2025. június 26-án a Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. meghívására a Síkvidéki Erdészetükhöz, Iván településre látogatott társaságunk (KAEG Zrt.) 13 fővel, hogy megtekintsük az általuk fejlesztett traktorharvesztert és annak alkalmazási lehetőségeit hazai faállomány viszonyok között.
A projekt a „VP1-1.2.1-23 Bemutatóüzemek fejlesztése” elnevezésű felhívás keretében valósulhatott meg. Célja, hogy egy hazai viszonylatban egyedülálló, modulárisan átalakítható erdészeti gépet hozzon létre, amely jelentősen növelheti a gép kihasználtságát, csökkentheti a beruházási költségeket és hozzájárulhat a precíziós erdőgazdálkodás elterjedéséhez.
A program első részében projektoros vetítés keretében bemutatásra került a TAEG Zrt., annak működési területe, gazdálkodói és oktatási feladatai, céljai, a bemutatóüzemi tevékenységének sajátosságai. Aztán ismertették a fejlesztést megalapozó problémafelvetést, a jelenlegi gazdálkodói kihívásokat, a változó társadalmi elvárások és természetvédelmi korlátozások által behatárolt lehetőségeket, valamint a munkaerőhiány okozta nehézségeket.

Ezekhez a tényezőkhöz igazodva került beszerzésre egy úgynevezett „traktorharveszter”, ami egy univerzális traktorból gyári alkatrészek felhasználásával kialakított fakitermelő gép. Ez a megoldás a skandináv országokban már elterjedt, Magyarországon azonban úttörőnek számít. Az alapvető előnye abban rejlik, hogy az univerzális traktor a fakitermelési időszakon kívül más ágazatokban (például mezőgazdaságban és erdőművelésben) is használható. A traktor harveszteres felépítménye néhány óra alatt fel- és leszerelhető. Az univerzális hasznosítási lehetőség mellett a másik legfontosabb pozitívum a gép beszerzési ára, ami nagyságrendileg elmarad a kizárólag fakitermelésre használható hagyományos harveszterekétől.
Részletes műszaki információkat kaptunk a traktorharveszter alapgépéről, a Valtra T255V típusú univerzális traktorról, majd a felépítményről (JAKE segédváz, gém tartó, letalpaló, KESLA 326T erdészeti daru és KESLA 18RH II harveszter fej). Végül az irodai körülmények között még szó esett a precíziós erdőgazdálkodás lehetőségeiről, és annak gyakorlati alkalmazásáról is. A digitális technológiák, szenzorok, térinformatikai rendszerek (pl. GPS, LiDAR, drón) és adatelemzés segítségével végzett hatékonyabb és fenntarthatóbb módon történő erdőkezelés terén a TAEG Zrt. élen jár, ezzel kapcsolatban is láthattunk példákat.
A program második felében az iváni községhatárban, egy akácos véghasználatban megtekintettük a traktorharvesztert munka közben. Itt a házigazdák ismertették a gyakorlati tapasztalataikat, a gépkezelő végrehajtott néhány döntést, gallyazást, darabolást. Lehetőség nyílt a traktor fülkéjének megtekintésére, illetve a felépítmény műszaki paramétereit a gép mellett is átismételtük. Szó esett a további fejlesztési és módosítási lehetőségekről is.
Ezúton is köszönjük a tartalmas szakmai bemutatót!
forrás: KAEG Zrt.