|
|||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2009-10-12
Erdészeti és faipari kutatás-fejlesztés vállalkozási keretek között Az egyetemi kutatóbázis a gazdálkodók igényeit szolgálja.
A Nyugat-magyarországi Egyetem (NYME) az egyetlen felsőfokú oktatási intézmény, ahol a honi erdő- és faipari mérnököket képzik. Ebből adódóan a szakterületek fejlődésében is egyedi jelentősége van. Tavaly sikeresen zárult a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal által támogatott Erdő- és Fahasznosítási Regionális Egyetemi Tudásközpont (ERFARET) négyéves programja, amelynek keretében egyebek között erdőgazdálkodási, erdővédelmi, vadgazdálkodási, fahasznosítási kutatások valósultak meg a 13 tagú konzorcium együttműködésével.
A projektnek két fő témája volt: a régió erdőgazdálkodásának, illetve a régió fahasznosításának fejlesztése. Az erdővédelem témakörben például az egyik kutatás a gyapjaslepke (Lymantria dispar) elszaporodásának megfékezésére irányult. A kártevő a négyéves kutatási időszakban ért el egy szaporodási csúcsot, más néven gradációt. A kutatóknak lehetőségük nyílt a kezelési kísérletekre, melyek során komoly sikereket értek el. Kereskedelmi forgalomban kapható ismert szerek kombinációjából alkottak hatásos, kisebb környezeti terheléssel járó, gazdaságos szerkeveréket. A több mint húsz kutatási feladat közül a fahasznosítás egyik érdekes témája volt az úgynevezett sarangok (farakatok) felmérésére kidolgozott fotoanalitikus felvételi módszer. Az új eljárás lényege, hogy a sarangokat különböző vételi helyeken lefényképezik, és számítógépes feldolgozással kapják meg a hasznosítható anyag mennyiségét, a rakatban lévő kéreg és a hézagok térfogatarányát. A módszer szabadalmi eljárás alatt van.
A négyéves pályázati projekt, az ERFARET tapasztalatainak, a k+f bázis eredményeinek hasznosítására, az innovációs képesség továbbvitelére egy éve nonprofit kft.-t alapított az egyetem, meghagyva az előd szervezet elnevezését, ezzel is jelezve a folyamatosságot. A NYME-ERFARET Nonprofit Kft. százszázalékos tulajdonosa az egyetem. Dr. Varga Dénes ügyvezető megjegyezte, a gazdasági társaság megalapítását a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség új pályázati kiírása, illetve a kutatási eredmények szélesebb körű hasznosíthatósága inspirálta.
Tavaly ősszel jelent meg a Gazdaságfejlesztési Operatív Program kutatás-fejlesztési központok fejlesztését, megerősítését célzó kiírása. A NYME-ERFARET Nonprofit Kft. pályázatában az egyetem szellemi, kutatói bázisára alapozva, a kft.-vel együttműködő cégek igényeire építette fel az immáron országos méretű projektet. Külön részprojekt szól a tudástranszferről, a megszerzett tudás, az új kutatási eredmények oktatásba való visszacsatolásáról, illetve azok piacosításáról.
Kiemelt témakör az erdészeti utak feltárása. A digitális rendszerek megjelenésével adott a lehetőség, hogy erdészeti térképeket és utakat is digitálisan rögzítsenek, GPS-koordinátákkal azonosítsanak: pontosítják a térképeket, felmérik az erdei utak helyzetét, állapotát, és javaslatot tesznek a karbantartásra, az utak pályaszerkezetére.
A faanyagok tulajdonságainak javítását célzó részprojekten belül dr. Varga Dénes a másodlagos fafeldolgozó cégek megváltozott technológiai igényei alapján végzett fejlesztési feladatokat említi. Egy eddig nem használt fafaj bevezetése esetén kell-e változtatni a meglévő ragasztási és felületkezelési technológiákat, s ha igen, akkor mely paramétereket? Az egyetem laboratóriumaiban folyó vizsgálatok alapján a kutatók választ adnak a kérdésekre. A kft.-nek vannak kutató alkalmazottai, doktori fokozattal rendelkezők, és akik most végzik a doktori iskolát. A nonprofit társaság az egyetemmel szerződést kötött a kutatási infrastruktúra használatára. A részprojektek vezetői egyetemi professzorok, akik a tudományos eredményekért felelnek. A NYME-ERFARET Nonprofit Kft.-nek 12 alkalmazottja van.
A nonprofit társaság jelenleg több mint negyven gazdálkodó szervezettel, erdőgazdaságokkal és faipari feldolgozókkal áll szerződéses kapcsolatban, megbízásaik alapján végzik a kutatómunkát, a fejlesztési feladatokat. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv GOP 1.1.2. alintézkedésének keretében megvalósuló hároméves projekt teljes költségvetése 1,6 milliárd forint, melynek fele a pályázó és kooperációs partnerei által biztosított önrész. A 8 millió forint összegű támogatás az Európai Regionális Fejlesztési Alapból származik.
9400 Sopron, Bajcsy-Zsilinszky u. 4. Tel.: (99) 518-602 Fax:(99) 518-601 E-mail: ret@nyme.hu Honlap: http://ret.nyme.hu
|
| |||||
|