|
|||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2010-07-15
Zöld civil szervezetek ajánlásai a Kormánynak Zöld civil szervezetek kidolgozták "Környezet- és természetvédelmi ajánlások a Kormány számára" című, 2010. július 2. dátumú, 10 oldalas anyagukat, mellyel a Parlament Fenntartható fejlődés bizottsága is foglalkozott július 13-i ülésén.
Az ajánlásokat 11 szervezet készítette és 36 további szervez támogatta.
A zöld szervezetek üdvözölték, hogy a kormányprogram a fenntarthatóság szempontjából előrelépésnek számító elemeket is tartalmaz, de alapvető megközelítési és strukturális problémákat is látnak, különösen a hazai természeti erőforrások "kiaknázásá"-val kapcsolatban. A szervezetek szerint a szakpolitikákat ahhoz a tényhez kell igazítani, hogy a társadalmi-gazdasági aktivitás már meghaladta Magyarország ökológiai eltartóképességét. Erős kormányzati és társadalmi környezetvédelmi intézményrendszer kiépítése szükséges, ami a gazdaság korszerűsítését, versenyképességének javítását is eredményezheti. A tíz oldalas dokumentum konkrét javaslatokat tartalmaz az államháztartás, a környezet- és természetvédelmi intézményrendszer, a természeti erőforrások védelme, az agrár- és vidékfejlesztés, a víz, a környezet és egészség, az éghajlatvédelem és energia, illetve az állatvédelem témáiban. A szervezetek a javaslatcsomagot eljuttatták a miniszterelnöknek, a Vidékfejlesztési Minisztérium vezetőinek és más érintett minisztériumoknak. Az aláírók a kormányprogramban megfogalmazott társadalmi együttműködési szándék megvalósításához sürgetik a civil szervezetekkel való strukturált kormányzati kapcsolattartás formáinak mielőbbi kidolgozását és megvalósítását.
A Parlament Fenntartható fejlődés bizottsága július 13-i ülése nem egészen egy órás ülésének 2. napirendi pontja lett volna 15 percben a "Tájékoztató a Kormány számára készített környezet- és természetvédelmi ajánlásokról, társadalmi szervezetek meghallgatása". Turi-Kovács Béla (alelnök) azonban ügyrendi javaslatként ennek elhagyását indítványozta, mert a bizottság működési szabályai nem engedik, hogy kormánynak szóló civil javaslatokat megvitasson. Helyette a javaslat megvitatására későbbi bizottsági nyílt napot javasolt. Jávor Benedek (elnök) azt ígérte, hogy a bizottság majd ősszel szervez nyílt napot, illetve javaslatára az "egyebek" napirend keretében adtak rövid tájékoztatást a zöld szervezetek ajánlásaikról. Ezt követően a képviselők fogalmazták meg véleményüket.
Nagy Andor és Turi-Kovács Béla alelnökök kérdezték, hogy Illés Zoltánnal folytatnak-e a zöldek megbeszélést javaslataikról. (Folynak megbeszélések.) Felhívták a figyelmet, hogy az idei árvíz is bizonyította az ártéri építkezések katasztrofális következményeit, a zöldeknek hathatósabban kellene fellépnie mind az építési engedélyek, mind pedig az építtetők felvilágosítása témakörében. Nagy Andor a környezeti engedélyezés anomáliáiról is beszélt, egyes úgymond zöld szervezetek (nem ingyen) vállalják, hogy meg nem engedett módon segítik környezetre káros tevékenységeket tervező cégek engedélyhez jutását. A civil zöldeknek föl kellene lépnie a "megélhetési álzöldek" ellen. Oláh Lajos javasolta, hogy a most kezdődő alkotmányozási folyamatban a zöld szempontok megjelenítése érdekében tevékenykedjenek a civil zöldek. Az ülésen jelenlévő "vendégképviselő", Szilágyi László megállapította, a zöld javaslatok több ponton ellentétesek a kormányzati tervekkel, különösen az intézményrendszerre vonatkozók.
A tíz oldalas ajánlások "4. Természeti erőforrások védelme" fejezetben az erdőgazdálkodással kapcsolatos rész:
"Erdőgazdálkodás Szorgalmazzuk az ökológiai szempontból fenntartható (nem csupán tartamos) erdőgazdálkodás megvalósítását. Kiemelkedően fontosnak tartjuk, hogy az erdőállomány területe és természetessége országosan növekedjen. E két cél elérésének fontos eszköze az őshonos fafajokból álló erdők telepítésének, valamint az ún. nem-vágásos (szálaló, átalakító, faanyagtermelést nem szolgáló) üzemmódok széleskörű alkalmazásának támogatása. Az erdőgazdálkodás és az erdők természetvédelmi célú fejlesztése szempontjából mára súlyos problémává vált a túltartott nagyvadállomány. A "vadkérdés" megoldása az érintett érdekcsoportokkal egyeztetve megkerülhetetlen feladat."
Az ajánlások ugyanakkor foglalkoznak a védett és Natura 2000 területekkel, a nemzeti park igazgatóságok működőképességével, a Zempléni Nemzeti Park létrehozásával és számos egyéb kérdéssel. Az anyag hangsúlyos része a "3. Intézményrendszer fejezet". Forrás: greenfo.hu 07-06 és 07-13; MM
|
| |||||
|