|
|||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2009-01-27
HUNDUNA meghívó Agro+Mashexpo-ra, január 28-31.
Részlet az ExpoMagazin aktuális számából: A bioenergia hasznosítása kapcsán olyan cégeket kerestünk, amelyek az erdőgazdasági, mezőgazdasági üzemeknek teljes gépparkot kínálnak az energiaültetvények műveléséhez. Így találtunk rá a HUNDUNA BT-re, amelynek vezetőjével, Nadobán Erikával beszélgettünk a cég kívül-belül virágokkal díszített, hangulatos irodájában:
- Természetesen az első kérdésem: miképpen döntötte el nő létére, hogy belevág egy bioenergiával kapcsolatos, gépforgalmazási témába? - Valószínűleg úgy, mint akárki más - válaszolta mosolyogva beszélgetőpartnerem, mivel megszokta már a "kötelező" kíváncsiskodást. Az élettapasztalatok és a témával kapcsolatos folyamatos érdeklődés, ismeretségek és az elvégzett munkák - szinte minden ment a maga útján. Az persze elég fontos összetevője az életemnek, hogy nagyon kíváncsi típus vagyok, és mindennel szeretek tisztában lenni, ami érdekel. Rengeteget olvasok különböző témákról, természetesen a munkámmal kapcsolatosan is. Szerencsés egybeesés az életemben, hogy szeretem csinálni azt, ami a munkám - hiszen csak így lehet az ember igazán sikeres. Folyamatosan meg van a kapcsolat az ügyfeleinkkel, akik jelzik az igényeiket és elképzeléseiket a saját területükön. Mi megpróbáljuk megtalálni azokat a speciális gépeket, amiket ők kérnek, valamint a szakvásárokon mi is gyűjtjük azokat a rendszereket, amik itthon még ismeretlenek. Folyamatosan bővítjük a gépcsaládokat a különböző területeinken, és próbálunk jelen lenni azokkal a mezőgazdaság, vízügy, közút, építőipar és erdészet területén. Soha sincs megállás, mert a vevőink elvárják tőlünk a tájékozottságot és a segítséget, a munkájuk során felmerülő problémáik megoldását. Az igazság az, hogy jó érzés adni, és még jobb érzés azt látni, hogy pont arra volt szüksége valakinek, amit mi éppen neki szántunk. A cégünk mottója: "A vevőnek mindig igaza van", és mi sokat tanulhatunk a tapasztalataikból, amelyek jövedelmezőek lesznek később mindenki számára.
- Tapasztalatai szerint milyen gépi háttér szükséges a bioenergia "kiaknázásához"? Elnézését kérem, amiért egy kissé elkalandoztam az Ön által meghatározott témáról, de ezt lényegesnek találtam elmondani, része annak a területnek is. A világválság, ami felé haladunk, nálunk is elindított egy célirányosabb érdeklődést azon területekkel kapcsolatban, amelyekkel időt, pénzt és energiát tudunk megtakarítani. A mostani válsághelyzet a gáz területén várható volt, de a készülődés már érezhető volt, jóval annak a kirobbanása előtt. Az elmúlt 2 évben megnőtt az érdeklődés az erdei vágástéri hulladék hasznosítása, a brikett, a pellet és a komposzt témával kapcsolatosan. Cégünknek sikerült megtalálnia e témákkal kapcsolatban a legjobb gépeket. Egész gépcsaládokat állítottunk össze, komplex megoldást kínálva minden területre. Az erdők, gyümölcsösök, szőlők levágott hulladékai eddig a területeken maradtak és valahogy bedolgozódtak a talajba, de nem volt ennek a hulladéknak a szerepe kellően átgondolva. Ma már tudjuk, hogy többféle hasznosítás is lehetséges: előbb össze kell aprítani, hogy mihamarabb értékes tápanyagot nyújtson a beültetett növényeknek (aprító gépek, speciális talajmarók, mélyszántók). A másik felhasználási terület, amikor összebálázzák azokat a helyszínen, vagy tartályba szedik a felaprított hulladékokat, és fűtéshez vagy komposzthoz hasznosítják azt. Erre is vannak kisebb és nagyobb bálázóink, tartályos szárzúzóink, komposzt készítő és forgató gépeink és rostáink. A vélemények megoszlanak ugyanakkor a fűtésre szánt fahulladékokról: pelletet vagy brikettet kell-e készíteni, vagy csak sima aprítékként hasznosítani. Mi ezekre a változatokra is tudunk ajánlani gépeket.
- Önök tehát e témakörben minden felmerülő igényt ki tudnak elégíteni. Látom viszont az Ön tekintetében, hogy azért kacérkodik újabb területekbe is belevágni? - Igen jó szeme van, köszönöm a kérdését! Jelenleg a víz- és hőenergiák hasznosításához keressük a kapcsolatokat, és tárgyalunk ilyen irányú gépgyártókkal. A másik érdekes téma a különböző hulladékok hasznosításával és az abból való energia nyerésével kapcsolatos rendszerek felkutatása.
- A vásárra milyen gépekkel készülnek meglepni a vevőiket és az érdeklődőket? - Szeretnénk pályázni a vásár díjára, mert a tuskók megsemmisítésére van egy olyan új rendszerünk, amit már többfelé a világban sikerrel használnak. Olyan tuskó- és talajmaró adapter, ami teljesen megsemmisíti a tuskót és a földben maradt gyökereket, hogy azonnal lehessen a facsemetéket elültetni a területen. Ez azért lényeges, mert ezzel a rendszerrel kiválthatnak 2-3 gépet és munkafolyamatot, tehát időt és pénzt takaríthatnak meg. Közvetlenül a kiállítás után szervezünk erre működés közbeni gépbemutatót február 10-én Kaposváron. Remélem, hogy sikerül megkapnunk az elismerést erre a hasznos gépre. Kiállítunk még vágástér tisztító és bozót irtó adaptereket, amik fix és lengő kalapácsos rendszerűek. A meghajtásukat tekintve kardán- és hidraulikus megoldásúak. |
| |||||
|