FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Tűzifa külkereskedelem az elmúlt 5 évben

Az export és az import is jelentősen visszaesett tűzifából. Immár megjelentek a KSH-nál a 2019. évi egész éves külkereskedelmi adatok is. Február elején a havi adatok alakulását mutattuk be, most nézzük az éves grafikonokat.

A KSH a mennyiségi adatoknál nem készít összesítést a termék alcsoportokra és termékcsoportokra, így a honlapjukról lementett xls táblázatokban ezt magam készítettem el. Érték esetén Ft-ban és Euróban is vannak összesítések a KSH-nál.

A tűzifa a 4401 vámtarifaszám alatt található, melynek teljes megnevezése: “4401 Tűzifa hasáb, tuskó, rőzse, köteg vagy hasonló formában; faforgács és hasonlók; fűrészpor és fahulladék”, tehát ebben a klasszikus erdei választékon (hengeres és hasított) kívül a brikett, a pellet, a fűrészpor, stb más is benne van.

2015-16-ban az erdei tűzifa adatai a “440110 Tűzifa hasáb, tuskó, rőzse, köteg vagy hasonló formában” szám és megnevezés alatt jelentek meg, amit utána években szétbontottak fenyőre 440111 és lombosra 440112. Az öt év grafikonjait tehát e 3 sor összesítésével lehet elkészíteni.

Lássuk mit mutatnak ezek. (A KSH-nál a mennyiség kg-ban jelenik meg, amit ezer tonnában jelenítek meg, a Ft és Euró értéket pedig millió Ft-ban és ezer Euróban jelenítem meg.)

A tűzifa külkereskedelmi tételek messze elmaradnak a hazai termelés 3-3,5 millió m3-es méretétől, ugyanakkor jó “lakmuszpapírjai” e piac általános alakulásának. Az egyenleg 20-100 ezer tonna nettó exportot mutat.

Az export mennyiség visszaesése 2017-ben kezdődött, ugyanakkor a csökkenés halvány jele értékben már 2016ban is érzékelhető volt. Értékben felére, mennyiségben annál is kisebb értékre csökkent a kivitel az 5 év alatt.

Az import az időszak közepéig enyhe mennyiségi emelkedést mutatott, de 2019-ben a korábbi évek mintegy harmadára esett vissza.

A mennyiség és az érték után érdekes még az ezekből kiszámítható egységértékek változása is. Az export egységérték az import duplájának közelében jár, s mindkettő folyamatosan emelkedett a vizsgált időszakban. A külker esetén határparitásos és nyilvánvalóan áfa nélküli nettó értékekről és ezeknek megfelelő egységértékekről van szó. Az export magasabb egységértéke bizonyára az oda menő tűzifa importénál erősebb felkészítettségéből (darabolt, hasított) is adódhat. Minden esetre érdekes, hogy a 2019. évi jelentős mennyiségi visszaesés mellett szépen nőtt annak egységértéke.

Forrás: KSH
Az adatokat kigyűjtötte, feldolgozta
és némi kísérőszöveggel itt közzétette:
Mőcsényi Miklós

Kapcsolódó:

Tűzifa import alakulása (KSH adatokkal) FATÁJ 2020-02-05

Tűzifa export a KSH adataival FATÁJ 2020-02-03

Előző cikk

Óvjuk a meglévő erdőket, és tovább növeljük a fával borított területeket

Következő cikk

FTK - Faipari TudásKözpont épül



Stihl
(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések