|
|||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2009-02-12
Lazítsunk - tessék helyet foglalni, szauna járat indul! A szauna állítólag nem finn találmány, a közép-amerikai indiánok, a maják, az aztékok alkalmazták először. Akárhonnan ered is, élményt nyújt és egészségünknek is jót tesz.
Az indián papok izzasztással gyógyítottak, de sokan testedzésre használták e technikát. Európában is elterjedt, népszerűsége a XVII. század végéig tartott és, a finneknek hála, a XX. században újra virágzásnak indult a kontinensen. Azt, hogy hideg téli napokon üdítő pihenést jelent, mindenki tudja, aki élt már a szaunázás kínálta lehetőséggel. Arról, hogy valóban hasznos-e vagy ez csak remek indok a kikapcsolódás eme formájához, szakembereket kérdeztünk. A bőrünkre gyakorolt hatásáról dr. Hohl Györgyit, a Zala Megyei Kórház bőrgyógyász főorvosát. - Bőrünk az egyik legnagyobb érzékszervünk, érzékeli a külső hatásokat és védelmet nyújt azokkal szemben - mondta a szakember. - A bőr úgynevezett barrier, vagyis szűrő funkciót is ellát, ami lehetővé teszi egyrészt a kifele áramlást, másrészt a felszívódást a pólusok mellett a szőrtüszőkön és a verejtékmirigyeken keresztül. Ezt használjuk ki a bőrgyógyászatban például a helyi, kenőcsös kezelésnél, ugyanakkor persze baj forrása is lehet ez a funkció például allergiás betegek esetében, ha káros anyagok jutnak ilyen módon a szervezetbe. A szaunázásnak pozitív hatása lehet, hiszen a hő hatására a pólusok kitágulnak, ennek köszönhetően, a fokozott verejtékezéssel bizonyos káros anyagok távozhatnak a szervezetből. Húsz percnyi szaunázást követően egyébként körülbelül fél liter folyadékot izzadunk ki. Méreganyagok természetesen nem csak így, hanem vizelet- és székletelválasztással is ürülnek, emlékeztetett a szakember. A nagy hőnek köszönhetően az erek is kitágulnak, tehát a szaunázás és a hozzá javasolt hidegvizes fürdő, illetve az ezekkel járó hőmérsékváltozás javítja a vérellátást. Mindezek nyomán a bőr kisimultabb, rugalmasabb lesz, fiatalabbnak tűnik. A különféle illóolajok ugyanakkor bizonyos betegségből való kilábalásban, a stresszoldásban ugyancsak segíthetnek.
Dr. Hohl Györgyi hangsúlyozta, az mindenképpen lényeges, hogy a szaunázás során veszített vizet - természetesen ásványvíz formájában - pótolja az ember. Hozzátette, aki megengedheti magának, nyugodtan élhet e kellemes időtöltéssel, de nem szabad róla megfeledkezni, hogy ez a formula elsősorban egészséges felnőtt emberek számára javasolt. Kisgyermekek szervezete például nem képes alkalmazkodni a hirtelen hőmérsékletváltozáshoz, de nem ajánlott idős, beteg embereknek, főként szívbetegeknek sem. Ez utóbbival kapcsolatban Németh Barnabást, a megyei intézmény kardiológus belgyógyász orvosát kérdeztük.
A perctérfogat kétféleképpen növekedhet: egyrészt az összehúzódások során kilökött vérmennyiség, másrészt a pulzusszám emelkedésével. Szaunázás során leginkább ez utóbbi jellemző, gyakorlatlan szaunázók körében ez akár 150-160 is lehet. A vérnyomásnál a felső érték enyhén emelkedik, az alsó pedig enyhén csökken. Erre is igaz, hogy a rendszeresen szaunázók esetében kevésbé drasztikus a változás. Kimutatták, hogy a rendszeres, napi szaunázás jó hatással lehet a magas vérnyomásra is: egy három-négy hónapon át tartó vizsgálat résztvevőinek vérnyomása 10-15 higanymilliméterrel csökkent. Lényeges tény azonban, hogy kezelt betegek vetették alá magukat a kísérletnek, vagyis az érintettek problémája korábban már ismert volt, azt gyógyszerrel beállították, a vizsgálatot pedig orvosi kontroll alatt végezték, figyelmeztetett a szakember.
Enyhe szívelégetelenségben szenvedők körében természetesen szigorúan ellenőrzött populációnál ugyancsak végeztek vizsgálatot, ők alacsonyabb hőmérsékleten, száraz gőzben időztek a megfigyelések során. A Japánban készült tanulmány szerint hosszú távon azt jegyezhették fel a kutatók, hogy az érintettek közérzete javult. Instabil koszorúér-betegségben szenvedők számára akiknek nyugalomban vagy kis terhelésnél is adódnak panaszaik szintén nem ajánlott a szaunázás addig, míg bajukat gyógyszerrel nem rendezi a szakember, illetve míg arra engedélyt nem ad. Ellenjavalt dekompenzált szívelégtelenség esetén is, illetve az infarktuson átesettek se vonuljanak a felfűtött kabinba az esetet követő két hónapban. Ezekben az esetekben a hidegvizes fürdő, a jeges medence nem javasolt, a hirtelen lehülés ártalmas lehet.
A szaunázásnak vannak szabályai, melyeket célszerű betartani. Nem ajánlott például teli hassal belépni a helyiségbe, említette Gáspár László, a zalaegerszegi XXL Fitenss Wellness Központ vezetője. Mielőtt belekezdünk, vegyük le az ékszereket, mert felforrósodva sérülést okozhatnak, és zuhanyozzunk le, hogy eltávolítsuk bőrünkről a testápoló maradékát, az izzadságot. Odabent törölközőre üljünk, illetve ha lehet, feküdjünk. A fokozatosság elve lényeges, először ne tartózkódjunk 8-15 percél tovább a hőségben. A gyakorlottak később 20-30 percet is eltölthetnek a helyiségben, ők háromszor-négyszer visszatérhetnek, a kezdőknek elég egy alkalom során kétszer szaunázni. Az sem mindegy, melyik szinten időzünk. Versenyt semmiképpen ne csináljunk ebből a tevékenységből. A szaunázások között tartsunk 10-15 perces pihenőt. Ilyenkor vehetünk fürdőt, ha nincs merülőmedence, tusoljunk előbb langyos, majd hideg vízzel. Gondoskodjunk a folyadékpótlásról és a szaunázás befejeztével pihenjünk.
Szerző: Péter Gyöngyi, Forrás: ZalaiHírlap 02-12 |
| |||||
|