|
|||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2010-12-17
Nyílászárók CE jelölése és a forgalomba hozatal dokumentumai A nyílászárókra vonatkozó előírásokat a közelmúltig magyar követelményszabványok tartalmazták. A külső homlokzati ablakok, erkélyajtók, tetőablakok és bejárati ajtók megfelelőség igazolásának alapja azonban a 2006-ban megjelent MSZ EN 14351-1:2006 számú európai termékszabvány [7] lett, mely 2010. január 31-ét követően a termékek CE-jelölésének a műszaki alapját képezi. A megfelelőség igazolását ma már a szállító megfelelőségi nyilatkozata és a terméken elhelyezett CE- jelölés képezi. MI IS AZ A CE JELÖLÉS, MI A TARTALMA ÉS FELTÜNTETÉSÉNEK JELENTŐSÉGE? A CE-jelölés az EU ún. új megközelítésű irányelvei, direktívái szerinti megfelelőség jelölés. A "Conformité Européenne" kifejezés kezdőbetűiből származik, és azt jelenti, hogy a termék megfelel a direktívák alapvető védelmi követelményeinek, így vélelmezhetően a biztonsághoz fűződő közérdeknek is. A CE-jelölés feltüntetése azért fontos, mert e jelölés nélkül az EU-ban számos műszaki terméket nem szabad forgalomba hozni, vagy bevinni. A CE jelöléssel a gyártó világossá teszi, hogy a vonatkozó direktíva követelményeit betartotta, az előírt konformitási eljárást lefolytatta, tehát a termék megfelel minden követelménynek, amely a gyártót a termékkel kapcsolatban terheli. A termékkörrel kapcsolatos mintaként lásd az alábbi képet.
A CE-jelölés azonban csak az EU követelményeinek (direktíváinak) való megfelelőséget igazolja, nem megkülönböztető minőségi jel és nem a vásárlók tájékoztatására szolgál. Feltüntetése az új megközelítésű direktívák hatálya alá tartozó termékeken kötelező, a CE jelölés nem a marketing eszköze. Jelenleg mintegy húsz új megközelítésű direktívát adtak ki, ezek túlnyomó részét nemzeti jogszabályként már hazánkban is bevezették. Ilyen szabályozás van az építési termékekre [1] , villamossági termékekre, gépekre, gázkészülékekre, játékokra, stb. A CE-jelölés alapvetően a hatóságok számára szól. Ha a terméken feltüntették a CE-jelölést az EU és a hazai vám-, piac- és más felügyeleti hatóságok kötelesek vélelmezni, hogy a direktívák védelmi és más alapvető előírásait a szállító betartotta, ezért a termék az EU és hazánk területén szabadon forgalmazható. Piacellenőrzés során a hatóság kérheti a CE-jelölés megalapozottságának bizonyítását, az előírt tartalmú megfelelőség igazolást és a műszaki dokumentációt.
A CE-jelölés feltüntetésének feltétele, hogy a termékre vonatkozó valamennyi direktíva előírásai szerinti megfelelőség-értékelési eljárásokat pozitív eredménnyel végezzék el, amelyről hatósági ellenőrzés céljából álljon rendelkezésre részletes, előírt tartalmú műszaki dokumentáció. A termék feleljen meg a direktívák alapvető követelményeinek és elsősorban a hatóságok számára erről a megfelelőségről joghatályos, előírt tartalmú szállítói megfelelőségi nyilatkozatot, - egyes termékeknél megfelelőségi tanúsítványt is, - állítsanak ki. A szállítói megfelelőségi nyilatkozat helyességéért a gyártó felelős. Ha nem használják a CE-jelölést (a jelölési kötelezettség alá eső termék nincs megjelölve, vagy a jelölés nem megfelelő) a forgalomba hozatal nemzeti és EU-s törvényekbe ütközik. Ennek következménye lehet a forgalomból való kivonás, pénzbüntetés és büntetőjogi felelősségre vonás is.
Szükséges forgalomba hozatali dokumentumok Még a nyilatkozat formája, fajtája sem olyan egyértelmű a gyártók számára. Általában a gyártó, szállító nyilatkozata annak igazolásához kell, hogy a szállított termék tulajdonságai megegyeznek a bevizsgált termék tulajdonságaival. Minőségbiztosítási rendszert tanúsító, vagy az üzemi gyártásellenőrzési igazolás kellhet azért, hogy mindezt el is lehessen hinni, illetve hogy a gyártó igazolni tudja, hogy a tulajdonságok állandóak.
A szállítói megfelelőségi nyilatkozat a laboratóriumi vizsgálati eredmények, szabványossági vizsgálatok alapján a gyártó nevében kiállított bizonyítvány, amely azt hivatott tanúsítani, hogy a termék mindegyike megegyezik a típus tanúsítványban szereplő termék tulajdonságaival.
A vonatkozó 3/2003. (I.25.) BM-GKM-KvVM együttes rendelet [3] 5. számú melléklet 2. pontja szerint kötelezően fel kell tüntetni: - A gyártó nevét, azonosító jelét (márkajelét) és címét - A termék rendeltetési célját és azonosításához szükséges adatait. A gyártás dátumát, a termék típusát. - Azon szervezetek megnevezését, azonosítási számát, amelyek tanúsítványai alapján a megfelelőségi nyilatkozat kiadásra került; - Azon műszaki specifikációk (szabvány vagy más műszaki előírás, követelmény) felsorolását, amelyeknek az építési termék vizsgálattal igazoltan megfelel; - A megfelelőségi nyilatkozat érvényességi idejét (kötelező megfelelőségi (szavatossági) idő; - A szállító, gyártó megfelelőség igazolás aláírására felhatalmazott képviselőjének (egyszemélyi felelős) nevét és beosztását; - A megfelelőségi nyilatkozat azonosító számát, a kiállítás dátumát, a kiállító cégszerű aláírását.
