|
|||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2010-04-19
Passzívház a lapostetőn - akár egy panelház tetején is A panelbomba nem csak nálunk ketyeg, hanem a tőlünk nyugatabbra és északabbra fekvő országokban is. A különbség csak annyi, hogy míg mi a hagyományos hatástalanítási lehetőségekkel kísérletezünk, addig dán szakemberek előálltak egy, a jövő követelményeit is figyelembe vevő megoldással.
A várostervezők, építészek, energiahasznosítási és világítási szakértők, valamint építőanyag-gyártó cégek együttműködésének eredménye Soltag névre hallgat. Ez egy előregyártott és kulcsrakész lakás, melyet az építkezésre szállítanak, és egyszerűen daruval elhelyeznek a lapostetőn. A lakóegységek egymás mellé sorolhatók az adott épület teljes hosszában, mellyel máris megvalósult a magastető-ráépítés.
A Soltag az EU Demohouse programjának része, amelynek célja, hogy a jelenlegi helyzethez képest legalább 30%-kal csökkentse az európai épületállomány fűtésre, hűtésre, szellőztetésre és használati melegvíz előállítására fordított energiafelhasználását. Ezen felül szándéka megmutatni, miképp lehet a felújításokat energiahatékony módon megoldani, és mintául szolgálni a jövőbeni szabványos házépítésre.
Mintaprojekt a jövőnek A Soltag alkotói a fentieket figyelembe véve olyan otthont akartak készíteni, amely: - egyensúlyban tartja a természetes fényt és a beáramló hőt, - egészséges, és egyben - építészeti értékkel is bír.
A lakást hő-újrahasznosító rendszerrel, napenergiával működő vízmelegítő berendezéssel, napelemekkel és hőpumpával szerelték fel. Ezáltal szén-dioxid-semleges ház jött létre, melynek nincs szüksége hagyományos fűtési rendszerre, és ami lényeges, nem kapcsolódik rá az anyaépület hálózatára sem, mert az energiát szolár rendszer állítja elő. A technikai és a költségcsökkentési szempontok mellett a Soltag figyelembe veszi a szervezeti és szociális tényezőket is, úgymint a kényelmi elvárásokat és a lakók ökológiai felelősségének tudatosítását.
Integrált fűtési rendszer A lakóegységben a hőtermelés és a kívánt belső hőmérséklet fenntartása napenergia-hasznosítással valósul meg; egyrészt az ablakok természetes hőáteresztő képességével, másrészt a padlófűtéshez és a használati melegvíz előállításához napkollektorokkal. A már felmelegített levegőtől egy beépített hővisszanyerő szellőzőegység és egy mechanikus ventillátor juttatja el a hőt a kívülről beáramló alacsonyabb hőmérsékletű levegőhöz, így 90%-a újrahasznosításra kerül. A átgondoltan elhelyezett nyílászárók, a falak 350 mm-es és a tető 400 mm-es hőszigetelése, valamint a hőhídmentes, légzáró szerkezet benn tartják a meleget.
A 3,5 m2 felületen elhelyezett napelemek elegendő áramot termelnek a napkollektorok és a padlófűtési rendszer pumpáinak, valamint a hőszivattyúk és a hővisszanyerő rendszer ventillátorainak működtetéséhez. A fenti gépészet teljes téli energiaigényét további 14 m2 felületű napelem biztosítja, így az éves energiamérleg nullára jön ki. A háztartási berendezések, a világítás, stb. napi áramszükségletét ugyanakkor a külső áramhálózat adja. Egy egyenlegszámító mérőóra automatikusan az elektromos hálózatra kapcsolja át a lakást, amint a nap nem képes a szükséges energiát biztosítani. Amikor a napelemek többletenergiát termelnek, az óra visszafelé számol; gyenge napsütés esetén pedig, a hagyományos áramellátásra kapcsol.
