FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

Erdővédelem – kicsit másképp

2014 – es jégtörés utáni bükkös természetes erdőfelújításban megjelent ecetfa kezelése

Fontos küldetésünk erdeink természetes állapotának védelme az invazív fajoktól, amik, ha nem cselekszünk, kiszorítják természetes élőhelyükről az őshonos fafajokat. A közvetlen környezetünkben zajló változás arra sarkall bennünket, hogy folyamatosan fejlődjünk, és ha szükséges új eszközökhöz nyúljunk erdeink védelmében.

A hazai és európai erdők egyik legagresszívebb özönnövénye a mirigyes bálványfa, köznevén ecetfa. „Sikerét” annak köszönheti, hogy nemcsak jól sarjad, ezért nehéz kiirtani és gátat szabni terjeszkedésének, ha egyszer már gyökeret ereszt, de a szél útján terjedő magjai elképesztően eldugott helyekre is eljutnak, sokszor emberi rásegítéssel. Kiválóan lovagolja meg a menetszelet. Kedvence eleinte a vasút volt, de egyre inkább autóra vagy tehergépkocsira kéredzkedik fel potyautasnak. (No és persze pl. egy hívatlan erdei “vendég”, pl egy erdei úton haladó motoros, quados járművére is lelkesen felszáll, majd egy számára kellemes helyen leugrik és megtelepedik.)

2014 – es jégtörés utáni bükkös természetes erdőfelújításban megjelent ecetfa kezelése

Pár éve a Börzsöny zárt, őshonos fafajokból álló, természetes erdeibe is megpróbálja betenni a lábát. Így nem szokványos feladatunk adódott. Eddig az erdészek kapták a védőoltást munkakörük ellátásához, most ők adnak oltást. Egyedi injektálással juttatjuk be a betolakodó fatestébe a vegyszert és kötszer helyett egy kis vegyszeres törzskenéssel megyünk biztosra, hogy a következő évben ne hajtson ki és ne teremjen magot a kínai jövevényfaj. 

2014 – es jégtörés utáni bükkös természetes erdőfelújításban megjelent ecetfa kezelése

A valódi munkánk kevésbé látványos a mindennapokban, ám évtizedek távlatában már igen! Gondozzuk a ránk bízott erdőket. 

Ön hogyan segíthet nekünk, hogy összefogással, közösen tegyünk őshonos erdeink védelmében? Ha a kertjében vagy utcafronton nem hagyja, hogy megtelepedjen ez a faj, már hozzájárult egy apró lépéssel a természet, és az erdeink  védelméhez.

2014 – es jégtörés utáni bükkös természetes erdőfelújításban megjelent ecetfa kezelése

forrás: Ipoly Erdő Zrt.

Előző cikk

Fakitermelés kezdődik a Nagyerdőn

Következő cikk

Földünk Ipari Fái - új kiadás



Stihl
(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések
Tovább

30 éves a MEGOSZ

A Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének (MEGOSZ) 30 éves fennállását a szervezet az Országház felsőházi üléstermében ünnepelte.…