|
|||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2010-02-11
Regisztrációhoz kötött kivitelezői tevékenységek Padlóburkolás, parkettacsiszolás, nyílászárók és beépített bútorok beépítése, tetőszerkezetek építése, állványozás-dúcolás - sok más építőipari kivitelezési tevékenység mellett ezek is csak jogszabály által előírt regisztrációt követően végezhetőek 2010. január 31. óta. Az 1997. évi LXXVIII. Építési törvény 39. § (2) alapján üzletszerű gazdasági tevékenységként építőipari kivitelezési tevékenységet (a továbbiakban: vállalkozó kivitelezői tevékenység) az folytathat,
- akinek az építőipari kivitelezői tevékenység a tevékenységi körei között szerepel, továbbá - kivitelezési tevékenységhez alkalmas székhellyel, illetve telephellyel rendelkezik, - aki rendelkezik az általa folytatott kivitelezési tevékenységi körének megfelelő szakképesítéssel, vagy legalább egy - vele tagsági, alkalmazott, vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló (pl: megbízás) - ilyen szakképesítéssel rendelkező szakmunkással és - aki az 1997. évi LXXVIII. Étv. 39/A § alapján az építési hatósági engedélyhez kötött tevékenységek folytatása esetén felelős műszaki vezetői feladatok ellátására alkalmas személyt alkalmaz munkaviszonyban, tagsági, vagy megbízási jogviszonyban.
Minden vállalkozó kivitelezői tevékenységet folytatni kívánó vállalkozás és egyéni vállalkozó köteles az erre irányuló szándékát a vállalkozó kivitelezői névjegyzéket vezető Magyar Kereskedelmi és Iparkamarához bejelenteni. Köteles továbbá az EGT tagállamokból, a szabad szolgáltatásnyújtás jogával rendelkező valamennyi szolgáltató határon átnyúló szolgáltatásnyújtás keretében történő vállalkozó kivitelezői tevékenységét az MKIK -hoz bejelenteni. Azon vállalkozások/vállalkozók, akik kivitelezői tevékenységüket 2009. október 1-je előtt már folytatták, illetve megkezdték, azok ezen bejelentésüket legkésőbb 2010. január 31-ig kötelesek megtenni. Azon vállalkozások/vállalkozók, akik kivitelezői tevékenységüket 2009. október 1-je után kezdik meg, azok bejelentésüket a kivitelezői tevékenység megkezdését követő, legkésőbb 5 munkanapon belül kötelesek megtenni. A bejelentés módja: Az elektronikus regisztrációs segítő szoftver segítségével az adatlapot ki kell tölteni, kinyomtatni, majd a cégszerű aláírás után postai úton be kell küldeni az MKIK Építésügyi Regisztrációs Iroda - 1055 Budapest, Kossuth L. tér 6-8. címre.
Számítógéppel nem rendelkező ügyfelek vagy az MKIK-nál, vagy a területi kamarák ügyfélszolgálatain ingyenesen beszerezhető, nyomdai úton előállított nyomtatvány kitöltése és cégszerű aláírása után, postai úton nyújthatják be regisztrációs kérelmüket az MKIK Építésügyi Regisztrációs Iroda - 1055 Budapest, Kossuth L. tér 6-8. címre, vagy személyesen is benyújthatják valamennyi területi kereskedelmi és iparkamara ügyfélszolgálatán. A bejelentést követően, az esetleges változás bejelentési kérelmüket ugyan ezen űrlap felhasználásával tehetik meg. Területi kamarák ügyfélszolgálatai: Az adatlap két részből - kötelezően kitöltendő és önkéntesen megadható adatokból - áll. A nem kötelező jelleggel megadható adatok közlése a nyilvántartási szám kiadását nem befolyásolja, de a közölt adatok valódiságáért az adatközlő felel. A bejelentő által közölt, a nyilvántartásban szereplő adatok valódiságát mind az építésfelügyeleti hatóság, mind az MKIK, valamint a területi kereskedelmi és iparkamarák ellenőrizhetik. A benyújtott kérelmek, csak az igazgatási szolgáltatási díj - az MKIK elkülönített számláján történő - jóváírását követően bírálhatók el. Az 5.000,- Ft-os igazgatási szolgáltatásidíjat a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) MKB Bank Zrt-nél vezetett 10300002-20373432-71933285 számú számlájára, igazgatási szolgáltatási díj megjelöléssel és a befizető adószámának feltüntetésével kérjük átutalni, vagy a kamaránál készpénzben befizetni. A kérelem befogadásáról, illetve a nyilvántartásba vételről a nyilvántartási szám közlésével az MKIK Építésügyi Regisztrációs Irodája írásbeli értesítést küld. A vállalkozó kivitelezők nyilvántartása nyilvános, az az Interneten az MKIK weblapjáról - a szoftver elkészülte után - szabadon elérhető. A vállalkozó kivitelezői nyilvántartás tartalmazza a bejelentő által közölt adatokon túl - a bejelentő nyilvántartási számát, a nyilvántartási szám hatályának időtartamát, - a bejelentő elektronikus levélcímét, telefaxszámát, illetve telefonos elérhetőségét, ha ezen adatok nyilvánosságra hozatalához a bejelentő hozzájárult, - az MKIK -hoz vagy építésfelügyeleti hatósághoz beérkezett panaszok és kivizsgálásuk megállapításait, - az építésifelügyeleti, a munkaügyi, a munkavédelmi biztonsági ellenőrzések eredményét, az eljáró hatóságok jogerős határozatainak rendelkező részeivel, - a nyilvántartásból való törlés tényét, az alapul szolgáló ok megjelölésével, - az MKIK által külön szolgáltatásként működtetett, a vállalkozó kivitelezők önkéntes adatszolgáltatásán alapuló - bejelentő által közölt - adatokat is.
A vállalkozó kivitelezők nyilvántartása részét képezi azoknak a szolgáltatóknak a névjegyzéke, amelyeknek az építésfelügyeleti hatóság, vagy a nyilvántartásból való törlésével az MKIK jogerősen megtiltotta a vállalkozó kivitelezői tevékenység folytatását.
A FATÁJ szerkesztőség áttekintette az online Építőipari Kivitelezői Nyilvántartást, melyben jelenleg (2010-02-11) 13.543 bejegyzés található. Megyei bontásban: Budapest - 1483, Baranya - 670, Bács-Kiskun - 709, Békés - 346, Borsod-Abaúj-Zemplén - 413, Csongrád - 569, Fejér - 501, Győr-Moson-Sopron - 658, Hajdú-Bihar - 1108, Heves - 463, Komárom-Esztergom - 557, Nógrád - 172, Pest - 1206, Somogy - 976, Szabolcs-Szatmár-Bereg - 679, Jász-Nagykun-Szolnok - 527, Tolna - 338, Vas - 686, Veszprém - 667, Zala - 815.
Az olvasóink szakterületéhéz kapcsolatosan TEÁOR besorolás szeint: Tóth János, Forrás: MKIK
|
| |||||
|