A tetőbe innovatív légfűtő rendszert építettek be, amely pumpával együtt működik. A levegő a külső tetőlemezek és az alatta lévő rétegek közé bejutva, a napelemekkel felszerelt, cinkfedésű tető alatt felmelegszik. Melléktermékként a levegőáram lehűti a napelemek alját, így biztosítva azok optimális működését.
Fenntartható épület Egy lakóegység két egymáshoz illeszkedő alapmodulból áll. Az egyik a fő szerelvényeket, valamint a konyhát, a fürdőszobát, az előszobát és a hálószobát tartalmazza, a másik pedig a felfelé megnyitott nappali-étkezőt. Az északi homlokzaton kialakított külső folyosó a legrugalmasabb megközelítést teszi lehetővé. A déli oldalon egy konzolos erkély található, amely jól kihasználja a ház mélységét.
A Soltag vázszerkezete egyben a külső folyosó és az erkély alapja is, mely vagy az újépítésű ház részévé válik, vagy felépítményként is szolgálhat a meglévő épületeken. A tetőszerkezet acélvázas, fa fogópárokkal. A gépészetnek helyt adó, és a szerelvényeket rejtő konyhai fal térelválasztóként is funkcionál. A nyitott nyeregtető pedig nagyvonalú térkialakítást tesz lehetővé. A fa- és gipszkarton felületeket páraáteresztő, lélegző bevonatottal látták el. A bepattintható cink tetőlemezek függőleges hornyait eleve a tetőtéri ablakok, napkollektorok és napelemek befogadására képezték ki. A cinklemez tető egyben tartalmazza a légfűtési rendszer felső héját is.
Jól megtervezett fényviszonyok A ház alapterületének 28%-a üvegfelület, ami energetikai szempontból nagy kihívást jelentett.
Ezért energiahatékonyan kellett elhelyezni az anyagcsoportokat, hogy az üvegezett és hőszigetelt felületek arányát egyensúlyba hozzák, figyelembe véve az építészeti stílust és a bevilágítást is. A legtöbb természetes fény a felülvilágítóként működő tetőtéri ablakokon jut a házba, és a fénysávok az egész teret átszelik. Mivel a tetőtéri ablakok a belső válaszfalak mentén helyezkednek el, a fény végigfut a falakon, visszatükröződve szétterjed a helyiségben a felfelé nyitott tetőtér felé, majd le a nappali-étkezőbe, és minden árnyékot eltöröl.
Az egyes építőelemek: az üvegezés, a vázszerkezet, a párkányok, a megnyitások és a falak közötti átmenet olyan finom, hogy a természetes fény fokozatos változása és szétterjedése a helyiségben vakító hatás és erős kontrasztok nélkül megy végbe. A falak és a padló halvány színvilága a lehető legjobb beltéri fényviszonyokat teremti meg. A gerinc magasságában elhelyezett tetőtéri ablakok különösen jó hőszigetelő képességűek - minimális hőveszteséget biztosító, passzívházakhoz készült ablakok. A Soltagot az io-homecontrolR épületirányítási protokollal szerelték fel, mely az ablakok, a kiegészítők, a fények kézi (távirányítós) vagy előre beprogramozott működtetését teszi lehetővé. A belső hőmérséklet szintén távirányítóval szabályozható, mégpedig az árnyékolók és szellőztetés összehangolásával.
Iránymutatás A Soltag a több tudományágat is felölelő fejlesztések irányát és értelmét mutatja meg. Az épület egyes funkciói kiegészítik egymást, és az intelligencia, a puszta erő és a minőség újfajta kombinációit hozzák létre. A napfény és a levegő hasznunkra fordításával egészséges, önfenntartó, szén-dioxid-semleges házakat építhetünk. A koncepció megmutatja az előre gondolkodás jelentőségét például abban, hogy a környezet javítása érdekében a meglévő épületek testéhez új technológiák csatlakoztathatók.
Forrás: Passzívház Magazin
|
| |||||
|