Március 1-én napos időben sikerült a gyáli kiserdő kivágásra ítélt tagjában Tóth Zsolt Fasordoki segítségével a 20 cm-nél nagyobb átmérőjű fákat felmérni és elkészült az egyszerűsített (mert erre volt pénzünk) fakataszter.
Kiemeljük a lényeget:
Az egyszerűsített fakataszterből kiderült, hogy mintegy 50 cm humusz képződött már a területen, és a komplett erdős területnek jelentős klímajavító hatása van.
Kiemelkedő az erdő ökoszisztéma szolgáltatása is, és pontos hely megjelölésre kerültek a benne található 20 cm-nél vastagabb átmérőjű fák is. Egy diófa és fehér akác, nyugati ostorfa és kései meggy elegyéből álló terület összesen 205 fát tartalmaz.
1 fa értéke 107 813 forint, és az 1 hektárra vonatkozó fák értéke: 21 993 852 forint.
Az erdő ezen 1 hektáros területének ökoszisztéma szolgáltatása nagyságrendileg 806 349 164 forint.
Ennyit ad nekünk egy elöregedett belterületi erdő 1 hektárja számszerűsítve, hát még a teljes erdő, no pláne ha még az erdészeti megújítása is megtörténne, amit szeretnénk elérni.
És akkor még egy kis színes történet az eseményről:
A Kiserdő Focipálya tisztásán gyülekezve rögtön ránk talált egy kutyusokat sétáltató pár is, akik szintén rendszeresen használják az erdőt. A centiket és a felmérőlapokat magunkhoz véve 3 csapat dolgozott lelkesen a fák jelölésén, és Zsolt egy átlalóval is támogatta a csapatunk munkáját.
Mivel március 1-én zajlott országosan a Nemzeti Faültetés Napja, természetesen a mi Kiserdőnkbe is került beültetésre fácska. Minden erdős terület érték a klímaváltozás idején és Tóth Zsolt által elkészített elemzés is erre világít rá.
Hamarosan egy kis videót is közzéteszünk az eseményről.
A fakataszter létrehozását az Ökotárs Alapítvány Civil Térkép programja támogatta.
forrás: Eleven Gyál fb-oldal