|
|||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2010-05-14
Bioszférapark - energetikailag független építészet A természet adta lehetőségeket kihasználni a környezet károsítása nélkül - hangzik a filozófiája a Großes Walsertal bioszféraparkjának, amely tíz éven belül energetikailag független szeretne lenni. A park egy gyéren lakott völgyben található Vorarlbergben, Ausztriában. Egy 200 négyzetkilométernyi területen közel 3500 ember él hat településen. St. Gerold 920m magasan fekszik. Mind a 360 lakosa magáénak érzi a környezi kérdéseket, amit az újonnan épített közösségi ház hűen tükröz. Ez Vorarlberg első energetikailag passzívház hivatali épülete, amely természetesen fából készült. Andreas Cukrowicz építész hangsúlyozta is, hogy a voralrbergi házak eddig is energiatakarékos építmények voltak. Bruno Summer polgármester is ragaszkodott az energiahatékonysághoz. Großes Walsertal tökéletesen megfelel a bioszférapark környezettudatos igényeinek.
A közösségi ház új értelmet ad a faluközpontnak A bregenzi Cukrowicz Nachbaur Architekten építésziroda által tervezett jellegzetes épülettel a faluközpont identitását szeretnék növelni. Az utca és az erdő határán lévő négyemeletes épület egy két emelet mélyen fekvő játszóteret az előtérrel köti össze. Az előtér kiváló helyszíne különböző rendezvények lebonyolítására. Az utcához közelebb lévő földszinti oldalon egy kis falubolt található, valamint egy terem a völgyre nyíló csodálatos kilátással. Az emeleten a polgármesteri hivatal, egy gyűlésterem és egy utazási iroda található. Az első földalatti szinten termek találhatók, ahol különböző gyermekcsoportok játszhatnak. A második földalatti szinten egy óvoda található. Onnét a játszótér könnyen megközelíthető, ami az út szintje alatt van. Cukrowitz hangsúlyozta, az épületet úgy helyezték el, hogy a területen a busz meg tudjon fordulni és függőlegesen össze legyen kötve a két szinttel alacsonyabban lévő játszótérrel. A belső terek elhelyezésével hangsúlyoztuk a topográfiai környezetet, a hegyoldalak meredekségét. Fontos megemlíteni az építőanyagválasztást, valamint a modern építészetet tükröző lapostetőt. A bregenzi erdőket járva, a legutóbbi száz évben épült házak (pl. hivatalok, vagy lelkészi házak) a leggyakrabban nem nyeregtetővel készültek, hanem kis dőlésszögű sátortetetőt alkalmaztak. És egy ilyen tetőnek a látszata olyan mint egy lapostetőnek. - tette hozzá az építész
Intelligens épületenergetika Az épület energiaellátását geotermikusan oldották meg. Cukrowicz rámutatott arra, hogy a jelentős beüzemeltetési költségek ellenére számtalan előnye is van ennek az energianyerési módnak a hagyományos rendszerekhez képest. Az épületet szellőző és hővisszanyerő rendszerrel szerelték fel. A légcserét 0,3-1,4-es arányban lehet megoldani. A levegőminőséget egy széndioxid érzékelő segítségével szabályozzák. A hővisszanyerés hatásfoka 87%. A fűtés és a szellőztetés technikáját pedig az épületszerkezetekbe integrálták. A csövek és a kábelek PVC- mentesek. A nyári hővédelmet egy szimulációs számítás segítségével tervezték meg. Hűtés nélkül a szobahőmérséklet 25,4°C lenne a nyári hónapokban. Az erős napsugárzás elleni védelem miatt fekvő lamellák találhatók, melyek a napfény által vezéreltek. A boltba hűtőgépek találhatók, melyeknek a hőkibocsátását a központi rendszerbe számítják bele. A Voralbergi Energiaügyi Intézet az épületet energetikailag optimálisnak nyilvánította.
Kívül- belül fa Amikor a látogató belép az épületbe, azonnal látja, hogy a faanyag nincsen felületkezelve. Belül a jegenyefenyő világos színárnyalata fogad. Mind a szerkezeti fa, mind a burkolat a környező erdőkből származik. A helyi anyagok használata erősíti a helyi gazdaságot. Minden felhasznált anyagot ellenőriztek, hogy ne kerüljön be az épületbe káros anyag. Kizárólag környezetbarát anyagok kerültek beépítésre - szigeteléshez farostlemezt és báránygyapjút. Az előgyártásnak köszönhetően a helyszíni szerkezetépítés csupán három napig tartott. A további munka azonban a részletek kidolgozása miatt tovább tartott. Ez az első négyemeletes faépület Vorarlbergben. 2009-ben megnyerte a Vorarlbergi Faépítészeti Díjat mind a hivatali épület, mind a passzívház kategóriában.
Forrás: Forum HolzBau
|
| |||||
|