|
|||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2009-09-15
Salon Vivons Bois faipari szakkiállítás és konferencia - Bordeaux, 2009. november 6-9. A mintegy száz kiállító részvételével megrendezendő szakvásáron 17 témakörben számos kerekasztal-beszélgetést és szakmai előadást is hallhatnak az érdeklődők úgy a kimondottan fából vagy faszerkezettel épült házakról, mint a faanyagok építészeti fölhasználásáról és az ezekkel kapcsolatos egyéb kérdésekről. Az Aquitaine régióban domináns erdőalkotónak tekinthető Pinus pinaster, azaz a tengerparti fenyő termesztésére, de főként innovatív földolgozására létrejött Xylofutur versenyképességi pólushoz, illetve az egész regionális faiparhoz kapcsolódik a 2009. november 6-9-én Bordeaux-ban - immár harmadik alkalommal - megrendezendő Salon Vivons Bois szakkiállítás és vásár, ami kimondottan a faanyagok építészeti fölhasználására fókuszál.
Az ágazatot egyébként is nehéz helyzetben érte a januári vihar, a károk fölszámolása nem csak nagyon sok pénzbe, de igen komoly "véráldozatba" is kerül, mivel a cégek egy része nem fogja túlélni az elkövetkezendő néhány évet. A mintegy száz kiállító részvételével megrendezendő szakvásáron 17 témakörben számos kerekasztal-beszélgetést és szakmai előadást is hallhatnak az érdeklődők úgy a kimondottan fából vagy faszerkezettel épült házakról, mint a faanyagok építészeti fölhasználásáról és az ezekkel kapcsolatos egyéb kérdésekről - mint pl. energetika, ami az idei rendezvény kiemelt témája lesz. A rendezvényen külön figyelmet szentelnek annak a ténynek, hogy a francia ingatlanpiacon egyre nagyobb az érdeklődés az olyan, elsősorban faszerkezetekre alapozott építészeti megoldások iránt, amikkel a meglévő ingatlanok alapterülete viszonylag egyszerűen bővíthető, legyen szó horizontális vagy vertikális irányban megvalósítandó hozzáépítésről. A piac ugyanakkor nagyon komolynak tűnik, hiszen egyes felmérések3 szerint minden ötödik francia család szeretne egy faházat, de csak az esetek 4-5%-ában valósul ez meg, elsősorban anyagi okok miatt. A vásár a faházak "demokratizálódását" szeretné segíteni azzal, hogy az idén már a szélesebb közönség számára is elérhető, egy 100 négyzetméteres épület esetében 1200 euró/négyzetméteres bekerülési költségű faházakkal (is) jelentkezik. Szintén piacélénkítők az épületek energiagazdálkodásával kapcsolatos újabb és egyre szigorúbb előírások, mivel az ezeknek való megfelelést a faanyagok és faszerkezetek használata kimondottan segíti.
Folyamatos öntözéssel, gyakorlatilag anaerob körülmények között tárolják, akár 5-6 évig, a tornádó sújtotta területekről letermelt fát A legutóbbi, "RT 2005" névre hallgató előírások már 15%-os energiahatékonyság-javulást eredményeztek az épületekben a korábbi normákhoz képest, a cél az, hogy 2020-ig fokozatosan 40%-ra nőjön az energia-megtakarítás. Mindezek ellenére a faanyagok építészeti hasznosításával foglalkozók (kész faházakat építő cégek, faanyagokat - is - beépítő építőipari vállalkozók, illetve konkrétan fával dolgozó iparosok) közül egyelőre senki nem tudja pontosan megmondani, mi is lesz az elkövetkező évek fő tendenciája. Az AFCOBOIS-nak, azaz a faházépítők szövetsége4 készül tanulmány öt lehetséges forgatókönyvet vázol a faházak jövőjére 2010-re: 1. stabil ágazati szerkezet mellett a piaci szereplők alkalmazkodnak az igényekhez és a szektor viszonylag egyenletesen fejlődik, 2. egy viszonylag jól definiálható piaci igénnyel szemben az ágazat a kész faház-típustervek kidolgozásával, ez elsősorban egy ökológiai szempontból előnyös, a fenntartható fejlődést támogató válasszal jelentkezik, 3. a klasszikus családi házak építésére szakosodott vállalkozások egyre nagyobb arányban ajánlanak és használnak beépítésre faanyagokat, ezen kínálat szélesítésével egyidejűleg bővítik beszállítói hálózatukat és fejlesztik a gyártástechnológiákat, 4. az ágazati szereplők összefognak és létrehoznak egy közös "koncepció+márka+katalógus" ajánlatot, a megrendeléseket pedig koncessziókra alapozva alégítik ki, 5. a normalizációs problémák és a szabályozás bonyolultsága miatt a külföldi cégek franchise-hálózato(ka)t hoznak létre a francia kivitelezők bevonásával, akik ezzel együtt megőrzik korábbi márkanevüket és tevékenységüket. Kármentés A rendezvényen a regionális innovációs ügynökség, az INNOVALIS AQUITAINE szervezésében sor kerül a < Trophées de l'innovation et de la collaboration technologique > díjak átadására is a következő szekciókban: * Matériaux, systemes et procédés pour la construction bois (faházépítési anyagok, rendszerek és technológiai eljárások) * Maison bois innovante (innovatív faház).
A szakkiállítást és vásárt megelőzően november 5-én kerül sor Bordeaux kongresszusi központjában az országos "erdő-faanyag-építkezés" konferenciára (1er rencontre nationale Foret - Bois - Construction), amire a szervezők az erdőgazdálkodóktól kezdve a fűrészüzemeken, faföldolgozókon keresztül egészen a kivitelezőkig a teljes "termékpálya" szereplőit várják. Céljuk, hogy együttesen vitassák meg azokat a kérdéseket, amik egy nagyon komoly átalakuláson áteső és folyamatos bővülést mutató piacon közvetve vagy közvetlenül minden szereplőt érintenek. És nem véletlenül teszik föl mintegy vitaindítóként azt a kérdést, hogy miként lehet úgy fejleszteni Franciaországban a faanyagokra alapozott építkezést, hogy az egyre növekvő mennyiségben (és arányban) francia faanyagot használjon föl? A szervezők közül néhányan: * Afcobois (faházépítők országos szövetsége) * CIPM (Comité Interprofessionnel du Pin Maritime, a tengerparti fenyőt - Pinus pinaster - termelők, földolgozók, használók szakmaközi szervezete) * FFB (Fédération Française du Bâtiment, francia építőipari vállalatok szövetsége) * FIBA (Fédération des Industries du Bois d'Aquitaine, a faipari vállalatok regionális szövetsége) * Innovalis Aquitaine (regionális innovációs ügynökség) * Xylofutur (versenyképességi pólus)
A fentieket kiegészítendő meg kell jegyezni, hogy Franciaországban a faanyagok építészeti célú fölhasználásának bővülése 2001. óta kétszámjegyű, a piacon érintettek összes árbevétele meghaladja az évi 70 milliárd eurót, fölhasználva a Franciaországban kitermelt faanyag 65%-át.
Somogyi Norbert, TéT-attasé Párizs, Forrás: NKTH
|
| |||||
|