítést igényel az erdészeti igazgatóság munkatársaitól, mivel az intézmény nem rendelkezik saját fakitermelő csapatokkal, így külső szolgáltatókkal dolgoznak. A kivitelezők kiválasztásához közbeszerzési eljárásokat kell lefolytatni, amelyek időigényesek és bonyolultak, mert be kell tartani az elektronikus közbeszerzési rendszer szabályait. Emellett a raktárakban dolgozó alkalmazottaknak is több feladatuk van, mivel ugyanazok a munkatársak felelnek a faanyag átvételéért és a megfelelő ipari osztályozásért.
A Hargita Megyei Erdészeti Igazgatóság évente körülbelül 36-37 ezer köbméter fát értékesít, ebből körülbelül 6600 köbmétert adtak el a lakosságnak, a fennmaradó 30 000 köbméter pedig egyéb faanyagokból áll (fűrészrönkök, fűrészüzemi fa, vékonyabb faipari anyagok stb.), amelyeket árveréseken gazdasági szereplők vásárolnak meg.
Az erdészeti igazgatóság raktáraiban zajló értékesítési tevékenység sokkal nagyobb volumenű, mint a lakossági értékesítés. Ugyanakkor a lakosság számára értékesített tűzifa kezelése időigényesebb, mivel sok kisebb mennyiséget vásárló magánszemély jelentkezik, míg az árveréseken kevesebb jogi személyiségű vállalat vesz részt, de nagyobb mennyiségeket vásárolnak.
Hargita megye erdőterületei
A Hargita Megyei Erdészeti Igazgatóság összesen 93 324 hektárnyi erdőterületet és erdős vegetációt kezel, ebből 1270 hektár nem tartozik az erdőalapba. Ebből a területből 22 655 hektár állami tulajdon, a fennmaradó területek más tulajdonosok birtokában vannak, de az igazgatóság kezeli őket. Hargita megye összes erdőterülete 264 109 hektár –írta az Informația Harghitei.
forrás: HargitaNépe