Három helyszínen, több tucat résztvevővel zajlott le a Pilisi Parkerdő edukációs túrasorozata, amelynek célja a városi erdőkezelés közérthető bemutatása volt. A lakosok nemcsak tanulhattak, de értékes visszajelzéseket is adtak – ezek beépülnek a Péterhalmi-erdő jövőjét meghatározó lépésekbe.
A Pilisi Parkerdő Zrt. folytatta a Péterhalmi-erdő átalakításához kapcsolódó, lakosság bevonására építő szemléletformáló programját. A tavasz végén és a nyár elején megtartott három erdei séta során a résztvevők testközelből ismerhették meg, mit jelent a városi erdőkezelés, mi az örökerdő-gazdálkodás, és milyen válaszokat adnak az erdészek a klímaváltozás, valamint a nagyvárosi terhelés kihívásaira.
Három séta, három tanulság
Az edukációs bejárások május 17-én a pilisi Mexikó-pusztán kezdődtek, ahol a több mint negyedszázados múlttal rendelkező örökerdő-gazdálkodás eredményei szolgáltattak szakmai alapot. A második túrán, június 7-én, a Budapest II. kerületi Hárs-hegyen már a fővárosi viszonyokra szabott, húsz éve zajló városi erdőkezelési módszerek kerültek a középpontba. A záró séta pedig június 21-én a IV. kerületi Farkas-erdőben – amely talajtani és klimatikus adottságaiban is leginkább hasonlít a Péterhalmi-erdőhöz – valós képet adott a résztvevőknek arról, milyen jövő várhat a kerületük szeretett erdőjére.

A bejárások során az érdeklődők közérthető magyarázatot kaptak arról, hogy a városi erdőkezelés hogyan épít az örökerdő-gazdálkodás folyamataira és milyen összetett szempontok alapján zajlanak az erdészeti döntések. Egyre többen ismerték fel: az erdészek nem a mának dolgoznak, hanem évtizedekre előre terveznek.
Az erdőben született párbeszéd
A Parkerdő különösen értékesnek tartja, hogy több olyan lakos is volt, aki mindhárom helyszínen részt vett a programon, ők teljes körű képet kaptak az erdőkezelési szemlélet fejlődéséről és gyakorlati megvalósításáról. A közös séták során nemcsak tudásátadás történt – például, hogy milyen természeti folyamatok játszódnak le az erdőkben, és milyen szakmai és jogszabályi szempontok vonatkoznak az erdőkre – hanem fontos párbeszéd is kialakult a lakosság és az erdészek között. E párbeszéd során felmerült kérdéseket, véleményeket az erdészek a jövőben kezdődő munkák terveibe beépítik. A Parkerdő továbbra is elkötelezett a folyamatos erdőborítás hosszútávú megőrzésében, alternatív, természetközeli erdőkezelési módszerek alkalmazásában. E hagyományostól eltérő erdőkezelések gyakorlati megvalósításához azonban szükséges a zöldebb jövő iránt elkötelezett önkormányzatok, vállalatok hozzájárulása, illetve a társadalom és a helyi közösségek támogató együttműködése.
Mi következik a Péterhalmi-erdőben?
A korábbi kérdőív alapján már megkezdődtek a közjóléti berendezések felújításai, és jelenleg is zajlik az erdőlátogatási szokások részletesebb feltérképezése. Az őszre tervezett erdőkezelések előkészítéseként az ELTE kutatói átfogó ökológiai felmérést végeznek, melynek eredményeit nyár végén teszik közzé. Az erdészet szeptember folyamán irodájának konferenciatermében egyeztetni fogja az edukációs túrákon részt vett lakossági képviselőkkel az őszi beavatkozás terveit, technológiai lépéseit. Ezután egy közös terepi jelölést is szervez az erdészet, melyre szintén várják az egyeztetésen részt vett lakossági képviselőket.
A lakossággal kommunikáció meghatározó eleme lesz továbbá egy városi erdőkkel foglalkozó új weboldal, amelynek másfél éve tartó fejlesztésébe az elmúlt időszak lakossági sétáinak tapasztalatait is beépítették. A honlap célja, hogy a főváros lakossága átfogó képet kaphasson ne csak a Péterhalmi-erdő, hanem Budapest összes városi erdejének állapotáról, fejlesztéséről és használatáról.
Forrás: Parkerdő Zrt.