A legfrissebb adatok szerint a közelmúltbeli vihar a szlovén erdőkben már több mint 200 000 m³ fát rongált meg, ami kétszerese annak, amit korábban becsültek. A leginkább érintett területek Bled, Kranj és Pohorje.
Többnyire szétszórt, kisebb területekre koncentrálódó károkról van szó, ami azt jelenti, hogy sok egyedi kidőlt vagy letört fa van, ami tovább nehezíti a helyreállítást.
Felhívjuk az erdőtulajdonosokat, hogy vizsgálják át erdeiket, és értesítsék a körzeti erdőgazdálkodót a kárfelszámolási munkálatok megkezdéséről. Különösen fontos, hogy a sérült fenyőfákat minél hamarabb kivágják és eltávolítsák az erdőből, mivel azok veszélyt jelentenek a kéregbogarak szaporodására.
De ne feledjék: a sérült erdőkben végzett munka rendkívül veszélyes. A kidőlt és megfeszült fák hirtelen törést okozhatnak, ezért a biztonságnak mindig elsőbbséget kell élveznie, szükség esetén képzett szakemberek segítségével is.
És még egy tanács minden erdőbe látogató számára: továbbra is kerüljék a sérült, károkkal érintett területeket. A lombkoronában, ahová a tekintet gyakran nem is lát be, ugyanis még mindig lógnak fák és ágak, amelyek veszélyeztethetik a biztonságukat.
forrás: Szlovén Erdészeti Intézet