Az Európai Közösségi nyilatkozat (EK nyilatkozat) - ezt konformitási nyilatkozatnak szokták fordítani angolból, - a fentieken túlmenően tartalmazza a CE grafikát és a CE jelölés tartalmi elemeit. Ezt a megnevezést kell alkalmazni, ha van a termékre harmonizált szabvány. Építési termékre vonatkozó nyilatkozatot minden esetben a termékkel együtt kell átadni a vásárlónak, és ezt a kötelező megfelelőségi idő végéig nyílván kell tartani. Az ablakokra, ajtókra vonatkozó termékszabvány [5] , mint műszaki specifikáció 8. fejezete szerint a gyártónak megfelelő tájékoztatást kell szolgáltatnia a termékének nyomon követhetősége érdekében, kapcsolatot biztosítva a termék, a gyártó és a gyártás között. Ezt a tájékoztatást vagy egy termékcímkén, vagy egy részletes kísérő dokumentációban, vagy a gyártó által közzétett műszaki leírásban kell elhelyezni. A nyomon követhetőséget úgy is lehet biztosítania, hogy a konkrét terméktétel azonosítóját feltünteti a gyártó az ellenőrzési dokumentumban és az EK nyilatkozaton is.
A CE megfelelőségi jelölés (címke). Tartalmi követelményei a vonatkozó 3/2003. (I.25.) BM-GKM-KvVM együttes rendelet [3] 6. számú melléklet szerint: - A grafikai jelölés magassága nem lehet kevesebb, mint 5 mm. Lásd a 2. képet - A gyártó neve vagy azonosító jelölése; - Azokat a gyártási (típus) számokat, amelyek a termék (szállítmány) azonosíthatóságát lehetővé teszik (ha a műszaki specifikációban előírták); - A gyártási év utolsó két számjegyét; - Az ellenőrző ( vizsgáló) szervezet azonosító jelét; - A megfelelőségi tanúsítvány (vizsgálati jelentés, jegyzőkönyv) számát.
Használati útmutató. Minimális tartalmi elemek a termékszabvány [5], 6. fejezete szerint. - tárolás és kezelés, - beépítési követelmények, - karbantartás és tisztítás, - végfelhasználás beleértve a szerkezeti elemek cseréjét is, - használati biztonság.
Sok garanciális/szavatossági probléma megelőzhető, ha az útmutató lépésenként ismerteti a beépítés folyamatát, lépéseit, illetve tartalmazza a beépítés csomóponti rajzát. Tisztázni kell a gombavédőszeres kezelés szükségességét illetve a felületkezelés, felületvédelem, nem utolsósorban a rendeltetésszerű használat, a különleges funkciók (pl. résszellőző állás, többpontos záródás) használatának módját.
A szavatosságra vonatkozóan a 11/1985. (IV.22.) ÉVM-IpM-KM-MÉM-NkM együttes rendelet szerinti tájékoztatást kell adni. Első sorban a gyártó érdeke, hogy rögzítse a szavatosság vállalást kizáró okokat, ezek lehetnek a nem megfelelő beépítés, a felületkezelés elmulasztásából eredő meghibásodások vagy a vásárlást követően keletkezett külső mechanikai, szállítási vagy raktározási hibából eredő sérülések.
Szavatossági fogalmak Az előző bekezdések után magyarázatot érdemel néhány fogalom, melynek tartalmát a gyártók is sokszor összekeverik. - Termék szavatosság Lényege, hogy a gyártó szavatolja, hogy az előírt időn belül, rendeltetésszerű használat mellett nem jelenik meg a terméken rejtett gyártási vagy anyaghibára visszavezethető meghibásodás. Vita esetén a vásárlónak kell bizonyítani, hogy rendeltetésszerű használat mellett keletkezett a hiba. - Kellékszavatosság A kellékek a termékhez jogszabályban vagy szabványban előírt dokumentumok, amelyeket kötelezően át kell adni a vásárlónak. (használati útmutató, szállítói megfelelőségi vagy EK megfelelőségi nyilatkozat és CE címke) Bizonyítási teher a gyártónál van. A gyártónak kell bizonyítani, hogy a tartalma megfelel az előírásoknak és átadta a vevőnek. - Garancia = jótállás A szavatosságnál nagyobb felelősség vállalás, az öt év első hat hónapjában a gyártónak kell bizonyítani, hogy a termék anyag vagy gyártási hibáktól mentes volt a hiba keletkezésének időpontjában, még akkor is, ha nem vállalt külön garanciát a termékére. Külön garancia vállalás esetén rögzíteni kell a gyártónak, hogy az mennyi időre, mire vonatkozik - elterjedt az 1 éves garancia vállalása, - és a vállalási feltételeket is közölni kell írásban. Zámbó László igazságügyi szakértő További információk /Irodalomjegyzék/:
|
| |||||
|