|
|||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2010-12-15
A Papierholz Austria GmbH adománya a Bakonyerdő Zrt. vörösiszap károsultjai javára A cellulózgyártók részére fát beszerző ausztriai Papierholz Austria GmbH 10.000 Eurót adományozott arra, hogy a Bakonyerdő Zrt. érintett munkatársainak segítsen az újrakezdésben.
2010. október 4-én átszakadt a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. Ajka és Devecser közötti, 400×600 m-es vörösiszap-tárolójának gátja. A kiömlő egymillió köbméternyi iszap elöntötte Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely mélyebben fekvő részeit. A nehézfémet tartalmazó, erősen lúgos, maró hatású ipari hulladék körülbelül 40 négyzetkilométeren terült szét, felbecsülhetetlen gazdasági és ökológiai károkat okozva az Ajkai kistérségben Magyarországnak. Tíz ember meghalt, a sérültek száma több mint 150.
A fenti képek forrásának kapcsolói bemutatják a vörösiszapot mint anyagot, technológiai mellékterméket, valamint az ajkai vörösiszap katasztrófát és az azt követő eseményeket. Nagyon sok hír és fénykép jelent meg e katasztrófáról, sőt több önálló honlapja is lett a témának: vorosiszap.com, vorosiszap.bm.hu, ... Összesen mintegy 300 házat és 1500 embert érintett.
A Bakonyerdő Zrt. Devecseri Erdészetét és annak vasúti rakodóját is érintette a vörösiszap áradat. Az erdőgazdaság kára 120-140 millió Ft, amiből 80-100 millió Ft-ot tesz ki a épültkár, 25 millió Ft-ot a faanyagban keletkezett kár, és 10-15 millió Ft értékben mondtak le korábban megrendelt vadászatokat. Az érintett településeken lakó több dolgozójuk és volt dolgozójuk háza, ketje egyéb vagyontárgya is kárt szenvedett. A Bakonyerdő Zrt-nek több évtizede jelentős üzleti partnere a Papierholz Austria GmbH (PHA). E cég fabeszerzői tudomást szerezve arról, hogy a katasztrófa az erdőgazdaságot és annak dolgozóit is érintette, javasolták a cégvezetésnek, hogy adjanak támogatást az újrakezdéshez, újjáépítéshez. A javaslatot elfogadva a Papierholz Austria GmbH. 10.000 Euró támogatást adott. Ennek átvételére Varga László vezérigazgató és Hajdú Ferenc kereskedelmi osztályvezető látogatta meg december 14-én az osztrák céget, illetve annak egyik tulajdonosát, a Zellstoff Pöls AG-t. Őket a magyar szaksajtó nevében Mőcsényi Miklós (FATÁJ) kísérte el.
Varga László a Bakonyerdő és dolgozói nevében megköszönte az adományt és meghívta Kurt Maiert, illetve Manfred Schachenmannt és Klaus Krammert a Devecseri Erdészet épület újjáépítése utáni avatási ünnepségre. Az erdőgazdaság 2010. novemberében létrehozta A Mi Bakonyunkért Alapítványt (székhelye: Pápa), melynek számos célja között szerepel az erdőgazdaság dolgozóit ért rendkívüli helyzetek esetén a kárenyhítés. A Papierholz Austria GmbH ezen alapítvány számlájára utalta át a fenti adományt.
A Papierholz Austria GmbH, illetve a Zellstoff Pöls AG bemutatása.
A Papierholz Austria GmbH az alábbi cégek itt jelölt arányú tulajdonában van. Célja és feladata ezen cégek részére a fabeszerzés. A Zellstoff Pöls AG pedig cellulózgyár, amelyik fenyőből, azon belül főleg lucfenyőből gyárt piaci értékesítésre cellulózt. A gyár érdekessége, hogy a világ legmagasabban fekvő (800 m) cellulóz üzeme. Schwarzenberg herceg befektetéseként még az 1700-as évek elején épült itt egy papírgyár. Az ipari méretű papírgyártás 1870-ben kezdődött. 1905-ben épült egy cellulózgyár, majd 1910-ben papírgépet telepítettek. 1921-ben tulajdonosváltás volt. 1961-ben indult a fehérített cellulóz gyártása. 1984-ben idult a kraft-cellulóz gyártás, ami a zsákok és egyéb csomagoló anyagok nagy szilárdságú alapanyaga. 1989-től a Frantschach AG a tulajdonos. 1991-től alkalmaznak biológiai tisztítást. 1995-től ECF fehérítést alkalmaznak. 1998ban indultak az új szennylúg égető kazánok. 2000-től a tulajdonos a Heincel Group®. 2005-2008. között átalakították a cellulózgyártást. 2009-ben használatba vették az új, a 110 kV-os hálózatra csatlakozó vezetéket.
A telephely keleti részén két aprítéktároló van. A baloldali nagyobbik egymagában 40.000 m3, mikor tele van. A gyár éves faigénye 2 millió m3, aminek felét hengeresfában, felét aprítékban vásárolják meg. Ebből évi 400.000 t hosszúrostú szulfát cellulózt gyártanak Orion néven, valamint 13.500 t fehérített kraftpapírt Starkkraft néven. Termékeik 25%-át Ausztriában, a többi 75%-ot pedig exportra adják el. Éves árbevételük mintegy 200 millió Euró. 350 alkalmazott és 26 tanonc dolgozik a cégnél. Az elmúlt 5 évben 150 millió Eurót fektettek be különböző fejlesztésekbe. Számításuk szerint nekik 10-12 millió Euró versenyhátrányt okoz, hogy Ausztriában az állam az ipari méretű bioáram termelést nem támogatja. Mőcsényi Miklós
|
| |||||
|