|
||||||||
FATÁJ archívum:
FATÁJ-online
A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le: |
2011-01-21
EU kiadvány Európa erdeiről 2011., az Erdők Nemzetközi Éve alkalmából lényegre törő szóróanyagot készített az EU. A Kiadvány az EU Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóságának honlapján jelent meg a minap és angolul érhető el.
Röviden bemutatja az európai erdők sokféleségét, felsorolja, hogy mit kapunk az erdőtől: - Alapanyag az építkezéshez és a fa-alapú iparok számára, - Munkahely és bevételek az embereknek gyakran távoli vidékeken, - Zöld energia (biomassza) a fosszilisek helyettesítésére, - Jobb klíma, levegő és víz minőség, - Több termékeny talaj, - Védelem az errozió, a földcsuszamlások, az árvizek és a lavinák ellen, - Tiszta víz forrás, - Hely a felfrissüléshez, a természetbeni tevékenységekhez, - Búvóhely a vadnak, kedvező mikroklíma a ritka fajok számára.
Az európai erdők főbb jellemzői: - Az EU területének 42%-a - 177 millió ha - erdő vagy fás terület, - Ebből 89 millió ha a fa és nem-fa termékek termelését szolgálja, - Nő az erdők területe, 1990. és 2010. között annyi erdőtelepítés volt, mint Magyarország területe, - Öt millió ember dolgozik az erdővel kapcsolatban lévő szektorokban, - A fa-alapú szektorok kibocsátásának értéke több mint 500 milliárd Euró, - Az EU erdeinek 13%-a védett terület, - A Natura 2000 területek 30%-a erdő, ami 23 millió ha (A Natura 2000 EU természetvédelmi hálózat)
A világ más részeivel szemben Európában nő az erdőterület, melyet nagy odafigyeléssel kell gondozni a sűrűn lakott kontinens lakossága és az erdők érdekében. Európa erdeiben évszázadok óta gazdálkodnak az alapanyag termelés, az emberek és a környezet számára nyújtott szolgáltatások érdekében. Aktív gazdálkodásra van szükség az erdő egészségének megőrzéséhez. A médiában is bemutatott erdőtüzeken túl a rovarkárok, betegségek (néha akár 10%-ig), viharkárok (6%-ig is) is erősen érintik Európa erdeit. A klímaváltozás úgy tűnik még súlyosbítja is ezen problémákat.
Mit tesz az EU a tartamos erdőgazdálkodás érdekében?
- Az EU Erdészeti Stratégiája és Erdészeti Akcióterve 18 pontjával keretet ad a tagállamok tartamos erdőgazdálkodásához és az erdővel összefüggő politikákban együttműködéshez. - Az EU Vidékfejlesztési Politikája pénzt ad a tartamos erdőgazdás támogatásához. A tagállamok több mint 120.000 ügyhöz és 890.000 ha erdőtelepítéshez adnak támogatást, - 2007-13. között 8 milliárd Euró jut erdészeti intézkedésekre. - Erdőtűz, légszennyezés, természeti katasztrófák elleni védekezésre több mint két milli ha területhez adnak forrást. - A támogatottak közül sokan kis erdők tulajdonosai. Ők a tartamos erdőgazdálkodás fontos szereplői. Pl. 80.000 erdőtulajdonos kap támogatást oktatáson részt vételhez, szaktanácsadás igénybevételéhez, vagy erdejük gazdasági értékének növeléséhez. - Az Európai Erdő Adat Központ (EFDAC) a politikák számára fontos adatot és információt ad. Jelentős részben az erdőtüzek előrejelzésével és kárbecslésével foglalkozik. (Csak angol nyelvű)
Az erdőknek fontos szerepe van a klímaváltozás elleni küzdelemben.
- Az erdőgazdálkodás a legfontosabb szektor a légköri szén lekötése terén a talajban és a biomasszában tárolás által. - Ez a föld feletti és alatti szénraktár segíti stabilizálni éghajlatunkat. - Az erdő mint megújuló nyersanyagot fát, valamint energiatermeléshez biomasszát ad, amivel helyettesíthetők a fosszilis anyagok és üzemanyagok - a fa megújuló és környezetbarát alapanyag.
Az erdők hozzájárulnak az EU energia és klímapolitikája céljainak eléréséhez. Az EU erdeinek szénraktára folyamatosan bővül. Az erdők évi fanövedékének csak 2/3-át termelik ki. Az erdőfelújítás pénzügyileg támogatott a legtöbb tagországban. Az EU megújuló energiájának közel fele biomasszából származik, aminek többsége erdők fája és kisebb részt ad a mezőgazdaság.
(Megjegyzés: A fenti ábrában a "Wood Waste" szerintem hibás megnevezés, hiszen a fának - szerintem - nincsen hulladéka, pláne nem szemete. Itt jobb lett volna a Wood Residues alkalmazása, ami párjaként magyarban a faeseléket javaslom. A német nyelvben is áttértek a Holzabfall-ról a Restholz használatára.)
Az erdőgazdálkodás jelentősen hozzájárul az EU 2020 Stratégia teljesítéséhez. (Fenntartható gazdaság létrehozása, magas szintű foglalkoztatottság, termelékenység és növekedés az EU minden régiójában.) - Foglalkoztatás: A 27 tagországban 16 millió erdőtulajdonos van. Sok közvetlen és közvetett munkahely is van, ami munkalehetőséget ad a vidéki lakosságnak. - Termelés: az erdők sokféle természetes anyagot adnak, melyeket az emberek évezredek óta használnak. - Vidékfejlesztés: jelentős az erdők hozzájárulása a vidéki gazdasághoz, segítve annak megelőzésében, hogy a lakosság a városokba áramoljon.
Az erdőket bölcsen kell gondoznunk. A tartamosan termelt fa és egyéb erdei termék, valamint szolgáltatás használatával gondozzuk környezetünket, munkahelyet teremtünk, gazdagítjuk mindennapi életünket. Az erdők hozzájárulnak a jelen és jövendő generációk boldogulásához és jólétéhez. Gondoljon arra, mit teszünk a fával: - házat építünk, - bútort és más használati tárgyakat készítünk, - papírt gyártunk, - fűtjük otthonunkat, - művészi és kézműipari tárgyakat készítünk.
(Megjegyzés: A kiadvány egyik képe a Budapesten, a Kis-Hárshegyen felépített kilátót mutatja, melyet Makovecz Imre tervezett). Ford. és kicsit tömör. + megj.: Mőcsényi Miklós
|
| ||||||
|